Prostorový rozvrh použitý u této stavby se autoři pokusili uplatnit už několikrát dříve. Jeho základem je, že hlavní obytný prostor je umístěn nad ložnicemi.
Místo: Pustiměř
Klient: soukromá osoba
Architekt: MgA. Svatopluk Sládeček
Spolupráce: Ing.arch. Lucie Surá,
Ing. Petr Janík
Statik: Ing. Zdeněk Kůra
Projekt a výstavba: 2008 – 2011
Pozemek: 1209m2
Zastavěná plocha: 177 m2
Celkový objem: 189,5 m3
Foto: Lubomír Fuxa, Daniela Dostálková
Úhledná obec se nachází na konci rovinaté oblasti Haná, v místech kde se jižním svahem zvedá a přechází do Drahanské vrchoviny. Obec nebyla ve dvacátém století výrazně poškozena nevhodnou výstavbou, ani za socialismu ani v letech bez pravidel, po roce osmdesát devět. Teprve dnes začíná vyrůstat na okraji obce nová čtvrť rodinných domů, která naštěstí navazuje na původní uliční síť a doplňuje ji. Na konci této oblasti, pod hřebenem jižního svahu je stavba umístěna. Nad stavbou je umístěn jen vodojem a obora pro lesní zvěř. Výstavba tímto směrem už nebude pokračovat.
Místo má zvláštní atmosféru, jakou známe z přímořských oblastí. Je dobře osluněné a má daleký výhled, od severu je kryté proti větru a rovinatá zemědělská oblast se rozkládá několik desítek metrů pod nohama pozorovatele.
Prostorový rozvrh použitý u této stavby se autoři pokusili uplatnit už několikrát dříve. K realizaci ale zatím došlo vždy jen u rekonstrukcí. Základem rozvrhu je, že hlavní obytný prostor je umístěn nad ložnicemi, ve kterých je obvykle požadována nižší teplota. Teplo z ústředního topení přirozeně, otevřeným prostorem schodiště, stoupá do horního obytného podlaží. V teplých měsících jsou naopak spodní prostory chráněny před přehřátím. Na úrovni patra, na terase před obytným prostorem je potom větší pocit soukromí, posílený výškovým rozdílem oproti terénu, po kterém se pohybují náhodní kolemjdoucí.. To umožňuje hlavní obytný prostor osvobodit velkorysým prosklením.
Dům je určený pro dva obyvatele a hosty, děti a vnuky. Spodní část je částečně zapuštěná do země, obsahuje 2 ložnice , koupelnu , šatnu a prádelnu s kotelnou. Jeho stoap vytváří souvislou vodorovnou plochu ,vyvýšené molo, na kterém se odehrává hlavní obytný prostor. Mírně prolomená střecha je posazena na čtyřech sloupech a prostor je ze tří osluněných stran otevřen do exteriéru přes prosklené stěny. Z jižní strany je výstup na terasu a střecha daleko přesahuje skleněnou stěnu, aby vytvořila zastřešené venkovní posezení,ale také, aby stínila, a chránila prostor před přehříváním. Ze západu je úroveň terasy spojena s terénem rampou, nad , kterou rovněž přesahuje střecha. Západní okna mají možnost stínění textilní clonou. Na severní straně je přímo na terénu, tedy o tři schody níž, posazena garáž, která z této strany hlavní obytný prostor uzavírá. Garáž je průjezdná, aby se skrze ni, po přístupové cestě mohla dostat potřebná technika a materiál
do zahrady.
Do jednoduchého ,geometrického,rozvrhu půdorysu je u vstupu vložena oválná kapsle s toaletou pro horní část domu. Do spodní části se sestupuje schodištěm, které je zároveň knihovnou.
Dům je zděný,omítaný z keramických bloků.
I když tomu říkají mobiliář, tak bych přála nám všem, aby měl výsledek stejné kvality, jako svého času dostavby od…
Připadá mi to, jako ba tahle dispozice nepočítala s dětmi. Všechny ložnice (tedy i dětské pokoje) jsou hned u vchodu,…
Proč by Správu železnic měla zajímat rekreace Pražanů?
Přemístění mostní konstrukce přece nejde srovnávat s destrukcí budov. Ta konstrukce zůstane zachovaná a dokonce bude i dál sloužit svému…
Velmi pěkné ale pro člověka pracujícího rukama nedostupné.