Studie: Starší byty v ČR loni zdražily o třetinu, domy o osm pct

(ČTK) – Ceny starších bytů v Česku loni meziročně vzrostly v průměru o 32 procent na 52.997 korun za metr čtvereční. Starší rodinné domy zdražily o osm procent na 29.529 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla v obou případech Praha, nejlevnější Ústecký kraj. Vyplývá to z údajů nemovitostního serveru Bezrealitky.cz.

„Za nárůstem cen starších bytů stojí především skokové zdražení pražských bytů. Za ně musel dát zájemce na konci roku průměrně 80.361 korun za metr čtvereční. To je zhruba 75 procent ceny pražské novostavby a meziročně o 60 procent více,“ uvedl výkonný ředitel Bezrealitky Hendrik Meyer.

Podle společných údajů společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly loni ceny nových bytů v Praze meziročně téměř o pětinu na 101.091 korun za metr čtvereční.

V porovnání s nejlevnějším Ústím nad Labem jsou v hlavním městě ceny starších bytů téměř šestkrát vyšší. V druhém nejdražším Jihomoravském kraji (49.961 korun za metr čtvereční) jsou ceny proti Praze téměř o dvě pětiny nižší. Následují Středočeský (40.053 Kč) a Plzeňský kraj (36.768 Kč).

U starších rodinných domů byl růst cen mírnější. „Je to způsobeno množstvím starších, a tím pádem levnějších nemovitostí, které se loni dostaly na přímý realitní trh,“ doplnil Meyer. Rozdíl mezi nejdražší Prahou (68.647 Kč) a nejlevnějším Ústeckým krajem (17.386 Kč) byl nižší než u bytů, ceny v hlavním městě převýšily Ústecko zhruba čtyřikrát. Po Praze byl nejdražší Středočeský kraj (35.644 korun za metr čtvereční), naopak druhé nejlevnější byly starší byty na Vysočině (17.744 korun).

„Nedá se očekávat, že by se letos situace výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni. Ze současného stavu budou těžit především majitelé nemovitostí. Najít si přímo zájemce je otázkou několika týdnů, 98 procent nemovitostí se udá do tří měsíců,“
uvedl Meyer.

Kromě krajů, kde jsou ceny hluboko pod celorepublikovým průměrem, se dá růst cen podle Meyera předpokládat také v místech se setrvalou a silnou poptávkou. „Tedy především v širším pražském centru, středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra,“ dodal Meyer.

Nemovitostní server Bezrealitky.cz loni zprostředkoval prodeje zhruba 8000 domů a bytů za více než 27 miliard korun. Hodnota vzrostla meziročně o tři pětiny, počet se zvýšil o dvě třetiny.


Deloitte: Nové byty v Praze na konci roku zdražily o 10,6 pct
(ČTK) – Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci loňského roku meziročně vzrostla o 10,6 procenta na 106.100 korun za metr čtvereční. Tempo růstu je podobné jako před rokem, kdy byty meziročně zdražily o 12,4 procenta. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci roku meziročně vzrostl více než o třetinu na 6114. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici.

Data společnosti Deloitte se téměř shodují s údaji developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Podle nich dostupné byty v cenících developerů meziročně zdražily o 15,8 procenta na 106.027 korun za metr čtvereční. Prodejní ceny byly zhruba o 5000 korun nižší. Důvodem je to, že nejdříve se prodávají nejlevnější byty, dražší zůstávají v nabídce delší dobu.

„Pražský developerský trh v průběhu posledních let začaly výrazně ovlivňovat projekty rekonstrukcí činžovních domů. Aktuálně tvoří 22 procent všech volných bytů na trhu. Parametry těchto bytů jsou zcela odlišné od typických novostaveb,“
uvedl uvedl analytik Deloitte Petr Hána.

Zatímco průměrná nabídková cena volného bytu v novostavbě byla na konci loňského roku 98.500 korun za metr čtvereční, u bytů v rekonstruovaném domě dosahovala 133.000 korun. Byty v rekonstrukcích jsou zároveň v průměru téměř o čtvrtinu menší. Nabízený byt v rekonstruovaném domě měl průměrnou velikost 56,7 metru čtverečného, v novostavbách byla průměrná velikost 70,5 metru čtverečného.

Nové projekty přinesly v listopadu a prosinci na pražský trh do přímé nabídky developerů 702 bytů ve 23 projektech. Jejich počet meziročně vzrostl téměř o pětinu.

Nejdražším pražským obvodem zůstává Praha 1 s průměrnou cenou 189.8000 korun za metr čtvereční. Nejlevnější je Praha 10 s průměrem 91.700 korun. Meziročně ceny nejvíce vzrostly v Praze 4, téměř o třetinu. Naopak nové byty meziročně zlevnily v Praze 1 (o desetinu) a v Praze 6 (o 1,3 procenta).

Více než třetina bytů v nabídce developerů patřila do kategorie 2+KK. Následovaly byty 1+KK (27 procent), 3+KK (25 procent) a 4+KK (11 procent).

V listopadu a prosinci developeři v Praze prodali 519 nových bytů, meziročně zhruba o dvě pětiny méně. Nejvíce patřilo společnosti Central Group (77), následují Vivus (46), AFI (42), Prime Company (36) a YIT (30). Průměrný prodaný byt stál 5,97 milionu korun, jeho jednotková cena byla 95.000 korun za metr čtvereční. Jeho velikost činila 64 metrů čtverečních.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*