Rozhledna nad Olešnicí

(ČTK) – Na Feistově kopci nad Olešnicí v Orlických horách začala montáž nové rozhledny. Její základy v nadmořské výšce 706 metrů vznikly loni, stavbaři dovezenou konstrukci začali na místě sestavovat. ČTK to řekla starostka obce Eva Stojková. Vyvezení části ocelové konstrukce v pondělí na staveniště zkomplikovalo počasí, cesta byla místy zledovatělá.

„Museli počkat, až to roztaje. Postupně začínají rozhlednu montovat. Spodní část kompletace připomíná stavebnici Merkur. Do konce dubna by měla být rozhledna hotová. Pak přijdou na řadu dodělávky, jako třeba instalace kamer,“
řekla ČTK Stojková.

Podle ní vzhledem k současné situaci související s šířením nákazy koronaviru není možné říci přesný termín otevření rozhledny pro veřejnost. Předpokládá, že by to mohlo být v květnu.

Rozhledna bude z ocelové konstrukce o sedmi patrech a s osmiúhelníkovou vyhlídkovou plošinou bez zastřešení. Schodiště ve tvaru šroubovice bude uvnitř konstrukce. Součástí stavby budou také dřevěné prvky, například výplně zábradlí na vyhlídkové a vyhýbacích plošinách v patrech. Cena zakázky je 5,37 milionu korun. Více než 80 procent nákladů pokryje evropská dotace.

Rozhledna nad Olešnicí je jedna ze čtyř nových rozhleden, které jsou naplánované v Královéhradeckém kraji a jsou součástí projektu na obnovu hřebenové trasy v česko-polském pohraničí s finanční podporou EU. Cílem projektu je oživit pohraniční oblast bývalých Sudet, součástí je také nedávno otevřená lávka přes Orlici v Neratově nebo rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách. 

Doplněno Stavbaweb:
V rámci projektu bude vystaveno 11 rozhleden, z toho 8 bude historickým obnovením zaniklých rozhleden / vyhlídek nebo využitím jiného historického dědictví, pouhé 3 rozhledny jsou na nových místech
– Velká Deštná – Deštné v Orlických horách
– Feistův kopec – Olešnice v Orlických horách
– Šibeník – Nový Hrádek
– Vysoká Srbská
– Kladská hora – Powiat Kłodzki
– Czerniec – Międzylesie
– Jagodna – Bystrzyca Kłodzka
– Vrchmezí – Duszniki-Zdrój
– Guzowata – Radków
– Věž Słupiec – Gmina Miejska Nowa Ruda
–  Włodzická hora – Gmina Nowa Ruda
Další turistickou infrastrukturou je vybudování dvou infocenter, která vzniknou v Novém Hrádku na kopci Šibeník v bezprostřední blízkosti plánované rozhledny a v Neratově v bezprostřední blízkosti budovaného mostu propojujícího česko-polskou hranici.
Představení projektu:
Česko-polská Hřebenovka – východní část

www.hrebenovka.cz
www.euro-glacensis.cz/hrebenovka

Související články:
Rozhledna na vrchu Šibeník  26.2.2020
Nový Hrádek chce předělat starou větrnou elektrárnu na rozhlednu

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Místo dálnic stavíme rozhledy, cyklostezky a sjezdovky v místech, kde vůbec není sníh.
    Je neuvěřitelné, že prostě nějaký podnikatel přijde s tím, že oživí přírodu. příroda je dokonalá a jakýkoliv zásah do takových horizontů je naprosté barbarství. Je to zrcadlo dnešní doby, bohužel.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    To je tak vošklivý, že raději neuvedli autora :-/

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*