Architekt: Miloš Haase
Zhotovitel dokumentace: Spojprojekt Praha, a. s.
Hlavní inženýr projektu: Pavel Meloun
(doplněno Stavbaweb)
Králův Dvůr na Berounsku začne s opravami zámku
Králův Dvůr (Berounsko – ČTK) – Králův Dvůr na Berounsku letos začne s opravami zámku, které budou stát přes 19 milionů korun. Město počítá s první částí rekonstrukce objektu, při které v zámku vznikne knihovna a zázemí pro kluby a spolky. Práce skončí nejpozději do poloviny příští roku, řekl dnes ČTK starosta Petr Vychodil (ODS). Město totiž získalo na většinu oprav dotace, které do té doby musí utratit.
Z evropských fondů dostalo na opravu přes 15 milionů korun. Část z nich podle Vychodila půjde na splátku za koupi zámku, který město loni v září získalo od místního podnikatele za 13,5 milionu. Králův Dvůr zatím splatil osm milionů korun a v následujících dvou letech musí zaplatit zbytek. "To je podle mě největší přidaná hodnota pro město, že v rámci dotace je část peněz i na odkup zámku," poznamenal Vychodil.
Ve městě je nyní knihovna v tělocvičně jedné ze základních škol, asi stovka dětí kvůli tomu musí podle Vychodila chodit cvičit do kilometr vzdálené haly. "To je další přidaná hodnota, že nejenom budeme mít novou knihovnu, ale uvolní se i prostor pro děti na tělocvik," dodal Vyskočil. V zámku najdou útočiště místní spolky seniorů, tělesně postižených a Romů.
Radnice bude muset investovat do obnovy zámku několik desítek milionů korun. Objekt proto bude opravován postupně, v další části by tam mělo vzniknout muzeum historických kol. "Máme už uzavřenou smlouvu s majiteli 1500 kol, kteří by s námi šli do spolupráce a kola zde vystavovali," dodal starosta. Do zámku by se prý v budoucnosti mohla také přestěhovat radnice nebo by tam mohl být dům s pečovatelskou službou.
Zámek byl v roce 1585 přestavěn v renesančním slohu místo původního královského kamenného dvora, jenž patřil rodu Lobkowiczů. Ti o něj však zanedlouho přišli a zámek se stal majetkem komory, která v něm vytvořila administrativní centrum králodvorského panství. Při velkém požáru v roce 1712 ztratil objekt jedno křídlo a ve druhé polovině 18. století byl přestavěn do barokního slohu.
Zámek byl až do roku 1945 v majetku Fürstenbergů a postupně chátral. Po válce se tam nastěhovala rolnická škola, kterou v roce 1971 vystřídal podnik bytového hospodářství a sklady zeleniny. Později tam sídlil podnik výpočetní techniky. Soukromý vlastník se památky ujal v roce 2000, město jej vlastní od loňska.
Doplněno Stavbaweb:
Více informací o projektu naleznete zde.
Je to fakt skvělý nápad :-) A jednoznačně se hodí při výběru kvalitního materiálu.
Zajímavé řešení s využitím kombinace cihel a hliníku, které nejen dobře vypadá, ale i plní praktické funkce, jako je regulace…
Jinak celkem uvažuji i já o jeho koupě protože není nikde psáno že je to jenom na stavbu nového domu.…
Skvélé řešení pro moderní bydlení! Kombinace černé fasády s chytrými pasivními chladicími technologiemi je odvážný, ale funkční krok.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!