Rodinný dům v Liticích

Na přání mladé rodiny jsme navrhli otevřený, prosluněný a vzdušný dům. Svou formou a dispozičním řešením využívá maximum z potenciálu místa, reaguje na morfologii terénu a orientaci ke světovým stranám. I přes nepříznivou orientaci pozemku splňuje přísná kritéria pasivního standardu.
Stavba je vzhledem k regulativům v území situována přibližně ve střední části pozemku a člení ho tak přirozeně na dva subprostory. Do ulice otevřené jižní předpolí domu s terasou – pozorovatelnou na ploše ze zatravněného pororoštu a intimnější část zahrady se stinnou dřevěnou terasou na severu. Z hlavního objemu přízemí vystupuje v jihozápadní části hmota „slunečního trychtýře“, který přes velkoformátové jižní okno umožňuje proslunit vnitřní dispozici až na sever do hloubi interiéru. Převýšený obytný prostor se maximálně otevírá na jih i sever – nechává domem plynout světlo, vzduch, krajinu a maže tak rozdíl mezi exteriérem a interiérem.
Nad východní polovinou vyrůstá hmota 2. NP jednoduchého obdélného tvaru se sklonem pultové střechy kopírujícím původní svah na pozemku. Dynamická střešní krajina v kontrastu s lapidárním půdorysem utváří silný výraz a svou členitostí dodává domu lidské měřítko.

Přízemí domu je koncipováno jako velkorysý volně plynoucí obytný prostor. Jeho vnímání napomáhá velkoformátové prosklení i nosná konstrukce z dřevěných panelů bez potřeby podpor uvnitř půdorysu. Technické zázemí je komprimované na minimum a situováno při východní straně. Volně plovoucí objekt schodiště s knihovnou a posezením poskytuje další prostorový zážitek. Ze schodišťové haly ve 2. NP se pak vstupuje do dětských pokojů, koupelny a ložnice s vlastní malou koupelnou.

Autorská zpráva
Foto: Martin Zeman, Vojtěch Kaas        

Autoři: Ing. arch. Vojtěch Kaas, Ing. arch. Jan Kalivoda

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*