S ohledem na přetrvávající kvality původního domu, i vazbu na další dva stejné objekty dále v ulici, byla akcentována snaha o zachování historických kvalit, odstranění nevhodných zásahů a doplnění objektu o potřebné prostory vhodným hmotovým pojetím. Stávající pozice domu v jihozápadní části pozemku téměř v polovině uliční hranice nebyla z hlediska orientace ke světovým stranám a vazbě ke klidové části zahrady úplně nejvhodnější.
Požadavků klienta na dispoziční řešení nebylo možné dosáhnout pouze v objemu původní stavby. Tím se otevřela možnost uvažovat o takové přístavbě domu, která by uměla nabídnout, jak plnohodnotnou vazbu obytného prostoru se zahradou, tak i v tomto prostoru zajistila klid, soukromí a dostatečné oslunění. Nová hmota přístavby se proto vysunula ze zadní části domu do zahrady. Přístavba je pojata jako moderní, přesně vymezený pravoúhlý objekt, výrazově odlišný od původních konstrukcí, s velkým prosklením. V návaznosti na původní objekt je pak přístavba navýšená o druhé ustupující podlaží, čímž vzniká architektonicky adekvátní objem nové části v poměru ke stávající, i adekvátní objem ve vztahu k prostorovým potřebám klienta. Těleso přístavby proniká do původního objektu, vzniká tak těsné spojení nového se starým.
U vstupu do domu vznikla druhá přístavba a to ve formě zastřešení parkovacích stání a navazujícího skladu. Tato konstrukce je situována kolmo k prvnímu objektu přístavby, tedy podél uliční čáry. Přístřešek je řešen materiálově odlišně od hlavní přístavby i stávajícího domu, tímto materiálem se propisuje i do jihovýchodní fasády, čímž je podpořen pocit průniku těles a zároveň vhodně zvýrazněn hlavní vstup do domu.
Nové hmotové uspořádání je jasně čitelné co do funkčního, tak i historického dělení. Objekty se vzájemně dobře doplňují, i když si každý drží svůj charakter. Nově vzniká kvalitní propojení domu se zahradou.
Stávající členění jednotlivých pater se de facto kompletně upravilo. V přízemí byla zachována pozice atraktivní vstupní haly, přičemž bylo důležité ji „obsadit“ životem. Změnou umístění a novým tvarovým řešením schodiště se dosáhlo skvělého komunikačního propojení jak v přízemí, tak v podkrovním podlaží. Hala se tak stala jakýmsi „srdcem“ domu, ke kterému se orientují pak všechny další obytné prostory.
Na halu přímo navazuje hlavní obytný prostor situovaný v celém obdélníkovém půdorysu nové přístavby. Jedná se o moderní obývací pokoj s kuchyňským koutem, jídelní a odpočinkovou částí, s výrazným prosklením na delších stranách propojujícím jej se zahradou a do budoucna plánovanými terasami.
Dva v přízemí situované pokoje jsou nově pojaty jako pokoj dětí a ložnice rodičů. Do budoucna se uvažuje s přemístěním dětí do podkroví a pokoj pak využívat pro návštěvy. Umístění ložnice v přízemí umožňuje bezbariérové pohodlné bydlení obyvatelům i ve vyšším věku. S plnou soběstačností přízemí souvisí i v původním půdorysu domu umístěná komfortní koupelna, prádelna, sklad a samostatné WC.
V podkroví jsou nově situovány dva pokoje, koupelna a WC, v hmotě přístavby pak pracovna s velkorysým okenním výkladcem orientovaným do zahrady.
Místo: Jílové u Prahy, okres Praha-západ
Autoři: PÍSEK SEYČEK ARCHITEKTI s.r.o. – Ing. arch. Jiří Písek, Ing. arch. Jan Seyček, Ing. Jan Krauz, Ing. Jiří Klofák
Projekt a realizace: 2019–2023
Fotografie: Viktor Jelínek
Autorská zpráva
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…
Nejen tmavá, ale taky lesklá. Kdyby byla matná a profilovaná jako břidlicové šablony, tak by to tolik nebilo do očí.…