(ČTK) – Zaměstnanci ve stavebnictví sdružení v odborech by vyměnili několikaprocentní růst mezd za jistotu práce. V rozhovoru pro ČTK to včera řekl předseda Odborového svazu Stavba ČR Stanislav Antoniv. Základní odborové organizace na své vedení tlačí, aby pro zaměstnance u stavebních firem zajistili spíše práci než růst mezd, dodal.
"Samozřejmě, že by to naši členové tímto způsobem vyměnili, protože zaměstnání je teď cennější než mzdový nárůst. Bohužel to ale nedokážeme zajistit," řekl Antoniv.
Připomněl podobnou zkušenost z minulosti. "Zmrazili jsme si platy a měli dohodu o nepropouštění. Dohoda ale byla spíš gentlemanská, i když byla na papíře. Firmy stejně propouštěly, když na věc přišlo," řekl Antoniv, podle kterého by zachování pracovních míst měl garantovat Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR alespoň u svých členů. "I oni to ale mají těžké, když zakázky prostě nemají," dodal.
Současná kolektivní smlouva vyššího stupně vyprší na konci března. Pokud by se obě strany nedohodly na nové, vstoupili by do hry státem jmenovaní zprostředkovatelé. Zaměstnanci by ztratili jistotu výhod vyjednaných nad rámec zákona.
Antoniv ale naznačil další možnosti, například prodloužení platnosti současné smlouvy. "Pokud by rozpory zůstaly jen ve mzdové části, tak bychom mohli podepsat kolektivní smlouvu na dva až tři roky bez této oblasti a mzdová část by byla prodloužena třeba o půl roku. To znamená, že by platily současné tarify," uvedl.
Vyjednávací týmy odborů i zástupců stavebních firem se sešly už dvakrát. Shoda prý už panuje na 70 procentech obsahu smlouvy, vážné rozpory ale přetrvávají ohledně mezd. Zatímco odbory navrhují pětiprocentní nárůst minimálních tarifů, svaz podnikatelů trvá na nule. Další kolo jednání se uskuteční tuto středu.
Minimální tarif podle platného dodatku ke kolektivní smlouvě činí v první platové třídě 8300 korun. Nejvíce odborářů spadá do třetí až páté třídy, kde jsou minimální hodinové mzdy 59,30 až 71,60 koruny. Ve stavebnictví na konci loňského třetího čtvrtletí pracovalo 228.900 lidí.
Odbory chtějí zvýšit mzdy o pět procent, stavbaři jsou proti
(ČTK – 22. února) – Vyjednávání o nové kolektivní smlouvě ve stavebnictví se zkomplikovalo, zaměstnavatelé se nemohou s odbory dohodnout na výši platů. ČTK zjistila, že zatímco zástupci zaměstnavatelů chtějí mzdy ponechat na současné úrovni, odboráři žádají nárůst o pět procent.Ke konci loňska činila podle ČSÚ průměrná nominální mzda ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci 36.648 korun. Při započítání všech pracovníků ve stavebnictví však byla průměrná mzda mnohem nižší, za první tři čtvrtletí loňského roku dosahovala 21.965 korun.
Po dvou kolech vyjednávání je domluveno 70 procent kolektivní smlouvy. Největším problémem zůstává právě otázka mezd. "Navrhujeme nárůst minimálních platových tarifů o pět procent, svaz (podnikatelů ve stavebnictví v ČR) trvá na nule," řekl ČTK předseda Odborového svazu Stavba ČR Stanislav Antoniv.
Zástupci zaměstnavatelů argumentují tím, že je tuzemské stavebnictví dlouhodobě v recesi a výsledky za loňský rok dokonce prý předčily pesimistické prognózy svazu. Stavební výroba loni podle Českého statistického úřadu klesla meziročně o 6,5 procenta.
"Propad bude zcela určitě pokračovat i v letošním roce, alespoň zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k zásadnímu obratu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR proto nesouhlasí se zvyšováním minimálních mzdových tarifů, které by mohlo české firmy neúměrně zatížit," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.
Příští týden se vyjednávací týmy sejdou ke třetímu kolu jednání. Průlom se však čeká až od březnového setkání vedení obou stran. Na něm chtějí vyjednávání definitivně uzavřít.
Nynější kolektivní smlouva vyššího stupně platí od 1. dubna 2011 a vyprší posledním dnem letošního března. Kromě minimálních platů dokument řeší mimo jiné také práci přesčas či v noci, pravidla pro podávání výpovědí a stanoví nárok na minimálně čtyři týdny dovolené. Z této smlouvy vycházejí jednotlivé podnikové kolektivní smlouvy. Nově uzavřený dokument by měl platit dva až tři roky. Ovlivňuje hlavně zaměstnance velkých firem. V případě, že by nová smlouva nebyla podepsána do konce března, vstoupili by do hry zprostředkovatelé. Ve stavebnictví na konci třetího čtvrtletí loňského roku pracovalo celkem 228.900 lidí.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…