Účel objektu
Návrh rozšíření centra INTEMAC představuje budovu, která navazuje na stávající centrum. Původní budova je v provozu od září 2013. Objekt centra lze charakterizovat jako budovu pro aplikovaný výzkum, experimentální vývoj a vzdělávání v oblasti strojírenské výrobní techniky. Jedná se o expertní služby a poskytování přístupu k moderním technologiím. Výzkumné centrum INTEMAC je projekt realizovaný Jihomoravským krajem ve spolupráci s JIC, zájmovým sdružením právnických osob za partnerství Vysokého učení technického v Brně a významných strojírenských firem. Přístavba bude mít shodný účel užívání. Stávající činnost je zaměřena na šíření technického pokroku, předvádění možností pokročilých technologií, ruku v ruce s velmi přesným měřením a zkoušením pro automobilový a letecký průmysl, výrobu kolejových vozidel a zařízení pro použití v kosmickém prostoru.
Urbanistické a architektonické řešení
Celkové urbanistické řešení respektuje stávající budovu jako solitérní stavbu, na kterou lze bezprostředně navázat v odvrácené zadní části, v návaznosti na stávající vjezd do objektu.
Situování nově navrženého objektu je navrženo s odstupem od stávající budovy z důvodu těžké konstrukce haly s jeřábovou dráhou a speciální těžkou podlahou. Krček v proluce bude mít navrženou konstrukci lehkého charakteru.
Koncepce robustního, samostatně stojícího kubusu s prolukou-krčkem, doplňuje stávající budovu. Vzniká kompozice dvou suverénních budov, vzájemně korespondujících v jednotlivých materiálech a detailech. Současně je budova kontrastní.Konkrétně se jedná o barevné řešení nově navržených fasád, kde se objevuje bílá barva betonových zavěšených panelů ze sklovláknocementu, šedá barva vrat, žaluzií a zámečnických výrobků, v kombinaci se skleněnými prvky odkazujícími nastávající budovu INTEMAC. Obkladové prvky z keramiky cihelné barvy jsou v nové budově rovněž použity, a to v interiéru dvoupodlažní části, která je přístupná z nově navrženého schodiště. Celkové architektonické řešení je postaveno na čistých proporcích novostavby, podtržených technicistními detaily.
Návrh je založen na optimální možnosti využít spojovací koridor z druhého nadzemního podlaží, současně s dostatečnou docházkovou vzdáleností a kapacitou stávajících sociálních zařízení. Z2NP vede další propojení k proluce –galerii, tvořené lehkým krčkem. Dvoupodlažní část navazující na vjezd do nové haly je připravena pro umístění technického zařízení zejména strojovny vzduchotechniky. V návrhu je část střechy ve snížené části nad zasedací místností lemována zvýšenou atikou. Jedná se o třetí nadzemní podlaží –střešní terasu, která bude doplněna zelení.
Koncept návrhu interiéru je ovlivněn stávajícím řešením v budově Intemac. Záměrem je rozvinout řešení,evokující inovativní přístup a vyspělé technologie.
Funkční a dispoziční řešení, stavebně technické řešení
Jádrem budovy je hlavní laboratoř s rozponem přes 12 m, délkou 16,4 a výškou zdvihu jeřábu minimálně 6,5 m. Jeřáb je mostový, dvounosníkový, Q = 15 t. Upínací litinová deska 4 x 6 m je situována v rohové poloze hlavní laboratoře. Hala je přirozeně osvětlena pásovým oknem ze severovýchodu nad jeřábovou dráhou. Dále přes prosklené stěny směrem k přístavku na jihovýchodní straně a směrem do krčku s galerií.
Halová část hlavní laboratoře je navržena z ocelových příhradových sloupů. Zděný těžký obvodový plášť z tepelně izolačních tvárnic je navržen z důvodu optimálních parametrů akumulace tepla.
Dvoupodlažní a třípodlažní části přistavěné k hale mají navržené monolitické železobetonové stropy. Podlaha v laboratoři –mohutná a stabilní železobetonová deska.
Stejně jako ve stávající budově tak i v nově navržené přístavbě jsou zvýšené nároky na parametry vnitřního prostředí, zejména z hlediska stálosti prostorové teploty. Při návrhu technických zařízení budovy bylo v maximální míře využito obnovitelných druhů energie.
Autorská zpráva
Autoři: sdružení Atic.Z architects & engineers / Libor Žák,
spolupráce Adam Vrána, Miroslav Tomala, Pavel Tejnil
Investor: Jihomoravský kraj
Provozovatel: Intemac Solutions s. r. o.
Termíny: studie, projekt k územnímu a stavebnímu řízení 2018, nabytí právní moci stavebního povolení 01/2019;
Základní rozměry:17 x 31 m
Zastavěná plocha: 485 m2
Užitná plocha: 718 m2
Obestavěný prostor: 4917 m3
Autor fotografií: JIC
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,