Rozhledna na vrchu Šibeník

(ČTK) – Mírná zima umožnila naplno zahájit stavební práce na místě plánované rozhledny s infocentrem nad Novým Hrádek na Náchodsku. Hotovo má být na podzim, řekl ČTK starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar. Stavba nabrala zpoždění, radnici se podařilo vybral firmu napotřetí na konci roku 2019. Rozhledna se zázemím na vrchu Šibeník by měla vyjít na 12,7 milionu korun bez DPH, většinu nákladů pokryje evropská dotace.

„Počasí nám přeje, stavební a zemní práce jsou v plném proudu. Předpokládáme, že na jaře by se mohlo začít dělat na samotné rozhledně,“ řekl ČTK Drašnar.

Například v bývalé trafostanici, ve které vznikne turistické infocentrum, už jsou hotové bourací práce. Stavbaři také začali pracovat na základech nové místnosti, ve které bude technické zázemí. U rozhledny vznikne také menší parkoviště.

Rozhledna na kopci v nadmořské výšce kolem 600 metrů vznikne z tubusu větrníku, který tam stojí od 90. let. Vyhlídková plošina vytvořená z kovových roštů bude 32 metrů nad zemí. Rozhledna bude na páteřní turistické červeně značené trase, tzv. Jiráskově cestě, která vede z Náchodska do Orlických hor.

Vybudování rozhledny spadá do projektu Česko-polská hřebenovka – východní část, jehož nositelem je Euroregion Glacensis sdružující města a obce na české a polské straně.

Rozhledna se zázemím nad Novým Hrádkem je poslední ze čtyř plánovaných na hřebenové trase v česko-polském pohraničí na území Královéhradeckého kraje. Další dvě rozhledny s podporou evropských peněz vznikají u Olešnice v Orlických horách a ve Vysoké Srbské. Rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách už byla otevřena.

Doplněno Stavbaweb:
Za účelem využití starého tubusu větrné elektrárny vypracoval architekt Radek Jiránek projektový záměr „Rozhledna na Šibeníku“. Ten byl poté vedením městyse přihlášen do soutěže O cenu Petra Parléře 2014.
Výsledky soutěže najdete na stránkách Společnosti Petra Parléře nebo ČKA.
Projekt na stránkách autorů, atelieru ABM architekti ZDE.
Podrobné informace o rozhledně včetně vizualizací najdete na stránkách Euroregion Glacensis.
Nové rozhledny na česko-polském pohraničí

Související články:
Nový Hrádek chce předělat starou větrnou elektrárnu na rozhlednu  

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*