(ČTK) – Stavbou roku Libereckého kraje 2014 jsou městské lázně v Liberci, v nichž od jara sídlí Oblastní galerie. Rekonstrukci a dostavbu zhruba za 380 milionů korun zajišťovala pro město Liberec pardubická společnost Chládek a Tintěra podle projektu liberecké kanceláře SIAL. Moderní stavba získala cenu architekta Karla Hubáčka.
Budova libereckých lázní byla postavena v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga, díky dotaci z evropských fondů prošla v minulých třech letech kompletní rekonstrukcí a přibyl moderní depozitář. Liberec získal galerii světové úrovně. Stavba je mezi 15 nominovanými na prestižní ocenění Stavba roku 2014, kterou už podvaadvacáté organizuje ABF – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.
Nejlepších stavby Libereckého kraje byly dnes vyhlášeny právě v budově lázní. Osobností stavebnictví se stal architekt Jiří Suchomel. Ocenění v kategorii staveb občanské vybavenosti si odnesla budova libereckého science centra iQLandia a za nejlepší průmyslovou stavbu porota označila nové Membránové inovační centrum ve Stráži pod Ralskem. Získalo navíc i cenu za inovační použití technologií. I tyto stavby vznikly díky podpoře z evropských fondů a obě byly také mezi 65 přihlášenými do soutěže Stavba roku 2014. Na rozdíl od lázní se ale do užší nominace nedostaly.
U veřejnosti překvapivě nejvíc zabodovala rekonstrukce silnice z Malé Skály na Frýdštejn, řekl 18. září ČTK mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.
I v letošním roce rozhodovala o jedné ceně veřejnost prostřednictvím internetu. "Hlasovala od 1. července do 31. srpna 2014, svůj hlas poslalo 1457 lidí, což je rekordní počet. Jsem ráda, že se obyvatelé kraje o soutěž zajímají. Podle výsledku je vidět, že si cení zejména dopravních staveb," poznamenala krajská radní pro rozvoj a předsedkyně poroty Ivana Hujerová. Pro zrekonstruovanou silnici z Malé Skály na Frýdštejn podle ní hlasovalo 610 lidí.
Soutěž o stavbu roku se letos v Libereckém kraji konala už podesáté. Kraj při té příležitosti vydal publikaci, která mapuje všechny ročníky. Zájemci se tak mohou seznámit s oceněnými stavbami i se všemi stavbami do soutěží přihlášených.
zdroj foto: www.facebook.com/lazne.liberec
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…