Sofijské náměstí

K projektu první etapy revitalizace Sofijského náměstí jsme přistupovali s vědomím, že jde o centrální, asi významově hlavní prostor Prahy 12. Chtěli jsme proto navrhnout především prostor, kde lidé nebudou jen procházet. Vizí jsme měli více, navrhovali jsme i spodní část, kde měly být dva menší pavilony, zeleň s cestičkami, jakási relaxační zóna s navazujícími prostory k ulici Generála Šišky. V průběhu realizace lze mnohé vylepšit, hledat praktická a levná řešení. Místo je totiž neuvěřitelně protkané infrastrukturou, která leží jedna přes druhou, v různých výškách a často jinde, než říká dokumentace. Kopnete do země a v místě, kde nemá být nic, leží kabely. To nás všechny nutilo improvizovat.

Sofijské náměstí nyní nabízí volný a centrální prostor, kde lze spočinout, zastavit se, mluvit s někým, sednout si, koukat. To býval hlavní význam veřejných prostor už ve starověku. Mám pocit, že v dnešní době stále někam jdeme, za nějakým cílem, zařídit, koupit, odjet. Vždy jsem měl rád místa, kam si ráno sednete, v poledne můžete jít, a přitom vidíte různé situace, tváře, přemýšlíte. Centrální prostor navíc vytváří společnou identitu ve chvíli, kdy je nutno něco sdělit lidem, zorganizovat koncert, trh, divadlo na ulici, cokoliv, co nás propojuje. 

Na té velké ploše jsou nápisy – věřím v energii slova. Když na zeď napíšete politickou pomluvu, stále to něco blbého vyzařuje do okolí. Když napíšete Pavla miluje Pavla, je v tom humor. Vyskládali jsme proto do dlaždic slova, která evokují dobré aspekty života (bylo kolem toho se zástupci města hodně diskusí, uvědomuji si, že to je dnes spíše nezvyklé, my jsme trochu cynická společnost, ale slovu Láska bychom se neměli posmívat). Místo jsme očistili od betonových bazénů, kde sice zeleň byla, ale nízká – neměla objem, zabírala plochu, nedala se udržovat, a hlavně nevytvářela stín. Nejlepší jsou stromy, zasadili jsme tu nové, ty staré zachovali. Na náměstí je i několik zábavných prvků, například „chodník slávy“. Napadlo nás, že bychom vylili pár malých ploch betonem a kdo chtěl, mohl si v něm obtisknout ruku nebo nohu.

Autorská zpráva

Autor: David Kraus, Alena Popelová; spolupráce Alina Fornaleva, Miroslav Styk
Klient: Městská část Praha 12
Rozloha: 5000 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Bohužel se ukázalo, že se bezdomovcům a jiným nepřizpůsobivým vystavěl |hotel Hilton|. Zabírají lavičky, chrápou na nich, vodotrysk mají za sprchu apod. Nic hezkého z toho nevzešlo.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*