Rezidenční čtvrť Nová Liboc

Fotogalerie ke článku (6)

Rezidenční areál u Libockého rybníka

Rezidenční areál u Libockého rybníka

Bytoví domy v areálu Nová Liboc

Bytoví domy v areálu Nová Liboc

Nová Liboc

Nová Liboc

Viladům v sousedství starého statku

Viladům v sousedství starého statku

Detail nároží

Detail nároží

Detail fasády

Detail fasády
Celá fotogalerie (6)

Obytný areál Nová Liboc se nachází v Praze 6 v jedinečné poloze mezi oborou Hvězda, rekreačním územím Divoké Šárky s vodní nádrží Džbán a přímo navazuje na zástavbu Staré a Nové Liboce.
Území je vymezeno Libockým rybníkem z jihu, ulicí Krajní ze západu a Buštěhradskou železniční tratí ze severní strany. Před realizací obytného areálu byl pozemek využívaný jako zahradnictví a sad a byl ve velmi zpustlém stavu. Archeologický průzkum zde potvrdil pravěké osídlení.
Stávající zástavba staré Liboce s dominantou kostela, fary, statkem a drobnou vesnickou zástavbou nad hladinou Libockého rybníka evokují dojem „ladovské vesnice“ a ne část Prahy vzdálenou 10 minut jízdy automobilem od mezinárodního letiště a zároveň od městského centra.

Rezidenční čtvrť Nová Liboc, Naardenská, Praha 6
Investor: ING First Real Estate Develomement s.r.o.
Architekt, projekt, autorský dozor: Architektonický Atelier Kosek, s. r. o.
Jaroslav Kosek, Jaroslav Koza, Karel Hradec, František Denk, Jan Andrš, Radim Pavlík, Zdenka Chvátalová, Marcela Smetanová, Jana Krákorová, Markéta Majerová, Pavel Mansfeld
Prováděcí projekt: ARCHIKON „A“, s. r. o.
Generální dodavatel: SEFIMOTA, a. s.
Technický dozor investora: REMIN, spol. s r. o.
Dodavatel železobetonových konstrukcí: Skanska CZ, a. s., závod Monolitické konstrukce
Dodavatel zámečnických konstrukcí: Project International, a. s.; FOSPOL spol. s r. o.
Dodavatel oken a balkonových dveří: AQ OKNA, s. r. o.
Dodavatel titanzinkového opláštění: IZOLPRAG, spol. s r. o.
Rezidenční čtvrť Nová Liboc představuje nový komplex 13 obytných domů s celkem 184 byty určenými na prodej do osobního vlastnictví. Součástí areálu je správa a ostraha objektů.
Areál obsahuje jednotlivé obytné domy, komunikace, kompletní inženýrské sítě, terénní úpravy, sadové úpravy, dětská hřiště, městský mobiliář, lávku přes Litovický potok, protihlukovou stěnu a další stavební objekty nezbytné pro funkční využití území.
Celková řešená plocha areálu je 42 598 m2.
 
Urbanistické řešení
Rozvržení velikosti a podlažnosti obytných domů v areálu je ovlivněno stávající zástavbou, terénem, orientací a reálnými technickými možnostmi využití 1. podzemního podlaží budov pro parkování, preferencemi umístění odlišných typů bytů v různých polohách v areálu a dalšími technickými a programovými hledisky. Dopravní řešení preferuje především chodce. Uvnitř areálu je navržen zvláštní režim kombinace pěšího a automobilového provozu — obytná ulice. Tato obytná ulice je v území dále doplněna systémem pěších cest.
Podél Litovického potoka na straně rybníka je vybudována místo původní obslužné panelové komunikace univerzální veřejná cesta s mostem přes Litovický potok, který zajišťuje přímý přístup z areálu k rybníku. Komunikace je konstruována tak, aby umožnila pojezd cyklistů i nákladních vozidel a techniky správce toku.
Parkování vozidel je navrženo formou krytých garážových stání pod obytnými objekty. Na terénu jsou situována parkovací místa pro návštěvníky.
Území je členěno na „zóny“ ve směru přístupu do území až ke vstupům do jednotlivých domů. Zóny jsou vytvořeny navrženou hierarchií komunikací, terénními úpravami a zelení a jsou řazeny takto: přístupové komunikace do areálu, veřejné komunikace v areálu, ze kterých jsou přístupná území kolem domů. Toto poloprivátní území je dále členěno na reprezentativní vstupy do domů, na klidové území s lavičkami a dětskými hřišti a dále na obslužné prvky — vjezdy do garáží, plochy vnějších parkingů apod. „Zóny“ mají vlastní úpravy zeleně zohledňující funkce venkovních prostor, jsou doplněné veřejným osvětlením včetně mobiliáře — lavičky, odpadkové koše, atd.
Území dále zahrnuje protihlukovou stěnu podél trati s pruhem izolační zeleně, biokoridor podél Litovického potoka a kompletní terénní a sadové úpravy.
 
