Projekt byl dokončen v roce 2014 a ve velmi krátkém čase kompletně rozprodán. Architektonické řešení a kvalita bytů přinesla nejen komerční úspěch. Byla také oceněna v soutěži Stavba roku Olomouckého kraje a je zároveň vítězem BEST OF REALTY 2015 v kategorii rezidenční projekty.
Popis stavby a koncepce
Novostavba se nachází na území Olomouce – Lazce na dosud nezastavěném pozemku, na který z východní strany navazuje zástavba rodinných domů. Západní strana je tvořena sídlištěm s panelovými domy. Výraznou kvalitou projektu jsou jedinečné výhledy, které se otevírají na historické centrum Olomouce a Klášterní Hradisko.
Koncepce objektu vychází z nutnosti vytvořit měřítkový mezičlánek mezi rodinnými domy a sídlištěm. Cílem bylo vytvoření celku, který je prostorově bohatý, s měřítkově příjemnými prostory. Díky členění hmot vznikají zajímavé průhledy. Velmi důležitým prvkem je vnitřní zahrada, která zvyšuje kvalitu bydlení a pocit soukromí. Výraz celku lze charakterizovat snahou o potlačení hmoty a o zasazení bytů do zeleně.
Kompozice je členěna na podnož s parkingem a technickými prostory, která je schopna chránit objekt před povodněmi v záplavovém území Lazců. Druhý z kompozičních plánů, dávající celému areálu měřítko, je sestava čtyř tvarově čistých hranolovitých objemů, které jsou položeny na výše zmíněné podnoži. Jsou definovány jako kapsy otevírající se k jižním směrům a k pobytové zahradě. Jižní fasády dále modeluje plasticita lodžií. Z horních pater je možnost velmi atraktivních výhledů na historické centrum Olomouce a na Klášterní Hradisko. Obal kapes je definován světlou omítanou plochou s okny řazenými do horizontálních pásů a tmavými meziokenními plochami.
Architektura
Architektura
Z hlediska urbanistické koncepce bylo zásadní začlenění bytových domů do nízkopodlažní zástavby. Objekty jsou rozděleny na menší domy, které vyrůstají ze zvýšené zahrady, nabízející ochranu a soukromí. Umístěny jsou na soklu porostlém zelení, ve kterém jsou skryté podzemní garáže a zázemí.
Objekty jsou tvarovány jako jednoduché, elegantní objemy, podobné nájemním vilám. Tyto objemy vyrůstají ze zelené báze a jsou dále kompozičně otáčeny k jihozápadu a jihovýchodu. Toto kompoziční natáčení okolo zvýšené zahrady uzavírá prostor a podporuje pocit soukromého světa. Díky specifickému natočení pozemku jsou domy orientovány téměř ideálním způsobem. Byty nabízí maximální proslunění a výhledovou pestrost.
Zajímavým prvkem jsou velkorysé posuvné panely, které nabízejí stínění a intimitu. Jejich materiál dává designu zajímavý detail a kvalitu. Je možné je posouvat dle potřeby a stínit či oddělit lodžii, nebo obytnou místnost.
Struktura bytů je rozmanitá a nabízí širokou škálu řešení v propracovaných dispozicích s dostatkem úložného prostoru. Téměř všechny byty mají lodžii, předzahrádku nebo terasu.
Nedílnou součástí architektonického výrazu je důraz na použité materiály, jejich zpracování a kvalita detailu. Kamenný obklad podnože kontrastuje s hladkými omítanými plochami viladomů. Omítané fasády jsou plasticky a barevně členěny.
Zeleň tvoří svébytný systém, dávající jednotlivým částem domu charakter: kamenná zeď prorostlá popínavými rostlinami, organicky koncipovaná pobytová zahrada se stromy, předzahrádky s trávníkem a keři.
Autorská zpráva (redakčně upraveno)
Autor: CAMA Architekti s.r.o. – David Chromík, Jindřich Brož, Darina Jasanská
Spolupráce: Irma Konečná, Pavel Dostál, Petra Žlebková
Projekt: 2010–2012
Realizace: 2014
Obestavěný prostor: 15 866 m3
Více na www.cama.cz
Více na www.cama.cz
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,