V pátek 13. března skončil ve Festivalovém paláci francouzského Cannes jubilejní 20. ročník veletrhu MIPIM. Příležitosti prezentovat se zahraničním investorům využila i tři největší česká města — Praha, Brno a Ostrava. Samostatnou expozici měla také slovenská metropole Bratislava.
Současná finanční krize se přirozeně odrazila na statistice účastníků letošního ročníku. Poprvé ve své dvacetileté historii MIPIM zaznamenal pokles v návštěvnosti. Přesto zůstává stálicí realitního kalendáře. I když oficiální čísla ještě nejsou k dispozici, odhad francouzského organizátora činí přes 18 tisíc akreditovaných účastníků z 80 zemí, čímž veletrh zůstává největším evropským fórem nemovitostí a investičních příležitostí. Pro města — od Paříže přes Londýn a Berlín až po Moskvu — zůstává MIPIM velmi významnou prezentační akcí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize i přilákat investory. Proto je jejich účast na veletrhu i nadále stabilní. Komerční společnosti, které pokračují na MIPIMu ve svých prezentacích, chtějí především ukázat, že patří k silným hráčům na realitním trhu a že mají natolik kvalitní projekty, aby byly úspěšné i za současné ekonomické situace.
Česká republika byla letos na veletrhu opět poměrně silně zastoupena. Vzhledem k tomu, že veletrh se za 20 let vyprofiloval spíše jako prezentační než kontraktační, zúčastňují se jej stále téměř všichni, kdo na tuzemském realitním trhu něco znamenají. Letos to bylo na 70 společností; slovenských společností a institucí přijelo do Cannes 20. Vedle tří největších českých měst a slovenské Bratislavy se veletrh tradičně stává fórem pro prezentaci významných nadnárodních investorů a developerů, jejichž působení potvrzuje kvalitu českého investičního prostředí — mezi nimi lze uvést např. Unibail-Rodamco, CTP Invest, Multi Development či RPG Real Estate. Tyto společnosti spoluvystavovaly právě na stáncích Prahy, Brna či Ostravy, takže zájemci mohli získat ucelenou představu o stavu českého realitního trhu.
Vzhledem k tomu, že MIPIM vždy bývá indikátorem globálních trendů, byly jedním z hlavních diskutovaných témat veletrhu různé úhly pohledu na současnou finanční krizi. Letošní ročník v rámci svého doprovodného programu přinesl mimo jiné také ojedinělou konferenci s vystoupením tří ikon současné architektury, jimiž jsou Zaha Hadid, Tom Mayne a Wolf Prix, či summit primátorů evropských metropolí, na němž se diskutovalo například o politice udržitelného rozvoje měst a strategiích při vytváření územních plánů. Náměstkyně pražského primátora Markéta Reedová, která reprezentovala hlavní město při summitu primátorů, poznamenala: „Svými prezentacemi na veletrhu dávají města a regiony i v době finanční krize jasný signál, že hodlají nadále investovat do svého rozvoje. Současné období je pro vedení měst obrovskou příležitostí pro pozitivní změny. Oproti minulému roku, kdy prezentace některých měst a regionů na MIPIMu byly vysloveně bombastické, je třeba přejít od slov k obsahu a začít naplňovat vize o zelené architektuře a udržitelnosti rozvoje zcela konkrétními kroky. V tom jsme se na summitu primátorů shodli zejména se zástupci srovnatelných měst s historickým jádrem, jakým je například Kodaň. Všechny komerční společnosti, působící na realitních trzích v příslušných městech, si přejí, aby města měla jasnou vizi a plán svého budoucího rozvoje. Jsme velmi rádi, že Praha mohla na MIPIMu demonstrovat, že má těmto společnostem v podobě připravovaného nového územního plánu co nabídnout a usnadnit tak investorům a developerům cestu k realizaci jejich projektů. Nový územní plán má zároveň odrážet především potřeby obyvatel hlavního města i jeho návštěvníků; Praha má zájem o takové projekty, které berou v potaz vliv na životní prostředí, dopravní infrastrukturu i všední život pražských občanů.“
Primátor Brna Roman Onderka, jenž stál na veletrhu v čele brněnské delegace, k letošní prezentaci města uvedl: „I přes pokles návštěvnosti a finanční krizi MIPIM zůstává pro města velmi významnou prezentační akcí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize i přilákat investory. Proto je také účast měst a regionů na veletrhu nadále stabilní. V prezentaci na tomto prestižním fóru pokračujeme i my: v nové části expozice města, evokující atmosféru 20. let minulého století prostřednictvím světově nejznámější funkcionalistické památky vily Tugendhat, jsme nabídli zájemcům nové příjemné prostory k jednání.“