Architektonické řešení
Architektonické řešení jednotlivých bytových domů vychází z urbanistického řešení areálu a z dispozičního řešení jednotlivých objektů. Skladby bytů a jejich standard určil investor v průběhu zpracování projektové dokumentace. Z ekonomických důvodů se navrhuje u všech objektů pouze jedno podzemní podlaží, které má u některých domů větší plochu oproti ploše nadzemního podlaží s obytnou funkcí. Nadzemní podlaží jsou hmotově členěné, aby byl eliminován blokový charakter zástavby. Viladomy jsou umístěny na jižní straně areálu podél Litovického potoka a měřítkově se přizpůsobují stávajícímu statku.
V architektuře domů se uplatňují velké nebo přes roh prosklené okenní plochy obytných místností navazující na terasy a balkony. Výrazným prvkem jsou ustupující střešní podlaží s přesazenými střešními deskami a s obvodovým pláštěm z titanzinku s horizontálním členěním. Střechy ustupujících podlaží byly řešeny jako „páté fasády“ vzhledem k exponovaným dálkovým pohledům na areál a pohledům od „vyšších“ sousedů.
Fasády domů jsou navrhovány ve dvou základních principech:
a) fasáda s pevným kontaktním zateplovacím systémem s finální povrchovou úpravou středně zrnité probarvené omítky, obvodové stěny objektů při styku s terénem jsou do výšky cca 0,5 m obloženy izolačními deskami s povrchovou úpravou z plastbetonu.
b) předsazená provětrávaná fasáda ustupujících podlaží s materiálem předzvětralý titanzinek-Rheinzink.
Pro celý areál jsou charakteristické jednotné detaily a materiály zámečnických konstrukcí a výrobků (žárově pozinkované Jackel profily, tahokov, atd.). Střešní terasy a terasy nad garážemi jsou provedeny z pochozí betonové dlažby na podložkách v kombinaci s  pevnou extenzivní zelení pro zlepšení mikroklimatu a estetického výrazu. Nepochůzné plochy teras jsou kačírkové.
Celkové architektonické řešení exteriéru objektů je založeno na principu kontrastu materiálů plných stěn s prosklenými plochami otvorů.
 
Dispoziční řešení je dáno programovými požadavky investora, a to zejména požadovaným počtem, skladbou a standardem bytů .
 
Konstrukce lávky
Lávka přes Litovický potok je navržena jako asymetrická vahadlová konstrukce uložená na jednom otočném ložisku umístěném na jedné straně potoka uprostřed šířky lávky. Nosnou konstrukci tvoří dvojice vierendeelových ocelových nosníků ztužených táhly. Spolu s ocelovou nosnou konstrukcí mostovky tyto nosníky vytváří polorám. Táhla probíhají v rovině nosníků přes pylony umístěné nad ložiskem a kotveny na obou koncích lávky. Dříky pylonů jsou pod mostovkou a v horní části spojeny ztužujícími vzpěrami a zabezpečují tak rámové působení v příčném směru. Uložení lávky na čepovém otočném ložisku umožňuje její otočení po směru toku potoka o 900 v případě povodní. Vyvážení lávky v podélném směru je provedeno zátěží z betonových prefabrikátů. Pochozí plochu mostovky tvoří dubové fošny.
 
 
 
Použité materiály a výrobky
Základové konstrukce: monolitický železobeton, vrtané piloty
Nosné konstrukce, stropy, střecha: monolitický železobeton
Výplňové zdivo a příčky: keramické bloky
Schodišťová ramena: prefabrikovaný železobeton
Balkonové desky s ISO nosníky: prefabrikovaný železobeton
Zámečnické konstrukce: žárově zinkovaná ocel
Klempířské konstrukce: předzvětralý titanzinek
Výplně okenních otvorů: dřevěná Euro okna
Předsazené stěny lodžií: prosklené hliníkové konstrukce
Domovní vstupní portály: prosklené hliníkové konstrukce
Okna ve schodišťových prostorách: prosklené hliníkové konstrukce
Zdroj: Autorská zpráva architekta

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*