Rhizolith Island

Degradabilní betonové prvky Cemex pro obnovu mangrovových porostů
Specialisté firmy Cemex společně se studenty architektury Syrakuské univerzity ve státě New York vyvinuli speciální betonové útvary, které lze osázet magrovovými porosty. Betonové „květináče“ se časem rozpadnou a vápník obsažený v betonu se stane stavebním materiálem pro korály. Zbudou pouze zakořeněné mangrovníky, které pomáhají zamezit erozi půdy v tropických a subtropických pobřežních oblastech.

Projekt nazvaný Rhizolith Island využívá mozaiku plovoucích prvků, které umožní zakořenění rostlin, a ochrání tak pobřeží před příbojem a erozí. Prvky tvoří hlavice z lehkého betonu, lehčího než voda, což zajistí, že se drží na hladině, a „ploutve“ s otvory, která slouží jako habitat pro ryby, drobné živočichy a další příbřežní rostliny. „Ploutev“ je z vysokopevnostního betonu. Očekává se, že během 5–10 let se na místě díky urychlení sedimentace obnoví pobřežní vegetace a mangrove se postarají o zpevnění nové půdy.

Prototyp byl v roce 2016 představen na konferenci v kolumbijské Cartageně a měl by být testován na dvou dalších lokacích v Kolumbii.

podle podkladů firmy CemexDoplněno Stavbaweb:
Autorem projektu je atelier APTUM architecture
Projekt na jejich stránkách včetně fotografií z realizace najdete ZDE.
Další informace najdete na stránkách Designboom.


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Geniální nápad, pěkné!

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*