Rekonstrukce Národního muzea změní i okolí historické budovy

(ČTK) – Vedle nového interiéru Národního muzea se změn dočká také okolí budovy. Úpravy veřejného prostoru se dotknou chodníků a Čelakovského sadů, kde magistrát plánuje vytvořit i park pro veřejnost zaměřený na rostliny z České republiky. Úpravy byly projednány s památkáři. Novináře o tom dne 21. srpna 2018 informovala pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Historická budova Národního muzea se po rekonstrukci částečně veřejnosti otevře 28. října k výročí 100 let založení republiky, a zároveň 200 let od založení muzea. Náklady na rekonstrukci budovy ze strany státu budou kolem dvou miliard korun. Revitalizaci okolí budovy platí magistrát. Předpoklad byl 120 milionů korun na veškeré úpravy, celková částka však bude o něco vyšší. Investice je rozdělena mezi muzeum, které dostalo přibližně 50 milionů korun od magistrátu, část je investice Technické správy komunikací hl. m. Prahy a část investice městské části Prahy 1.

Opravované pozemky v okolí muzea jsou většinově v majetku magistrátu, pouze části bezprostředně navazující na historickou budovu jsou v majetku muzea,“ řekl ČTK architekt z Institutu plánování a rozvoje hl.m. Prahy Jakub Hendrych.

Čelakovského sady rozdělí na několik částí, primárním cílem je zpřehlednit park, do kterého se doplňují posedové zídky. Práce byly zahájeny na začátku prázdnin. V současné době už je položeno 80 metrů tramvajových kolejí. Do 28. října zde budou dvě nefunkční zastávky. Příští nebo přespříští rok by doprava mohla být napojena do ulice Škrétova a do Vinohradské ulice, takže vznikne „tramvajový trojúhelník“. Koleje budou využívány v době výluk nebo pro historické tramvaje.

Automobily budou i nadále moci lokalitou projíždět, stejně tak je v plánu posílení možnosti průjezdu cyklistům. Sjednocujícím prvkem celého prostoru bude světlá žulová dlažba barevně navazující na fasádu budovy Národního muzea.

Uvnitř historické budovy se zároveň dokončují práce restaurátorů a malířů, kteří zde pokládají novou podlahu a dokončují zastřešení Pantheonu či dvoran. Památkáři dohlížejí na malování v jednotlivých místnostech, aby odpovídalo historickému podkladu.

„Generální rekonstrukce historické budovy se blíží k závěru. Po jejím otevření nebude Národní muzeum sloužit jen k prohlídce expozic, ale budou zde i odpočinkové klidové zóny. Věřím, že úpravy veřejného prostoru budou prvním krokem k celkové revitalizaci okolí magistrály a Václavského náměstí a díky tomu se nejen muzeum, ale i jeho okolí stanou oblíbeným místem pro trávení volného času a relaxaci,“ podotkl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    No nevím, relaxovat mezi magistrálami, to bude muset být hodně unavený turista.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*