Rodinný dům v Novém Jičíně

Klient se dlouhodobě zajímá o architekturu a oslovily ho některé z našich realizací v blízkém okolí.

Přál si na zakoupené, mírně se svažující parcele uprostřed nově vznikající výstavby na okraji Nového Jičína postavit rodinný dům. Betonový dům. Nenáročný na údržbu. S velkou garáží a dílnou. Hmotově čistý a jednoduchý, prostorově velkorysý. Který by rodině poskytoval dostatek soukromí, ale s výhledem. A také aby ho v co největší míře bylo možné postavit svépomocí. Nadšený a manuálně zručný investor se chtěl nejen na vzniku domu podílet, být součástí procesu jeho vzniku, ale chtěl si i řadu technologií a postupů sám vyzkoušet.

Rozhodli jsme se nový dům vymanit z okolní výstavby převážně typizovaných rodinných domů a zajistit soukromí obyvatelů umístěním obytné části do terénního zářezu. Patro, které navazuje na ulici, je využíváno pouze jako garáž a dílna majitele. Prostory pro bydlení rodiny se otevírají do zahrady s výhledem na Nový Jičín a hrad.

Nosná konstrukce je částečně železobetonová a částečně vyzdívaná z keramických tvárnic. Klient si přál ponechat železobetonové konstrukce v maximálním možné míře jako pohledové a v co nejsurovějším stavu. Obvodová stěna je proto sendvičová, s vnější a vnitřní betonovou pohledovou vrstvou a tepelnou izolací uprostřed. Pohledový beton najdeme v obývacím pokoji, v kuchyni i jídelně. Bednění z desek jsme navrhli tak, aby po odbednění byla vidět struktura dřeva.

Železobetonová je i segmentová podpora pod konzolou, v jejímž středu je exteriérová sprcha, která je využívána při aktivitách na venkovním hřiště a pro bazén.

Garáž, ve které je i dílna, tvoří montovaná ocelová konstrukce se zatepleným plechových pláštěm. Na podlaze jsou použity lité epoxidové a betonové stěrky.
Autorská zpráva

Autor: Kamil Mrva Architects
Architektonická studie a projekt: 2011
Realizace: 2012-213
Foto: Toast

Harmonogram spolupráce architekta a investora se společností Českomoravský beton
Prvotní schůzka s investorem, architektem a dozorem stavby proběhla na začátku roku. Dodavatel se seznámil se základním návrhem projektu. Strana investora přednesla představy, především požadavky na pohledový beton konstrukcí stěn a stropů.
Společnost Českomoravský beton předložila investorovi nabídku. Jako řešení navrhla použít lehce zpracovatelný beton Easycrete, který by měl splnit všechny představy investora i architekta.
Byla uzavřena dohoda v rámci obchodních podmínek.
Akreditovaná laboratoř BETOTECH navrhla receptury betonů přímo na míru požadavkům této stavby. Pro hlavní pohledové části betonových konstrukcí byl zvolen beton Easycrete, pevnostní třídy C35/45 a stupně vlivu prostředí X0.
V květnu společnost Českomoravský beton již dodávala z betonárny v Novém Jičíně první betony do základů. Betonáže probíhaly dle stanoveného plánu stavby a ke spokojenosti všech zúčastněných stran, investora i architekta.
Poslední betonáž byla uskutečněna v říjnu.
Na stavbu bylo celkem dodáno 164 cbm (metrů krychlových) betonu.

www.transportbeton.cz

Publikováno v časopise Stavba č. 2/2018, str. 88-91

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*