Rekonstrukce tovární zdi baťovských závodů ve Zlíně

(ČTK) – Ve Zlíně finišuje rekonstrukce části tovární zdi bývalých baťovských závodů v centru města. Sto metrů dlouhou část zdi z 20. let minulého století opravuje Kovárna Viva, která je jejím vlastníkem. Práce by měly být hotové na začátku podzimu, informovala ČTK zástupce společnosti Kateřina Martykánová. Jedním z hlavních iniciátorů akce na záchranu zbytku tovární zdi je architekt Ivan Bergmann, jenž zpracoval i projekt na její opravu doplněno Stavbaweb).

 Areál byl původně uzavřen. Zeď vyrostla společně s obuvnickými závody firmy Baťa ve 20. letech minulého století. Areál ale začal po roce 1989 chátrat a ze zdi zbyly jenom zbytky, které hrozily zřícením. Před dvěma lety významné zlínské osobnosti sepsaly petici za záchranu alespoň několika desítek metrů této zdi. Jedním z hlavních iniciátorů akce na záchranu zbytku tovární zdi je architekt Ivan Bergmann, jenž zpracoval i projekt na opravu zdi.
"Naší snahou bylo zachovat zeď co nejvíce v její původní, autentické podobě,"
řekl obchodní ředitel kovárny Zbyněk Rozsypal. "Pro dostavbu zchátralé a zpola rozpadlé části zdi jsme proto použili identickou technologii a cihly z původní zdi, kterou dělníci rozebírali ručně," dodal Rozsypal s tím, že nyní řemeslníci nanášejí na zeď poslední vrstvu omítky před jejím nabílením.

Diskutuje se ještě o finální podobě zdi, na které byly za baťovské éry napsaná hesla. "Zatím se zvažuje, v jaké podobě a formě se hesla případně na zdi objeví," řekla Martykánová.

Zeď byla ve špatném stavu. "Větší části původní zdi chyběly například stabilní základy, nebyla posledních 20 let vůbec udržovaná," uvedl ředitel. Téměř polovinu originální zdi se podařilo zachovat, zbylá část byla renovovaná.

Více než dva metry vysoká tovární zeď oddělovala v minulosti tovární areál od obytné zóny, ale měla také ochrannou funkci. Jako bezpečnostní opatření proti zlodějům byly na její horní hraně skleněné střepy, které se na ní objevují i nyní.


Snahu zachovat alespoň část původního oplocení areálu vítá i hlavní architektka města Zlína Dagmar Nová. "Je potěšující, že se v dnešní době najde investor, který je schopen zafinancovat i takovou investici. Pro další generace tak zůstane zachována upomínka na další kousek baťovské historie," řekla Nová.

Rekonstrukce asi stometrového úseku zdi podél 71. budovy si vyžádá 300.000 korun. Na její záchraně se také podílela společnost Frézovací nástroje, stavbu prováděla firma Vyoral.

Průmyslová Kovárna Viva se specializuje na výrobu výkovků pro automobilový průmysl, vyvíjí a vyrábí například bezpečnostní díly. Původní kovárna vznikla v roce 1932 jako součást firmy Baťa. Obnovena byla v roce 1992. Nyní zaměstnává přes 280 lidí. Zrenovovala také budovu číslo 72 v bývalém baťovském areálu.
Zeď vyrostla u obuvnických závodů firmy Baťa ve 20. letech minulého století. Areál ale začal po roce 1989 chátrat a zeď se postupně bourala. V současnosti zůstaly již jenjejí zbytky, cca 200 metrů, které hrozily zřícením.

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*