Studio Heatherwick získalo ocenění za světovou architekturu

Thomas Heatherwick získal se svým studiem na letošním ročníku celosvětové přehlídky World Architecture Festival konané na konci týdne prestižní ocenění světové stavby roku hned ve dvou kategoriích. Londýnský projekt Coal Drops Yard, díky kterému se nevyužívané uhelné sklady proměnily na veřejný multifunkční prostor, zvítězil v kategorii obchodních prostor. Nejlepším unikátním architektonickým objektem se stal veřejný prostor Vessel v New Yorku. Pod taktovkou studia Heatherwick nyní vzniká v Praze projekt Savarin, který zahrnuje pečlivou rekonstrukci stávajících historických budov a vznik úplně nového veřejného prostoru se zelení, otevřeným prostranstvím ve vnitrobloku a komerčními plochami.


O projektu Savarin:
Projekt Savarin je umístěn přímo v sousedství pražského Václavského náměstí, které s odkazem na tradici václavských pasáží propojí s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panskou. Zahrnuje pečlivou rekonstrukci stávajících historických budov a vznik úplně nového veřejného prostoru se zelení, otevřeným prostranstvím ve vnitrobloku a komerčními plochami. Savarin se skládá ze čtyř na sebe navazujících, a přitom vzájemně propojených samostatných částí, z nichž každá bude mít svůj vlastní charakter a způsob využití. Ctí tak tradiční pražské urbanistické uspořádání, kde na sebe navazují různě velké ulice, náměstí, dvory nebo parky, které pohromadě tvoří harmonický celek.

Budova orientovaná do Jindřišské ulice nabídne svůj vlastní zelený vnitroblok a několik restaurací. V druhé části s vchodem z Panské bude tržnice Time Out Market s přibližně patnácti různými gastro službami – kulinářské zážitky tak budou dostupné i pro obyvatele Prahy a za dostupnou cenu, nevzniknou další restaurace jen pro turisty. V bloku tří budov směřujících na Václavské náměstí bude umístěna pasáž s obchody a službami. Všechny tyto tři části povedou návštěvníky do samotného srdce projektu – nového veřejného prostoru s parkem a pečlivě zrekonstruovanou budovou historické jízdárny, o které doposud veřejnost vůbec nevěděla, a paláce Savarin od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Právě tento barokní skvost tak po velmi dlouhé době opět získá svou původní koncepci, kdy na palác s nádvořími naváže park a jízdárna.

Samozřejmostí je zachování a kompletní rekonstrukce celých historických budov orientovaných do ulice, nejen samotných fasád. Celý vnitroblok se otevře veřejnosti, v novém projektu bude 3,5x více (6700 m2) veřejně přístupných venkovních ploch než nyní. Vedle Františkánské zahrady tak vznikne u Václavského náměstí další prostor vhodný pro relaxaci a volný čas s nově vysázenou zelení, lavičkami, fontánami a pítky. Veřejně přístupné střešní zahrady a terasy nabídnou výhledy na panorama Prahy. Nové volně přístupné pasáže umožní snadný a volný průchod dříve nepřístupným centrem metropole. Budou napojené na stávající průchody a propojí ulice kolem celého bloku. Pasáže budou bez dveří, vše bude přístupné bezbariérově a vznikne i nový přímý bezbariérový vstup do metra Můstek. Projekt Savarin nabídne unikátní spojení umění, inspirace, módy, kultury, architektury a kulinárních zážitků. Má za cíl vylepšit nabídku služeb, zábavy, veřejných prostor a obchodů i pro rezidenty, mělo by se jednat o ideální místo pro každodenní nákup běžného občana.


O studiu Heatherwick:
Studio Heatherwick patří k nejúspěšnějším světovým architektonickým a designérským ateliérům současnosti. Stojí za unikátními projekty po celém světě, například za novými centrálami giganta Google v Londýně a v Kalifornii (ve spolupráci s BIG), organicky pojatým studijním centrem v Singapuru, novým futuristickým parkem Pier 55 a unikátním veřejným prostorem Vessel v New Yorku nebo ikonickým britským pavilonem na výstavě Expo 2010. Studio ale proslavil i návrh ohniště pro olympiádu v Londýně v roce 2012 nebo nový design londýnských doubledeckerů.
K nejnovějším projektům patří třeba inovativní přestavba tokijské čtvrti Toranomon-Azabudai nebo rekonstrukce 130 let starého londýnského výstaviště Olympia. Právě za revitalizaci opuštěných prostor je studio Heatherwick často oceňováno – přeměna starého sila v Kapském Městě na muzeum současného afrického umění Zeitz MOCAA byla loni v této kategorii oceněna jako světová stavba roku. Londýnský projekt Coal Drops Yard, díky kterému se nevyužívané uhelné sklady proměnily na veřejný multifunkční prostor, byl již před pár měsíci oceněn prestižní britskou RIBA National Award a nyní získal i ocenění světové stavby roku. Projekt Savarin v Praze tak má možnost zařadit se mezi další světové ikony architektury vznikající pod taktovkou studia Heatherwick.
tisková zpráva, Stavbaweb

Doplněno Stavbaweb:
Všechny vítězné projekty najdete na stránkách soutěže World Architecture Festival.

