Malá kolna na dvoře slouží řadě funkcí, které určily její řešení.
Projektant: StudioErrante Architetture
Místo: Paesana, Cuneo, Itálie
Architekti: Sarah Becchio, Paolo Borghino
Realizace: 2013
Foto: archiv architektů
http://studioerrantearchitecture.tumblr.com/
Na přání klienta slouží kolna pro uskladnění dřeva na topení. Mezerami mezi prkny vnějších stěn proudí vzduch, což zajišťuje, že dřevo se zde dobře vysuší.
Je to kolna, skrýš v případě nepohody či touhy po chvilce samoty, kabina, skrze kterou soukromý dvůr komunikuje s vnějším veřejnou ulicí. Těžiště, kolem kterého se motá život rodiny klienta a dalších obyvatel malé osady: nika v jižní fasádě je určena pro posezení lidí i jejich domácích zvířecích přátel.
Je to také pracovna a servisní zóna pro venkovní plochy osady. Železobetonová zeď definuje část východní fasády, pak se zalomí dovnitř a utvoří dutinu pro velký dřez.
Kolna je také prostorovým vymezením, hranicí, která určuje zóny a zprostředkovává jejich využití. Stěna předchozí kolny s nerovnou a vrstvenou texturou byla zachována a opravena, aby podpořila novou stavbu. Staré zdivo dostalo šedou omítku, která tuto skutečnost podtrhuje.
Detaily jsou jen základní. Definice doslovné. Železobeton je použit pro základy a zeď. Dřevo pro takřka všechno ostatní: lepené dřevo pro konstrukci, opalované ořechové dřevo pro fasádu a střechu, neopracovaný ořech pro rámy, překližka pro vnitřní povrch v nice, starý kmen posloužil jako schod. Rám dveří je z oceli jen chabé kvality. Konec konců je to jen zeď, krabice s nikou, dveře a jejich okno, dva čepy, schod a klika. Skoro nic dalšího.
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!