Výstavu soutěžních prací lze vidět v galerii NoD.
Sochu hokejisty Jaromíra Jágra, holografický obraz katedrály, obří obrazovku či novou budovu Národní knihovny navrhli účastníci architektonické soutěže o novou podobu Pražského hradu. Ideovou soutěž, která pracovala s myšlenkou, že na místě Hradu je volná parcela, vyhlásili dva studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové. 22.6.2009 v galerii NoD vyhlásili její výsledky a zahájili výstavu soutěžních prací.
Vítězem se stal Jiří Gulbis s projektem, který na místo katedrály postavil obří svíci. Její knot by se zapaloval v případě významných událostí a vosk by pak zaplavoval podhradí, kde by mohl podle autora konzervovat tamní turistické panoptikum. Vítězi soutěže náleží odměna 1000 korun a doživotní vstup do NoD zdarma.
„Vítěznou práci doručíme Správě Pražského hradu, aby si ji mohla uložit do archivu projektů týkajících se katedrály,“ řekli ČTK vyhlašovatelé soutěže Michal Panoch a Marek Bureš. Soutěží chtěli upozornit na současnou situaci s architekturou i památkovou péčí v Česku: třeba na relativní moc bohatých developerů, ale i na „nedotknutelnost“ pražského panoramatu. Inspirací jim prý byl i dlouholetý spor o katedrálu sv. Víta mezi státem a církví. Vyhlášení soutěže provázela v NoDu možnost stiskem tlačítka na obrazovce katedrálu odpálit – tím se virtuálně uvolnil pozemek pro soutěž.
Akce měla všechny formální náležitosti architektonické, ideové, jednokolové soutěže. Členy poroty byli kurátor výstavy Viktor Čech, výtvarník a pedagog Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jiří David a Radek Suchánek a Zdena Zdeničková z Fakulty architektury technické univerzity Liberec. Studenti z této fakulty dostali dokonce zadání soutěže jako školní cvičení. Od nich pořadatelé dostali asi polovinu ze dvou desítek přihlášených prací.
Porota udělila ještě dvě druhá a dvě třetí místa. Druhou příčku obsadila studentka Kateřina Fryzelková se svým projektem negativní katedrály – na půdorysu chrámu navrhla díru přesně kopírující hmotu nyní stojící nad zemí. Také druhý skončil návrh architektů Petry Hlaváčkové a Jana Seyčka, kteří vytvořili projekt Teleboard. Na místo dnešního chrámu umístili obří obrazovku, obraz na ní by se měnil a mohl by ukazovat třeba stavby, které v Praze trvale nestojí, uvádějí autoři.
Porotu zaujal i návrh, který počítal s holografickou projekcí dnešní katedrály na jejím místě, nebo raketová základna jako vystřižená z vědeckofantastického filmu a odkazující ke kultovnímu Star Treku.
Zdroj: Zpráva ČTK 22.6:2009
"Silueta původního mostu zůstala v panoramatu města zachována". Fascinuje mě, že všude kromě Prahy to chápou a dokáží rozlišit, co…
Spokojenost
Mohu jenom doporučit! My jsme stavěli loni a všechno šlo hezky od ruky 😎🔝
Kdysi to nebylo a když si teď předstvím jak ještě moji rodiče opravovali a rekonstruovali dům po jejích rodičích -…
Z magistrátu Ostravy by vám měla přijít pozvánka a můžete na vernisáž v 18h dorazit. Poděkování patří do MAPPA