Rodinný dům v Braníku

Pozemek se nachází v jižní části Prahy ve svažité oblasti Braníka, orientován je ve směru východ – západ, ze severní strany je nad úrovní stoupající hlavní komunikace v jejím nejnižším bodu o tři metry, z východu k němu vede příjezdová cesta.
Pro návrh bylo základní a určující umístění domu na parcele a nalezení základní architektonické koncepce. Dům se skládá ze tří hlavních částí – západní zahrada, objem obývacího prostoru s kuchyní, a nakonec věž se soukromou části ložnic. Základní koncepcí bylo umístnění a tvarování stavby tak, aby maximálně využívala západní zahrady a propojení interiéru s exteriérem pomocí několika teras. V přízemí se otevírá jednopodlažním obytným prostorem do západní zahrady, ložnicové patro má přístup na pochozí střechu obývací části, a třetí – nejvyšší úroveň – představuje vyhlídková terasa věže. Obytná část byla umístěna na severní hranici pozemku, do ulice působí jako zídka nebo plot, který zahradu vizuálně odděluje od hlavní komunikace. Věž odcloňuje pozemek od příjezdové cesty a zároveň dotváří ulici podle logiky samostatně stojících domů, takže vznikl urbanistický akcent na nároží ulic.

Dispoziční řešení
Systém obslužných a doplňkových místností je umístěn v podzemním podlaží. Hlavní obytný prostor, který má jižní a západní slunce, byl orientován do centra pozemku a je přímo napojen na terasu. Tvarováním věže kromě zohlednění orientace na světové strany a maximálního využití pozemku získáváme přístup na společnou terasu z ložnic. Natočením hmoty druhého patra také vytváříme závětří u vstupu do domu.
Obytné podlaží tvoří kuchyň spojená s obývacím pokojem, do které se vchází ze zádveří nebo přes chodbu. Obývací pokoj je napojen na vnější terasu, která je od ulice oddělena systémem vertikálně orientovaných dřevěných lamel. Od vizuálního střetu se západním sousedem jej chrání objem zahradního domku, který také řeší problém nevhodného živého plotu z tují.
Na vstupní prostor navazují koupelna s wc a šatna, po levé straně je umístěna ložnice s vlastní koupelnou přístupná přes soukromou šatnu. Na druhé podlaží s ložnicemi dětí a koupelnou se dostáváme pomocí schodiště uprostřed disposice.  V severní části prvního patra je umístěno zázemí zahrady.

Architektonicky je dům členěn do hmot jednotlivých obytných prostor, které jsou natočeny na příznivé světové strany – obývací prostor do zahrady na jih a západ, v těchto částech je prosklený. Ve věži je ložnice rodičů orientována na jih, okna dětských pokojů na západ do zahrady. Povrchovou úpravu obvodových zdí tvoří bílá strukturovaná omítka. Okenní výplně jsou hliníkové s trojskly, venkovní terasy jsou z wpc, zábradlí tvoří sklo bez madla, zakrytí venkovní terasy bylo provedeno plechem s vyřezanými otvory jako vzorem s eloxovaným nátěrem na povrchu. 

Dům je zděný s fasádní úpravou strukturované bílé omítky. Základy tvoří železobetonová deska s betonovými pasy do nezámrzné hloubky, vnitřní příčky jsou zděné, důraz se kladl na jejich akustické vlastnosti. Vnitřní schodiště bylo navrženo jako betonové se skleněným zábradlím.

Autorská zpráva

 
Autor: ARCHITEKTURA, s.r.o. – Ing. arch. David Kraus, spolupráce Ing. arch. Valéria Polakovičová

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*