(ČTK) – Stavební produkce v Česku loni v listopadu meziročně stoupla o 1,5 procenta. Po říjnovém poklesu o 1,3 procenta se tak vrátila k růstu z předchozích měsíců. Táhly ji inženýrské stavby. Přibylo ale i zahájených bytů a více jich bylo i dokončeno. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.
Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se stavebnictví proti listopadu 2014 zvýšilo o 0,2 procenta. Meziměsíčně očištěné od sezonních vlivů bylo nižší o 0,7 procenta.
„Výsledky stavebnictví za listopad 2015 potvrzují trend zpomalení růstu tohoto odvětví. I když meziročně ještě tuzemské stavebnictví zaznamenává mírný růst, oproti říjnu 2015 došlo k poklesu,“ konstatoval Petr Kymlička z auditorské a poradenské sítě BDO. Stejně jako prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš upozorňuje na to, že české stavebnictví roste díky inženýrským stavbám. Podle Matyáše se tak děje od počátku roku 2015, a to hlavně díky podstatnému zvýšení prací v železniční infrastruktuře.
V listopadu se produkce v inženýrském stavitelství meziročně zvýšila o 11,4 procenta. Naopak v pozemním stavitelství klesla o 4,6 procenta. Podle Kymličky se tak dál zvětšuje rozdíl mezi tempem vývoje obou těchto odvětí, přičemž v příštích měsících se navíc na jejich zakázkách negativně podepíše postupné dočerpávání dotací.
Za celý loňský rok budou ale výsledky českého stavebnictví, které zveřejní ČSÚ příští měsíc, podle Matyáše lepší než v předcházejících letech. „Do skutečného optimismu máme ale přeci jen ještě daleko,“ uvedl Matyáš.
Podle ředitele analytické společnosti CEEC Research Jiřího Vacka celoroční výsledky stavebnictví za loňský rok vykážou růst a navážou tak na první pokrizové oživení z roku 2014. Letos bude podle něj české stavebnictví pokračovat v dalším zvyšování svých výkonů, nicméně již pozvolněji. Ředitelé stavebních firem podle CEEC očekávají pro rok 2016 růst sektoru o 4,5 procenta.
„Stavební výroba stále podává nepřesvědčivý výkon. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů v podstatě meziročně stagnovala. To vše při vysokém růstu ekonomiky jako celku. Není se pak co divit, že stavebnictví stále hluboko zaostává za svým výkonem v posledním předkrizovém roce 2008,“ doplnil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.
Počet bytů, které se začaly v listopadu stavět, proti stejnému období předchozího roku vzrostl o 1,7 procenta na 2001. Stavebníci současně dokončili výstavbu 2355 bytů. Proti listopadu 2014 jich bylo o 13,2 procenta více.
Přibylo i vydaných stavebních povolení, a to o 5,7 procenta na 6948. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 19,5 miliardy korun a meziročně byla vyšší o 4,3 procenta, uvedl ČSÚ.
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!