(ČTK) – Statika na prohlídku zatopené nemovitosti musí zajistit její vlastník. V ČR má certifikát z oboru statika a dynamika staveb necelá tisícovka lidí, zájem o jejich služby jistě vzroste. Předseda Autorizační rady České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) Miroslav Najdekr však ujišťuje, že tento nápor jistě zvládnou."Zájem o služby autorizovaného inženýra – statika se nepochybně zvýší. Vyplyne to ze situací, které nastávají po snížení hladin přívalových vod povodní, tedy vysoušení, úklid a oprava narušených částí konstrukcí domu. S ohledem na počet statiků v jednotlivých územních regionech nemusí panovat obava , že by statici nestíhali," uklidňuje Najdekr.
Vlastníci nemovitostí se po návratu musí hlavně přesvědčit o tom, že není porušená nosná konstrukce domu či nebyla narušena jeho stabilita. Podle Najdekra nelze dát jednoduchý a univerzální návod, jak takové poškození zjistit. "Při podezření či nejistotě je nutné neprodleně volat autorizovaného statika, aby provedl odbornou prohlídku a vypracoval stručný protokol z výsledku provedeného místního šetření," radí statik.
Povinnost zajistit prohlídku nemovitosti zákon ukládá jejímu vlastníkovi. Při živelních pohromách však často nabízí pomoc obce či stát. "S ohledem na koncentraci této profese ve větších městech najímá obvykle obec statiky ze seznamů statiků, které mají stavební úřady a krizové štáby k dispozici prostřednictvím ČKAIT," poznamenal Najdekr. Není to však pravidlem a majitelé zatopených domů by na to neměli automaticky spoléhat.
Náklady na prohlídku platí v běžných případech majitel nemovitosti. Honorář za statické posouzení a vypracování posudku stanoven není, nejčastěji se určuje ve formě hodinové sazby za provedenou práci. Pohybuje se nejčastěji v řádu tisícikorun, v případě větších objektů však cena může ještě vzrůst. "Například v roce 1997 v rámci pomoci občanům pracovali statici na Moravě zdarma. Jejich práci jim pak zpětně proplatil stát," podotkl Najdekr.
ČKAIT nyní ve své databázi eviduje přesně 983 autorizovaných osob v oboru statika a dynamika staveb. Kontakt na ně lze získat ve všech oblastních kancelářích ČKAIT, případně přímo na webových stránkách komory.
Velká voda zaplavila desítky obcí, tisíce lidí musely opustit své domy. K nejvíce postiženým patří obce Lužec nad Vltavou, Hořín, Zálezlice, Kralupy nad Vltavou, Terezín či Křešice. Pod vodou se ocitla také velká část Ústí nad Labem či Hřensko. Česká asociace pojišťoven ve čtvrtek ve svém předběžném odhadu hovořila o škodách za asi 7,5 miliard korun a přibližně 96.000 pojistných událostech. Do pátečního poledne klienti českým pojišťovnám nahlásili na deset tisíc škod za více než jednu miliardu korun. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) se mohou celkové škody po povodních vyšplhat až na desítky miliard korun.
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.