Městský blok, jehož je dům součástí, je situován poblíž řeky Chrudimky, jihovýchodně při okraji centra Pardubic. Tvoří ho stavby dvou měřítek – později postavené domy ustupují z původní uliční čáry, čímž předurčují novou, objemnější prostorovou regulaci.
Třípodlažní dům slouží jako firemní sídlo se smíšeným provozem. V přízemí se nachází technické zázemí v podobě dílen a skladů, v patrech kanceláře. Výsledek je do jisté míry příkladem rozporu mezi formou a funkcí, jenž se projevuje nesouladem architektonického výrazu exteriéru s funkčně různorodou náplní uvnitř. Hmota nejvyššího podlaží je novou vrstvou, která korunuje historický dvoupodlažní sokl.
V rámci tvůrčího dialogu bylo zapotřebí vyrovnat se s několika momenty, které dávaly tušit spíše fragmenty řemeslných a materiálových kvalit částí původního objektu. Řešení interiéru je jednotné pro všechna podlaží – převážně bílá, do pozadí ustupující kulisa stěn, stropů a kleneb se střídmě laděnou barevností podlah je ve vybraných reprezentačních částech domu akcentována vestavným mobiliářem z dýhy palisandru.
Exteriér domu tvoří kombinace jemně šedé, do ulice bosáží profilované omítky s korunou nejvyššího podlaží z vertikálně profilovaného plechového obkladu.
Autorská zpráva
Foto: Alexandra Timpau
Autoři: Robert Jelínek, Jiří Vojtěšek; spolupráce Pavel Tesař, Zbyněk Šrůtek
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,