Devizu rohové parcely spatřujeme v její orientaci vůči světovým stranám: jedná se o mírně svažitý pozemek směrem k jihu, který lze zpřístupnit i z ulice ze strany severní. Sedlovou střechu a omezenou výšku domu předepisují regulativy. Morfologie okolí nenabízí významné dálkové průhledy.
Kontrast mezi velikostí parcely (813 m2) a poměrně velkorysým stavebním programem nás vedl k logickému – v obdobných čtvrtích však ne zcela běžnému umístění domu: využili jsme krajních možností legislativou stanovených minimálních odstupů a objekt jsme usadili pouhé dva metry od hranic veřejného prostoru. Z těchto dvou stran pozemek nemá oplocení. Tak úzký pruh mezi plotem a domem nepřináší tolik pozitiv jako rozšíření veřejného prostoru až ke zdi domu. Ulice tak získala plochu navíc – místo pro lokální zeleň, pro lavičku, pro hry dětí, pěknou výdlažbu, pro rychlé zaparkování vozidla. Využitím krajních možností usazení domu nabývá na dimenzi i zahrada, která na objekt navazuje z jižní strany.
Půdorysně se dům nejvíce podobá písmenu T vepsanému do nepravoúhlého čtyřúhelníku (polygonu) s jedním zaobleným rohem. Kratší z jeho dvou ramen zabírá garáž, dílna, technické zázemí a vstup se šatnou, umývárnou a toaletou. Projít ze zádveří do nitra domu znamená protáhnout se pomyslným uchem jehly a následně sejít po pěti schodech do rozevírajícího se hlavního obytného prostoru, jehož výška dosahuje ve hřebeni pultového stropu přes čtyři metry. Kuchyň, jídelnu a obývák od sebe oddělují jen vložené nábytkové prvky. Požadavek maximální vzdušnosti a nestísněnosti umocňují velká bezrámová okna spojující skrze krytou venkovní lodžii interiér se zahradou. Přes společnou centrální šatnu lze vstoupit do dvou dětských pokojů (orientovaných také na jih), koupelny, pracovny a ložnice. Poslední dvě místnosti se v celé své šíři otevírají francouzskými okny do venkovního atria – mikrosvěta, který od veřejného prostoru ulice odděluje jen 2,5 metru vysoká zeď. Nabízí tak soukromí a předurčuje prostor například k instalaci houpací sítě, venkovní vany či sprchy. Slunce odrážející se o zaoblený roh zdi propůjčuje atriu příjemnou atmosféru od samého rána. Zatímco interiér počítá s využitím řemeslných nábytkových prvků, přírodních materiálů a barev, vnějšímu výrazu domu přispívá určitá střízlivost – absence detailu (střešní plášť bez přesahu, omítka bez soklu, okno bez rámu). Jistá forma askeze – minimalizmu je v tomto případě odpovědí na v okolí všudypřítomnou přesycenost.
Autorská zpráva
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma – BoysPlayNice
Autor Ing. arch. Jiří Weinzettl
Inženýr projektu: Ing. Michal Hamada
Zastavěná plocha 262 m2
Užitná plocha 2182 m2
Inženýr projektu: Ing. Michal Hamada
Zastavěná plocha 262 m2
Užitná plocha 2182 m2
A když berou tak utíkej ? :D Hele kdybych měl teď stavět dům tak se jistě chopím těhlech akcí různych.…
Málokdo o tom ví nebo spíše tomu nevěří. I když nechápu proč. Vždyť když ti dávají tak ber :D
My jsme taky s nimi stavěli jsem velice rádi za to že náš projektant s tím byl ztotožněn a ještě…
Jo je tam toho hodně, mají supr akce, podle mně se to rozhodně oplatí na to mrknout nebo rovnou zaslat…
Dobrý den, zajímalo by mě, jak dlouho trvala realizace od "nápadu", než se zrodilo úplné přemístění?