Související články:
Thomas Heatherwick: Savarin  23.9.2019
Crestyl začal s demolicemi pro komplex Savarin v centru Prahy  6.4.2016
Na Václavském náměstí se chystá další demolice a výstavba 11.3.2013
Ve vnitrobloku u Jindřišské se už údajně může bourat. 1.2.2010
Památkáři zatím nesouhlasí se stavbami ve vnitrobloku v centru 22.6.2009
iDNES.cz:  U Václaváku se v lednu začne bourat. Vzniknout má komplex za 10 miliard 29.12.2015

Doplněno 17.12.2019:
V dolní části Václavského náměstí vznikne pěší zóna, radní se domluvili s developerem
Kritizované rampy pro vjezd do podzemních garáží nakonec v dolní části Václavského náměstí nevzniknou. Vedení městské části se domluvilo s developerskou skupinou Crestyl na snížení kapacity garáží budovaného komplexu Savarin a na alternativním vjezdu z okolních ulic. Dohoda otevírá cestu k plnohodnotné pěší zóně a také rekonstrukci Václavského náměstí, která začne už na jaře.

„Je to příklad úspěšné spolupráce ve prospěch občanů městské části. Konstruktivní a férové jednání s developerem nám umožnilo nalézt výrazně citlivější variantu, než přivést na náměstí stovky nových aut. Investor rozuměl tomu, že stojíme za rezidenty a chceme zachovat ducha náměstí, my jsme zase intenzivně hledali možné cesty, abychom umožnili Praze 1 se rozvíjet a oživovat „hluchá“ místa, jakým je právě opuštěný vnitroblok. Díky dohodě také může na jaře začít rekonstrukce Václavského náměstí a vrátí se na něj stromy, lavičky, pítka a živá pěší zóna,“ řekl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.

Revitalizace spodní části Václavského náměstí začne na jaře příštího roku. Pro Pražany vznikne nové a moderní veřejné prostranství, které bude zahrnovat kromě místa pro kulturní akce také nové stromořadí a chodníky. Součástí revitalizace bude mimo jiné stavební připravenost pro možné budoucí umístění tramvajové trati. Práce ve spodní části Václavského náměstí by měly skončit do konce roku 2021.

Ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou pak mají pod hlavičkou nového komplexu Savarin vzniknout kanceláře, obchody, služby, bistra a restaurace, venkovní prostory a pasáže, které budou kompletně přístupné veřejnosti. „Jsem rád, že se dospělo ke konstruktivní dohodě,“ komentuje dohodu místostarosta a radní pro územní rozvoj místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme).

Investor plánuje zrekonstruovat také historické budovy ve vnitrobloku včetně barokního paláce Savarin od Kiliána Ignáce Dientzenhofera nebo historické jízdárny. Projekt vzniká pod taktovkou ikonického britského studia Heatherwick, které stojí za unikátními projekty po celém světě, navíc je často oceňováno právě za revitalizaci opuštěných prostor. Savarin se skládá ze čtyř na sebe navazujících a současně vzájemně propojených samostatných částí se svým vlastním charakterem. Nové pasáže umožní volný průchod dříve nepřístupným centrem metropole.

„Jsme opravdu rádi, že jsme s Prahou 1 našli společné řešení, které bude to nejlepší pro veřejnost i obyvatele centra města. Umístění ramp do garáží na Václavském náměstí nebylo naším výmyslem. V souladu s územním plánem byl tento způsob řešení parkování již součástí architektonické soutěže na ztvárnění nové podoby náměstí konané před patnácti lety. Město se pak dohodlo s tehdejším majitelem projektu v sousedním vnitrobloku. My jsme před třemi lety tyto nemovitosti koupili a celý projekt jsme následně přepracovali,“ říká Simon Johnson, výkonný ředitel skupiny Crestyl.

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí započne již na jaře příštího roku. 
tisková zpráva Prahy 1Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  Doplněno dle tiskové zprávy Prahy 1:
  Kritizované rampy pro vjezd do podzemních garáží nakonec v dolní části Václavského náměstí nevzniknou. Vedení městské části se domluvilo s developerskou skupinou Crestyl na snížení kapacity garáží budovaného komplexu Savarin a na alternativním vjezdu z okolních ulic. Dohoda otevírá cestu k plnohodnotné pěší zóně a také rekonstrukci Václavského náměstí, která začne už na jaře.

 2. Čtenář Stavbawebu says:

  Zajímalo by mě, co v těchto vnitroblocích dodnes bylo a komu to sloužilo. A také, kolik tam bylo bytů s regulovaným nájemným a kolik jich zůstane.

 3. Čtenář Stavbawebu says:

  Vážení,
  pokud máte jakékoliv vzpomínky na Savarin, uložte si je!
  Už i zahraničním architektům bouráme Prahu!

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*