Senka Příhodová: Rekonstrukce a dostavba hotelu Port

(ČTK) – Stavbou roku Libereckého kraje 2013 je hotel Port u Máchova jezera na Českolipsku. Rekonstrukce a dostavba hotelu podle projektu architekty Senky Příhodové uspěla jak u odborníků, tak i v hlasování veřejnosti. ČTK o tom informoval mluvčí krajského úřadu Jiří Langer.


Stavbou roku Libereckého kraje je hotel Port u Máchova jezera
"Po architektonické stránce se jedná dokonale a citlivě navrženou dostavbu původní budovy z roku 1931," uvedl Langer. Nová část hotelu podle něj původní stavbu citlivě doplňuje a rozšiřuje její možnosti i funkčnost. Před rekonstrukcí se jednalo o tříhvězdičkový hotel s 27 pokoji, od loňského léta je to čtyřhvězdičkové ubytovací zařízení s 62 pokoji.

Porotci na druhé místo zařadili výstavbu sedmipodlažní budovy L v areálu Technické univerzity v Liberci. Výstavba nového výzkumného a vývojového centra pro nanomateriály a pokročilé technologie přišlo na 655 milionů korun. Na třetí místě se umístila neutralizační a dekontaminační stanice ve Stráži pod Ralskem. "Stavba je výjimečná svojí technologií, která nemá ve světě obdoby a byla vyvinuta ve spolupráci technického týmu stanice a vysoké školy Chemicko – technologické v Praze," zmínil Langer.

Letošní 9. ročník soutěže Stavba roku Libereckého kraje byl rekordní, přihlásilo se 15 staveb. Rekordní byl i zájem hlasujících, svůj hlas dalo stavbám 1384 lidí. Hotel Port jich získal 386, druhá dostavba městského bazénu v Liberci měla o 30 hlasů méně.

Loni se stavbou Libereckého kraje stala soukromá vila v liberecké čtvrti Vesec. U veřejnosti nejvíc zabodovalo multifunkční centrum Sever ve Cvikově, které vzniklo rekonstrukcí bývalého secesního hotelu.




Doplněno Stavbaweb:
Rekonstrukce a dostavba hotelu Port
Přistupovala jsem k zadání s velkým respektem k původní stavbě a geniu loci celého areálu. Navrhla jsem rozšíření stávajícího objektu hotelu směrem severním a doplnění nižší hmoty nového křídla směrem jižním, do místa, kde původně stála ubytovna zaměstnanců. Snahou navrženého a realizovaného řešení bylo podtržení a vyzdvižení výrazové kvality a dominantnosti původního objektu hotelu, zdůraznění a doplnění příjemných klidných horizontál ve vztahu k výrazné horizontále vodní hladiny jezera, převzetí a modernizace některých výrazových prvků a detailů.

Původní budova byla postavena v roce 1931 jako dětská ozdravovna s koupalištěm v duchu funkcionalismu, se zjevnou inspirací lodní architekturou. Hotel stojí v krásném klidném prostředí ve svahu nad jezerem a vhodně využívá konfiguraci svažitého terénu a bezprostřední blízkost Máchova jezera. Příznačné je terasovité uspořádání stavby s opěrnou zdí, která vytváří jakýsi mohutný sokl celé budovy. Důležitým architektonickým kladem hotelu je podlouhlá, otevřená terasa s nádherným výhledem na jezero. Terasa se táhne podél celé restaurace v přízemí budovy, je podepřena útlými železobetonovými sloupy a dává hotelu nezaměnitelný výraz a významnou lehkost.

