Pražský program Michaela Reynoldse najdou zájemci na www.zemelod.cz.
Praha 2. května (ČTK) – Americký architekt Michael Reynolds, který proslul stavbami budov z použitých PET lahví, plechovek, pneumatik či skleněného odpadu, je na týdenní návštěvě Česka. Představí tu dokumentární film Architekt odpadu a zúčastní se diskusí a přednášek. Pražský magistrát s ním zahájil jednání o tom, že by jedna z unikátních Reynoldsových staveb mohla vzniknout i v Praze, řekl novinářům radní pro kulturu Lukáš Kaucký.
Projekt je zatím ve fázi příprav a předběžných jednání. Není ještě jasné, k čemu by budova sloužila ani kde by měla stát. "Zvažujeme, že by objekt mohl vyrůst v botanické nebo zoologické zahradě v Troji, kde by stavba mohla mít i vzdělávací roli," doplnil Kaucký. Ať už půjde o administrativní budovu nebo například skleník, projekt bude zřejmě financován z rozpočtu vybrané instituce. Část prostředků by měla jít i z kapitoly životního prostředí.
"Američana Michaela Reynoldse lze bez nadsázky, a také bez urážky, nazvat nejvýznamnějším světovým architektem odpadu," charakterizoval tvůrce Kaucký.
Eko-architekt a aktivista Reynolds se projektování levných domů, které disponují samostatnými energetickými zdroji, věnuje více než třicet let. "Je to jen o znalosti chemie a fyziky. Pořád naše stavby zlepšujeme a tento proces, zřejmě jen tak neskončí," uvedl sám Reynolds. Jeho domy, pro něž se používá termín "zemělodi", mají vlastní zdroj vody, tepla i vlastní kanalizaci. Provozní náklady na chod domu tak jsou prakticky nulové.
Pro jejich stavbu navíc Reynolds využívá odpadky – plechovky, skleněné i plastové lahve a pneumatiky. "Nechali jsme zpracovat studii, jestli například z pneumatik v domech nějaká toxická látka neuniká. Zjistili jsme, že tyto nepotřebné produkty jsou někdy kvalitnější a bezpečnější než některé často používané stavební materiály," vysvětlil Reynolds.
V jeho ekologicky šetrných příbytcích tak lze pěstovat ovoce nebo zeleninu. Stavba domu je navíc podle Reynoldse poměrně jednoduchá. Své zemělodě naučil stavět například obyvatele Hondurasu, který v roce 1999 zpustošil hurikán a připravil stovky lidí o střechu nad hlavou. Reynoldsův tým, který má nyní asi 40 členů, pomohl vystavět nová obydlí také v Mexiku a na Haiti. "Jsme v kontaktu i s japonskými úřady. Tamním lidem ale budeme moci pomoci, až bude zažehnáno jaderné nebezpečí z elektrárny Fukušima," uvedl Reynolds.
Architekt se na začátku své kariéry potýkal s překážkami, americké úřady mu dokonce na několik let odňaly licenci. Až po řadě charitativních projektů v oblastech postiženými přírodními katastrofami, mu byla profesní licence navrácena.
Přestože domy na první pohled působí jako jednoduché hliněné chýše, jejich využití je široké. "Pracujeme na jedné budově, která bude stát v centrálním New Yorku. V Číně zase chystáme obydlí o 20 podlažích," řekl Reynolds.
Pražský program Michaela Reynoldse najdou zájemci na www.zemelod.cz.
Související články:
- Do Česka přijede architekt odpadu, Američan Michael Reynolds 11.4.2011
- Architekt odpadu vyjde na DVD 4.2.2010
- Architekt odpadu 30.3.2009
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…