Srovnání pasivního domu a klasické výstavby v číslech

Staňte se manažerem vlastního bydlení. Pořídit si dům a dobře investovat do budoucna není nic jednoduchého! Stojíte před rozhodnutím, které už se nebude opakovat. A co všechno je potřeba si spočítat? Kromě toho, kolik vás bude stát samotný dům, byste měli mít přehled o všech reálných nákladech na jeho provoz. Nechcete přece, aby se z vás stal finanční otrok provozu vlastního bydlení …

pasivní dům Caesar v Roztokách u Prahy

pasivní dům Kleopatra v Libišanech


Než koupíte svůj vysněný dům, musíte se stát doslova rodinným manažerem a zvážit vše podstatné. Cíl je pro každého jasný, vybrat kvalitní a komfortní bydlení za odpovídající náklady, které mohou mít pro každého jinou hranici. Pro začátek si můžete představit, že s domem je to jako s autem, kupujeme si ho na delší dobu, potřebuje palivo a čas od času vyžaduje údržbu či opravu. Nezapomeňte brát v úvahu ještě to, jakou hodnotu bude mít za určitou dobu. Podobné je to s koupí domu, kdy hraje velkou roli právě palivo, tedy způsob vytápění a ohřev vody, pro který se rozhodnete. S tím, jak ceny energií stoupají, se vyplatí přemýšlet o obnovitelných zdrojích. Z toho, co jimi ušetříte, můžete splácet váš dům. Ovšem musíte jej mít dobře zateplený, nejlépe tedy v pasivním standardu. Neprávem přetrvávají názory, že pořizovací cena takových domů se i vzhledem k úspornému režimu nevyplatí, dnešní praxe mluví ovšem jinak. A jaké budou tedy počty, když srovnáme typový pasivní dům BAHAL s velikostně odpovídajícím běžným domem?

 

 
POLOŽKY ROZPOČTU
RODINNÝ DŮM
(pozemek 600 m2,obytná plocha 119 m2)
PASIVNÍ DŮM
(pozemek 600 m2,obytná plocha 119 m2)
POZEMEK
cena 1.500 Kč/m2
· zaměření a průzkum – cca. 15.000 Kč
·    terénní úprava – 100.000 Kč
1.015.000 Kč
cena 1.500 Kč/m2
·   zaměření a průzkum cca. 15.000 Kč
·   terénní úprava 100.000 Kč
1.015.000 Kč
POŘIZOVACÍ CENA DOMU
cena 26.000 Kč/m2
·   standardní stavba z běžných materiálů
·   bez garantované spotřeby energií
·   vytápění: radiátory
ohřev vody: standardní bojler
·   bez centrálního větrání a rekuperace, bez tepelného čerpadla a automatického stínění
3.094.000 Kč
27.037 Kč/m2
·         ocelová konstrukce s dřevovláknitou deskou MTA, zateplení kamennou vlnou KNAUF, odhlučněná kanalizace REHAU, izolační zasklení HEAT MIRROR, 
·         vytápění: tepelným čerpadlem vzduch-voda STIEBEL ELTRON            
ohřev vody: tepelným čerpadlem vzduch-voda STIEBEL ELTRON
            
·         podlahové topení, luxusní segmentové schodiště, centrální ventilační jednotka s rekuperací, automaticky řízené předokenní žaluzie
3.217.480 Kč
VYBAVENÍ A VNITŘNÍ FINALIZACE
podlahy, výmalba, kuchyňská linka, sanita, obklady, el. spotřebiče, svítidla, základní nábytek
1.000.000 Kč
podlahy, výmalba, kuchyňská linka, sanita, obklady, el. spotřebiče, svítidla, základní nábytek
1.000.000 Kč
OPRAVY A ÚDRŽBA
(za 20 let)
35 Kč/m2 za měsíc
999.600 Kč
10 Kč/m2 za měsíc
285.600 Kč
VYTÁPĚNÍ A OHŘEV VODY
(za 20 let)
5.500 Kč/měsíc
(optimistický předpoklad růstu cen energií 5 % ročně, přitom průměr za posledních 10 let je 10% ročně)
2.182.353 Kč
659 Kč/měsíc
158.160 Kč
ÚROKY HYPOTÉKY A POJIŠTĚNÍ
hypotéka 20 let na část domu ve výši 1.500.000 Kč; měsíční splátka 9.369 Kč vč. pojištění
748.560 Kč
Hypotéka 20 let na část domu ve výši 1.500.000 Kč; měsíční splátka 9.369 Kč vč. pojištění
748.560 Kč
CELKOVÉ NÁKLADY PO DOBU 20 LET
9.039.513 Kč
 
6.424.800 Kč
 
Podtrženo a sečteno, pořizovací cena typového pasivního domu je dnes již srovnatelná se standardním domem. Díky konstrukci a použitým materiálům nemusíte tolik platit za opravy a údržbu, což dokazuje i životnost pasivních domů BAHAL více než 100 let. Například životnost dřevostaveb z běžných materiálů je odhadována na 30 let. „Při hledání nového bydlení jsme zjistili, že dům BAHAL má v základním standardu neporovnatelně více položek než ostatní projekty a navíc vše ve značkovém provedení. Ve srovnatelné ceně například žádná dřevostavba nebyla tak vybavená, aby zahrnovala tepelné čerpadlo v obdobné kvalitě, podlahové vytápění v celém domě, ale třeba i rekuperaci,“ uvádí pan Rudolf Koždoň, majitel pasivního domu BAHAL, a pokračuje: „Navíc jsme měli jasno o tom, že chceme takové bydlení, abychom na svou energetickou spotřebu měli i v důchodu.“

Jednoznačným plusem pasivního domu je totiž úspora za vytápění a ohřev vody, kterou by měl každý správný prodejce pasivních domů garantovat. Rozdíl je, jak je vidět z výše uvedené srovnávací tabulky, radikální. „Na úsporách za energie se vám vrátí pořizovací cena domu za zhruba 25 let. Nelze určit, jaká přesně bude tržní hodnota domu za 25 let, ale lze logicky předpokládat, že určitě vyšší než u běžného domu. Současné trendy totiž mluví o tom, že za 25 let bude málokdo ochotný kupovat starší dům, pokud nebude v pasivním standardu,“ doplňuje Ing. Stiva Jokeš, generální ředitel společnosti BAHAL ČR, která své pasivní domy klientům připravuje s přesností automobilky.

Tím, že jsou typové projekty na pasivní domy již připravené, nemusíte za ně zaplatit ani korunu a výhodná koupě spočívá ve stavebním systému, který funguje jako skládačka. Když pak srovnáte, kolik za dům dal váš soused a jak si žijete vy včetně účtů za energie, poznáte, že jste si všechno spočítali chytře.

BAHAL ČR a.s.


Pasivní domy mají vše, co si moderní interiéry a pohodlí majitelů žádá.
Hlavní obývací prostor pasivního domu Alexander

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*