(ČTK) – U strategických infrastrukturních staveb, kde jsou potřeba specifičtí odborníci, by měly vlády Česka a Slovenska umožnit pracovníkům přesun mezi zeměmi bez povinné karantény. Bez opatření nebude možné udržet nepřetržitý provoz na těchto stavbách. V otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, to společně požadují prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiří Nouza a prezident Zväzu stavebných podnikateľov Pavol Kováčik.
„U strategických staveb dopravní, vodní a energetické infrastruktury a případně dalších strategických staveb, kde je potřeba velmi specifické odborníky, je třeba umožnit vstup a vycestování pracovníků i bez povinné karantény,“ uvádí se v prohlášení. Zaměstnavatel se zaváže zajistit u těchto pracovníků dodržování zpřísněných podmínek pro volný pohyb i mimo pracoviště.
U ostatních staveb oba prezidenti žádají umožnit vstup stavebních pracovníků na území obou států tak, aby případná karanténa byla nařízena vždy pouze v jedné zemi. Při vyjednávání a nastavování podmínek jsou oba svazy připraveny poskytnout veškerou součinnost s cílem zajistit, aby stavební společnosti mohly nadále pokračovat v činnosti.
„Tím, že stavíme, podporujeme úsilí obou vlád o zachování bazální ekonomiky obou zemí včetně zaměstnanosti. Při naší práci zároveň dbáme na dodržování doporučených opatření k minimalizaci zdravotních rizik,“ uvádějí svazy.
Pro další pokračování staveb je podle nich klíčové, aby jejich členové měli přístup k přeshraničním pracovníkům ze sousední země. Český a slovenský stavební trh je mnoho let úzce propojen a počítá se vzájemným sdílením kapacit. „Je obvyklé, že konkrétní specializovaná střediska a zdroje vybudovala stavební společnost na území jedné země s tím, že je bude využívat i na druhém území. Bez možnosti takového sdílení je naše snaha o nepřerušený průběh stavebních prací nadále neudržitelná,“ uvedly svazy stavebních firem.
Podle Českého statistického úřadu loni české stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,7 procenta. Předloni růst činil 9,2 procenta a byl nejvyšší od roku 2003. Za letošní leden a únor stavebnictví meziročně stouplo v souhrnu o 5,6 procenta. Podle analytiků byl růst způsoben hlavně teplým počasím, které umožňovalo pracovat venku. Opatření proti šíření koronaviru se do výsledků ještě nepromítla. Analytici očekávají, že stavebnictví by mohlo být tahounem růstu ekonomiky ze současné krize.
Tak podle mně takovým dárkem absolutně nic neskazíš :-) A získat tak velkou slevu na tak kvalitní okna - no…
Není nic jasnějšího nad slunce, než tento požadavek. Jenže o takovém opatření, tedy výjimce, měla vláda ve svých výnosech rozhodnout ihned v první vlně. S tím by se spojila příprava nutných opatření. To ale neudělala, a to patří mezi selhání kompetencí vlády resp. komisí pro tuto situaci. Okamžité vyhovění požadavku je ihned povinností vlády, stanovení standardních doprovodných opatření není nic nového. Vládo, prosím jednej! Nesmí být ekonomika potápěna ještě víc, než se již stalo. Začínáte ztrácet podporu lidí, protože nejednáte systémově, ale možná víc náhodně.