Rekonstrukce Wieserova domu v Terezíně

(ČTK) – Rekonstrukce Wieserova domu v Terezíně na Litoměřicku, na kterou se městu podařilo získat 130 milionů korun z dotací z evropského programu a od Ústeckého kraje, spěje k závěru. Do pěti let by tam měla vzniknout stálá expozice mapující genocidní násilí v historii lidstva. V tiskové zprávě o tom v pondělí 11. května 2020 informoval výkonný ředitel Centra studií genocid Terezín Šimon Krbec, které bude expozici vytvářet.

Oprava někdejší rezidence Kašpara Wiesera, hlavního dodavatele materiálu pro stavbu terezínské vojenské pevnosti, se provádí už téměř dva roky. Unikátní palác francouzského typu z konce 18. století je nevyužívaný od 90. let minulého století. Vytvoření expozice na téma genocidy považuje Krbec i v současné době za důležité. „V době 75. výročí konce druhé světové války vidíme několik alarmujících trendů. Ve veřejném prostoru jsou zpochybňovány příčiny a výsledky druhé světové války a je relativizována role pachatelů zločinů proti lidskosti. Zároveň po celé Evropě evidujeme nárůst antisemitských útoků. V této zjitřené politické atmosféře je otevřené popírání holokaustu již jen otázkou času,“ uvedl.

Zamýšlená expozice se podle něj nezaměří pouze na genocidní události druhé světové války, ale přiblíží i univerzální sociálně psychologické příčiny takového jednání v dějinách lidstva. Zmíněné budou i další události 20. století, jako byla arménská genocida, masakr v Nankingu, genocida v Kambodži nebo genocida ve Rwandě. „Genocida je univerzální jev lidských dějin, který je výsledkem obecně známého sociálně psychologického procesu. Je tedy pouze na nás, zda díky znalostem oboru studií genocid dokážeme novým případům genocidního jednání zabránit,“ dodal Krbec. Připravovaná expozice ve Wieserově paláci naváže na aktivity centra v Dělostřeleckých kasárnách.

Terezín byl založen v roce 1780 císařem Josefem II. jako mohutný pevnostní systém. Jeho jádrem je Hlavní pevnost s městem uprostřed a předsunutá Malá pevnost. Tragickou úlohu sehrál Terezín za druhé světové války. V roce 1940 byla v Malé pevnosti zřízena věznice pražského gestapa. Samotné město nacisté roku 1941 přeměnili v židovské tranzitní ghetto, odkud byla většina vězňů deportována do vyhlazovacích táborů a ghett na východě.

Doplněno Stavbaweb:
Tzv. Wieserův dům v Terezíně byl dlouho opuštěný, ale proti jiným objektům zůstal v dobrém stavu. Objekt byl posatven v letech 1784–1788 a původně sloužil jako rezidence Kašpara Wiesera, hlavního dodavatele stavebního materiálu pro pevnost. Trojkřídlý pozdně rokokový palác zámeckého charakteru postavil v severozápadní části města. Budova byla díky své honosné výzdobě využívána pro ubytování významných návštěv Terezína. Po dostavbě terezínské pevnosti Kašpar Wieser prodal palác rakouské armádě, která zde počátkem 19. století zřídila tzv. důstojnické kasino, ubytování pro nejvyšší důstojníky posádky. Naposled v něm sídlil posádkový dům armády. V roce 1996 byla zrušena vojenská posádka a dům začal chátrat. Nejcennější částí interiéru je velký sál, který armáda nechala zabílit poté, co v něm zřídila byty pro důstojníky. Během rekonstrukce, která má objektu navrátit podobu z přelomu 19. a 20. století, byla pod starými malbami objevena původní výmalba. Zlatem zdobené hlavice i stropní malby jsou pečlivě rekonstruovány za pomoci špičkových restaurátorů.
Fotogalerii z průběhu rekonstrukce i restaurátorské obnovy výmalby najdete ZDE a ZDE.
Revitalizaci objektu provádí sdružení firem Unistav a IDS stavby.

Prázdné domy: Wieserův dům v Terezíně
Památkový katalog: dům, zvaný Wieserův

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*