Tři největší česká města a slovenská metropole Bratislava lákala investory na veletrhu MIPIM

Fotogalerie ke článku (1)

MIPIM 2009 (zdroj: Crest Communications)

MIPIM 2009 (zdroj: Crest Communications)
Celá fotogalerie (1)

V pátek 13. března skončil ve Festivalovém paláci francouzského Cannes jubilejní 20. ročník veletrhu MIPIM. Příležitosti prezentovat se zahraničním investorům využila i tři největší česká města — Praha, Brno a Ostrava. Samostatnou expozici měla také slovenská metropole Bratislava.

Současná finanční krize se přirozeně odrazila na statistice účastníků letošního ročníku. Poprvé ve své dvacetileté historii MIPIM zaznamenal pokles v návštěvnosti. Přesto zůstává stálicí realitního kalendáře. I když oficiální čísla ještě nejsou k dispozici, odhad francouzského organizátora činí přes 18 tisíc akreditovaných účastníků z 80 zemí, čímž veletrh zůstává největším evropským fórem nemovitostí a investičních příležitostí. Pro města — od Paříže přes Londýn a Berlín až po Moskvu — zůstává MIPIM velmi významnou prezentační akcí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize i přilákat investory. Proto je jejich účast na veletrhu i nadále stabilní. Komerční společnosti, které pokračují na MIPIMu ve svých prezentacích, chtějí především ukázat, že patří k silným hráčům na realitním trhu a že mají natolik kvalitní projekty, aby byly úspěšné i za současné ekonomické situace.

Česká republika byla letos na veletrhu opět poměrně silně zastoupena. Vzhledem k tomu, že veletrh se za 20 let vyprofiloval spíše jako prezentační než kontraktační, zúčastňují se jej stále téměř všichni, kdo na tuzemském realitním trhu něco znamenají. Letos to bylo na 70 společností; slovenských společností a institucí přijelo do Cannes 20. Vedle tří největších českých měst a slovenské Bratislavy se veletrh tradičně stává fórem pro prezentaci významných nadnárodních investorů a developerů, jejichž působení potvrzuje kvalitu českého investičního prostředí — mezi nimi lze uvést např. Unibail-Rodamco, CTP Invest, Multi Development či RPG Real Estate. Tyto společnosti spoluvystavovaly právě na stáncích Prahy, Brna či Ostravy, takže zájemci mohli získat ucelenou představu o stavu českého realitního trhu.

Vzhledem k tomu, že MIPIM vždy bývá indikátorem globálních trendů, byly jedním z hlavních diskutovaných témat veletrhu různé úhly pohledu na současnou finanční krizi. Letošní ročník v rámci svého doprovodného programu přinesl mimo jiné také ojedinělou konferenci s vystoupením tří ikon současné architektury, jimiž jsou Zaha Hadid, Tom Mayne a Wolf Prix, či summit primátorů evropských metropolí, na němž se diskutovalo například o politice udržitelného rozvoje měst a strategiích při vytváření územních plánů. Náměstkyně pražského primátora Markéta Reedová, která reprezentovala hlavní město při summitu primátorů, poznamenala: „Svými prezentacemi na veletrhu dávají města a regiony i v době finanční krize jasný signál, že hodlají nadále investovat do svého rozvoje. Současné období je pro vedení měst obrovskou příležitostí pro pozitivní změny. Oproti minulému roku, kdy prezentace některých měst a regionů na MIPIMu byly vysloveně bombastické, je třeba přejít od slov k obsahu a začít naplňovat vize o zelené architektuře a udržitelnosti rozvoje zcela konkrétními kroky. V tom jsme se na summitu primátorů shodli zejména se zástupci srovnatelných měst s historickým jádrem, jakým je například Kodaň. Všechny komerční společnosti, působící na realitních trzích v příslušných městech, si přejí, aby města měla jasnou vizi a plán svého budoucího rozvoje. Jsme velmi rádi, že Praha mohla na MIPIMu demonstrovat, že má těmto společnostem v podobě připravovaného nového územního plánu co nabídnout a usnadnit tak investorům a developerům cestu k realizaci jejich projektů. Nový územní plán má zároveň odrážet především potřeby obyvatel hlavního města i jeho návštěvníků; Praha má zájem o takové projekty, které berou v potaz vliv na životní prostředí, dopravní infrastrukturu i všední život pražských občanů.“

Primátor Brna Roman Onderka, jenž stál na veletrhu v čele brněnské delegace, k letošní prezentaci města uvedl: „I přes pokles návštěvnosti a finanční krizi MIPIM zůstává pro města velmi významnou prezentační akcí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize i přilákat investory. Proto je také účast měst a regionů na veletrhu nadále stabilní. V prezentaci na tomto prestižním fóru pokračujeme i my: v nové části expozice města, evokující atmosféru 20. let minulého století prostřednictvím světově nejznámější funkcionalistické památky vily Tugendhat, jsme nabídli zájemcům nové příjemné prostory k jednání.“

