Stavba roku Plzeňského kraje 2019

Díky boomu stavebnictví vzniká na Plzeňsku více zajímavých staveb
(ČTK) –
Díky oživení stavebnictví v posledních dvou letech vzniklo loni v Plzeňském kraji opět více zajímavých staveb než v uplynulých letech recese oboru. Už 17. ročník soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2019 proto očekává více přihlášek, které mohou obce, investoři, stavebníci a vlastníci podávat od úterý 18. února 2020. Loni jich bylo 32. Soutěž zvyšuje kvalitu staveb v regionu a projektanti i stavebníci ji považují za prestižní a úspěchy se chlubí. ČTK to řekli zástupci Svazu podnikatelů ve stavebnictví Milan Froněk a České komory autorizovaných inženýrů a techniků Luděk Vejvara.

„Práce na projektech je velmi mnoho, deset let jí tolik nebylo. Řada prací se musí odmítat,“ uvedl Vejvara. Podobně jako u stavebních firem panuje nedostatek pracovníků. „Ceny zakázek se teď dostávají na aktuální ceny celostátního ceníku,“ uvedl Froněk. Díky dostatečnému počtu zakázek už se firmy nepředhánějí tím, že by stlačovaly ceny pod náklady.

Loňských 32 přihlášených staveb bylo podle jednoho ze sedmi odborných porotců Miloslava Michalce podstatně více než v jiných krajích a letos očekává, že se zájem opět zvýší. „Je to soutěž s historií, oceněné stavby jsou stále více kvalitní a reprezentují kraj,“ uvedl Froněk. Podle Vejvary je vítězství velkou prestiží pro architekty i stavební inženýry. Soutěž pomáhá zvyšovat kvalitu stavebnictví v kraji, který má ve srovnání s dalšími regiony architektonicky i účelově velmi dobré stavby.

Podle plzeňského primátora Martina Baxy (ODS) podporuje soutěž díky spolupráci se soukromým sektorem kvalitní výstavu v regionu. Podle něj by se ale stavělo lépe, kdyby ČR konečně měla kvalitní stavební právo. Jako zajímavé stavby ve městě vidí například novou lávku přes Radbuzu v Liticích, dětský bazén v areálu na Slovanech a tramvajovou trať na Borská pole. Hejtman Josef Bernard (ČSSD) zmínil rekonstrukci železničního mostu přes přehradu Hracholusky a čtyřkilometrový železniční tunel za Plzní. Náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS) pak halu odborného výcviku v krajském stavebním učilišti v Plzni.

Uzávěrka přihlášek staveb v sedmi kategoriích je 27. března a vítězové budou vyhlášeni 9. června. „Porota objede všechny stavby a pohovoří s investory a mnohdy i s projektanty. Daří se nám držet také to, že polovina nominovaných staveb je z Plzně a druhá z venkova,“ řekl Michalec.

Stavbami Plzeňského kraje 2018 se staly přístavba školní družiny v Plzni-Újezdě, modernizace trati Rokycany – Plzeň a obnova Lobezského parku v Plzni. Porota udělila hlavní ceny ve třech ze sedmi kategorií.

Doplněno Stavbaweb:
Veškeré informace o soutěži včetně minulých ročníků najdete na www.stavbarokupk.cz.

Související články:
Stavbami Plzeňského kraje jsou družina a park v Plzni a nová trať  21.6.2019
Stavbami Plzeňského kraje jsou kino v Plané a soubor bytů v Plzni  7.6.2018
další…

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*