Návrh vychází z architektonického výrazu a provozního řešení původní budovy, z urbanistického, dopravního a koncepčního řešení celého areálu, z přírodních podmínek a konfigurace terénu a v neposlední řadě z předloženého stavebního programu, který požadoval navýšení kapacity hotelu o téměř 200 %. Zohledněn byl požadavek změny kategorie hotelu z *** na ****.
Inspirací mi byla atmosféra a kvalita období počátku 30. let 20. stol. v architektuře a společnosti. Jako nosná je nastíněna myšlenka na komplexní dotvoření fungujícího, kvalitního a k relaxaci lákajícího přírodního areálu, propojeného s elegancí a neokázalostí příjemné atmosféry hotelu. Požadavek navýšení kapacity hotelu na téměř trojnásobný počet lůžek přinesl nelehký úkol kultivovaného vypořádání se s novým rozložením hmot. Původní objekt by neunesl tak velkou přístavbu pouze v jedné nové hmotě a v jednom směru, aniž by ho toto nové křídlo výrazově zcela nezatlačilo do pozadí. Proto byla z pohledu vnímání hmoty hotelu jako kvalitní architektonické dominanty nutná jeho podpora a posílení. Koncepčně bylo nutné menší rozšíření stávajícího objektu horizontálně směrem severním a zároveň směrem jižním doplnění nižší hmoty nového křídla s pokoji a sportcentrem, napojené na původní budovu spojovacím krčkem s novým hlavním vstupem a recepcí. Toto nové křídlo původní rozšířenou hmotu hotelu harmonicky doplňuje, nikoli však převyšuje. Vzhledem k zužujícímu se tvaru pozemku bylo nutné jej při napojení natočit o cca 17 ° a sledovat hranu fasády dnes již zmizelého „domečku“ pro zaměstnance a zároveň linku břehu jezera.
Kompozičně návrh člení hmotu do tří částí:
A. původní budova rozšířená severním směrem  – 7300 m³ (původně bylo 5380 m³)
B. spojovací krček     – 1665 m³
C. nové křídlo     – 7980 m³

ad A. Rozšíření stávajícího objektu směrem severním, uzavření jeho hmoty půlkruhovou panoramatickou restaurací s výhledem nejen k jezeru, ale také směrem k lesu a loděnici. Tím je docíleno optického propojení s touto částí areálu.
ad B. Na stávající budovu je nové křídlo napojeno spojovacím krčkem, který obě části funkčně propojuje a zároveň je výrazově odděluje. Do spojovacího krčku je přemístěn hlavní vstup s recepcí a hotelovou halou a je zde umístěna hlavní vertikální komunikace s výtahem.
ad C. Směrem jižním je doplněna nižší hmota nového křídla s pokoji a sportcentrem. Toto nové křídlo rozšířenou hmotu stávajícího hotelu harmonicky doplňuje, ale nepřevyšuje.

Funkční náplň jednotlivých podlaží a částí:
1. NP A. restaurace s barem a otevřenou terasou – celková plocha restaurace s barem je z původních 160 m² zvětšena na 330 m², provoz kuchyně se zázemím, kanceláře vedení hotelu a sociální zázemí hostů restaurace;
B. hlavní vstup, hotelová hala s recepcí a otevřenou terasou, venkovní šachy;
C. dětský koutek, 15 dvoulůžkových pokojů s příslušenstvím, z toho jeden pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace;
2. NP A. 12 dvoulůžkových pokojů s příslušenstvím, dva jednolůžkové pokoje s příslušenstvím;
B. otevřená galerie s výhledem do hotelové haly;
C. 14 dvoulůžkových pokojů s příslušenstvím, apartmá;
3. NP A. 10 dvoulůžkových pokojů s příslušenstvím, dva jednolůžkové pokoje s příslušenstvím;
B. prosvětlená střecha hotelové haly;
C. čtyři dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím a apartmá s výstupem na prostornou střešní terasu;
4. NP A. luxusní dvoulůžkové apartmá s východem na rozlehlou střešní terasu;
1. PP A. půjčovna sportovních potřeb, provoz sauny s masérnou, salonek, denní místnost, šatny a sociální zázemí zaměstnanců, technické zázemí hotelu;
B. salonek, vinotéka, technické zázemí hotelu;
C. galerie s výhledem do víceúčelového sálu, sportbar s výhledem do bazénové haly a víceúčelového sálu, sociální zázemí hostů, kotelna, strojovna vzduchotechniky;
2. PP C. předělitelný víceúčelový sál, dvě bowlingové dráhy, plavecký bazén s vířivkou, parní kabina, sociální zázemí a šatny návštěvníků bazénu, možnost výstupu na terasu a pobytovou zelenou louku s venkovním plaveckým bazénem a hřištěm na plážový volejbal.
Ing. arch. Senka Příhodová, autorizovaná architektka ČKA



původní stav








 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*