Praha, 20. května 2014 – Zajímavá kulturní památka renesančního zámku Encovany nedaleko Litoměřic bude na prodej. Usměje se na ni štěstí a oblékne ji nový majitel do nového kabátu?
Renesanční zámek Encovany nedaleko Litoměřič bude v nejbližší době k dispozici investorům. Malebný objekt zámku je v současné době bez využití, což by se mělo v dohledné době změnit. Zámek vlastní soukromá firma BYBLOS, s. r. o., jejíž jednatelka, paní Lucie Sweizer, bohužel nemá dostatek finančních prostředků na celkovou obnovu objektu. „Rádi bychom zámek oblékli do nového kabátu, a nabídli tak místním obyvatelům a turistům možnost jeho využití pro kulturní nebo společenské akce,“ říká paní Sweizer.
Vzhledem k jeho architektonické povaze se nabízí celá řada využití zámku, například jako společenské centrum věnované turistice, hotel nebo penzion pro seniory. V Plzeňském kraji se nejen díky soukromým vlastníkům podařilo zachránit například zámek ve Zbirohu, na Orlickoústecku také rokokový zámek Nové Hrady, nebo Zábřežský zámek v Ostravě-Zábřehu, který se stal po rekonstrukci luxusním hotelem a v současné době sem láká turisty z celé České republiky i zahraničí.
V posledních letech bylo do zámku v Encovanech investováno více než 10 mil. korun. V roce 2013 byla úspěšně dokončena kompletní rekonstrukce střechy. „Jsem přesvědčena, že je zámek předurčen k dotacím z Evropské Unie. Přála bych mu podobný osud jako zámku v Zábřehu“, říká paní Sweizer a doplňuje: „Nadále budeme dělat maximu pro to, aby došlo k obnově zámku v celé jeho kráse.“
O zámku Encovany
Zámek Encovany je čtyřkřídlá dvoupatrová kulturní památka vystavěna v renesančním slohu, jejíž vznik je spojován s přestavbou někdejší tvrze, která byla až do roku 1563 v majetku Chotěšovského kláštera. Svou současnou renesanční podobu zámku stavba získala přibližně v období 1563 – 1602, kdy ji odkoupil místokancléř Českého království Osvald Zemdliv ze Šenfeldu. Zámek byl po bitvě na Bílé hoře v roce 1623 zkonfiskován a jeho novou majitelkou se stala kněžna Polyxena z Lobkovic, která zámek řádně zakoupila a připojila Roudnickému panství, které bylo v majetku šlechtického rodu Lobkoviců. Ti ale již na zámku žádné další velké stavební úpravy neprováděli, drobné stavební úpravy provedl Václav Eusebius z Lobkovic, který nechal dostavět část vnitřních arkád. Do roku 1923 zámek sloužil jako sídlo místních panských úřadů, které obývali lobkovičtí panští úředníci. Zámek následně sloužil, také jako depozitář Zemědělského muzea v Praze. V roce 1958 se zámek stal kulturní památkou. V letošním roce by tak oslavil své 56. výročí coby kulturní památka.
Více o zámku na: www.zamekencovany.cz
Tisková zpráva
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…