Ostravský primátor Petr Kajnar a jeho náměstek Lukáš Ženatý ke 20. ročníku MIPIMu uvedli: „Z veletržních prezentací je patrné, že v důsledku současné finanční krize se řada investorů začíná z globálního trhu přeorientovávat zpět na trhy lokálnějšího charakteru, což je jistě pro město Ostravu dobrá zpráva. Letošní MIPIM opět ukázal, v jak konkurenčním prostředí se města a další územně správní celky pohybují: prezentace na veletrhu je v podstatě soutěž o to, které z měst či regionů dokáže získat více kvalitních investic pro své občany. Proto účast měst na MIPIMu zůstává i přes finanční krizi stabilní, proto i my prezentaci Ostravy na tomto prestižním prezentačním fóru nadále vnímáme jako velmi potřebnou.“

Ředitelka Magistrátu města Bratislavy Anna Pavlovičová a vedoucí marketingu města Milan Vajda k prezentacím na letošním veletrhu uvedli: Velmi nás zaujala prezentace primátora města Londýn Borise Johnsona na téma letních olympijských her, které se zde uskuteční v roce 2012. Ta se vedle tradičních bodů — výstavby jednotlivých olympijských areálů a infrastruktury — věnovala především jejich následnému využití po skončení olympiády. Toto téma považujeme pro Bratislavu, byť v menším měřítku, za velmi inspirující, neboť jedním z našich projektů prezentovaných na MIPIMu byla i velkorysá přestavba zimního stadiónu Ondřeje Nepely na moderní víceúčelovou arénu s kapacitou 10 tisíc míst k sezení, která bude hostit Mistrovství světa v ledním hokeji na jaře roku 2011.“

Tři největší česká města a Bratislava usilovala v konkurenci řady evropských metropolí o přilákání pozornosti na své stánky také doprovodnými programy, jejichž jádro vždy tvořila prezentace na příslušném stánku. Ta se zaměřovala především na potenciální investory. K příjemné atmosféře pražského stánku už tradičně přispíval Staropramen, na ostravském stánku se čepoval Ostravar. Lákadlem na stánku Brna byla ochutnávka moravských vín, na stánku Bratislavy pak ochutnávka slovenských vín a sýrů, okořeněná stejně jako na stánku Ostravy barmanskou show.

Pokud jde o celkovou atmosféru veletrhu, mezi developery panuje přesvědčení, že probíhající ekonomická recese povede ve svém důsledku ke snížení počtu projektů, ale současně k jejich zkvalitnění. Dojde k pročištění trhu a mnozí subdodavatelé včetně stavebních firem budou možná nuceni snížit své marže. Cena nemovitostí se nastaví na jinou úroveň. Krize zafunguje současně jako inspirace: větší důraz bude kladen na trvale udržitelný rozvoj, maximální kvalitu projektů a na energeticky úsporné budovy. Na téma hledání hlubšího souladu developmentu s životním prostředím se na MIPIMu vedlo hned několik diskusních panelů. „Udržitelný rozvoj se stává žhavým tématem pro celosvětový realitní trh; pro vlády je to příležitost, jak podpořit vlastní ekonomiku a zároveň stimulovat investice do kvalitních a dlouhodobých projektů a technologií, které mohou vytáhnout svět ze současné recese,“ uvedla Liz Peace z British Property Federation, předsedající konferenci The Green Agenda.

Vyvrcholením veletrhu se stalo vyhlášení nejlepších staveb světa uplynulého roku MIPIM Awards. Tyto prestižní ceny byly u příležitosti veletrhu předány vítězným projektům v pěti kategoriích: administrativní centra, rekonstruované kancelářské objekty, projekty pro hotelnictví a turistiku, rezidenční projekty a „zelené budovy“, šetrné k životnímu prostředí Základními kritérii při posuzování soutěžních projektů jsou zejména jejich technické a architektonické kvality, originalita, soulad s okolím, úroveň infrastruktury, dostupnost a nabídka služeb. Finalisty — tři v každé kategorii — vybírala osmičlenná odborná porota, složená z předních odborníků evropského realitního trhu. V ní měla Česká republika své zastoupení: členem jury byl architekt a bývalý pražský primátor Jan Kasl. O vítězích ze tří finalistů v každé kategorii pak rozhodli hlasováním samotní účastníci veletrhu.

21. ročník veletrhu MIPIM se v Cannes uskuteční od 16. do 19. března 2010.


Přehled vítězů MIPIM Awards:

Administrativní centra
KRANHAUS 1
, Kolín nad Rýnem, Německo

Rekonstruované kancelářské budovy
LES ECURIES DE LA CHASSE ROYALE, Brusel, Belgie

Rezidenční výstavba
MOUNTAIN DWELLINGS, Kodaň, Dánsko

Hotely a turistické komplexy
PHOENIX ISLAND VILLA CONDO & CLUB  HOUSE, Seogwipo-si, Jižní Korea

„Zelené budovy“
CENTRUM PRO TECHNOLOGIE TRVALE UDRŽITELNÉ ENERGIE (CSET), Ningbo, Čína

Zvláštní cena poroty (Grand Prix)
HIGHBURY SQUARE, Londýn, Velká Británie
(projekt soutěžil v kategorii rezidenční výstavby)

Zdroj: TZ Crest Communications, a. s.,16.3.2009


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*