Ostravský primátor Petr Kajnar a jeho náměstek Lukáš Ženatý ke 20. ročníku MIPIMu uvedli: „Z veletržních prezentací je patrné, že v důsledku současné finanční krize se řada investorů začíná z globálního trhu přeorientovávat zpět na trhy lokálnějšího charakteru, což je jistě pro město Ostravu dobrá zpráva. Letošní MIPIM opět ukázal, v jak konkurenčním prostředí se města a další územně správní celky pohybují: prezentace na veletrhu je v podstatě soutěž o to, které z měst či regionů dokáže získat více kvalitních investic pro své občany. Proto účast měst na MIPIMu zůstává i přes finanční krizi stabilní, proto i my prezentaci Ostravy na tomto prestižním prezentačním fóru nadále vnímáme jako velmi potřebnou.“
Ředitelka Magistrátu města Bratislavy Anna Pavlovičová a vedoucí marketingu města Milan Vajda k prezentacím na letošním veletrhu uvedli: Velmi nás zaujala prezentace primátora města Londýn Borise Johnsona na téma letních olympijských her, které se zde uskuteční v roce 2012. Ta se vedle tradičních bodů — výstavby jednotlivých olympijských areálů a infrastruktury — věnovala především jejich následnému využití po skončení olympiády. Toto téma považujeme pro Bratislavu, byť v menším měřítku, za velmi inspirující, neboť jedním z našich projektů prezentovaných na MIPIMu byla i velkorysá přestavba zimního stadiónu Ondřeje Nepely na moderní víceúčelovou arénu s kapacitou 10 tisíc míst k sezení, která bude hostit Mistrovství světa v ledním hokeji na jaře roku 2011.“
Tři největší česká města a Bratislava usilovala v konkurenci řady evropských metropolí o přilákání pozornosti na své stánky také doprovodnými programy, jejichž jádro vždy tvořila prezentace na příslušném stánku. Ta se zaměřovala především na potenciální investory. K příjemné atmosféře pražského stánku už tradičně přispíval Staropramen, na ostravském stánku se čepoval Ostravar. Lákadlem na stánku Brna byla ochutnávka moravských vín, na stánku Bratislavy pak ochutnávka slovenských vín a sýrů, okořeněná stejně jako na stánku Ostravy barmanskou show.
Pokud jde o celkovou atmosféru veletrhu, mezi developery panuje přesvědčení, že probíhající ekonomická recese povede ve svém důsledku ke snížení počtu projektů, ale současně k jejich zkvalitnění. Dojde k pročištění trhu a mnozí subdodavatelé včetně stavebních firem budou možná nuceni snížit své marže. Cena nemovitostí se nastaví na jinou úroveň. Krize zafunguje současně jako inspirace: větší důraz bude kladen na trvale udržitelný rozvoj, maximální kvalitu projektů a na energeticky úsporné budovy. Na téma hledání hlubšího souladu developmentu s životním prostředím se na MIPIMu vedlo hned několik diskusních panelů. „Udržitelný rozvoj se stává žhavým tématem pro celosvětový realitní trh; pro vlády je to příležitost, jak podpořit vlastní ekonomiku a zároveň stimulovat investice do kvalitních a dlouhodobých projektů a technologií, které mohou vytáhnout svět ze současné recese,“ uvedla Liz Peace z British Property Federation, předsedající konferenci The Green Agenda.
Vyvrcholením veletrhu se stalo vyhlášení nejlepších staveb světa uplynulého roku MIPIM Awards. Tyto prestižní ceny byly u příležitosti veletrhu předány vítězným projektům v pěti kategoriích: administrativní centra, rekonstruované kancelářské objekty, projekty pro hotelnictví a turistiku, rezidenční projekty a „zelené budovy“, šetrné k životnímu prostředí Základními kritérii při posuzování soutěžních projektů jsou zejména jejich technické a architektonické kvality, originalita, soulad s okolím, úroveň infrastruktury, dostupnost a nabídka služeb. Finalisty — tři v každé kategorii — vybírala osmičlenná odborná porota, složená z předních odborníků evropského realitního trhu. V ní měla Česká republika své zastoupení: členem jury byl architekt a bývalý pražský primátor Jan Kasl. O vítězích ze tří finalistů v každé kategorii pak rozhodli hlasováním samotní účastníci veletrhu.
21. ročník veletrhu MIPIM se v Cannes uskuteční od 16. do 19. března 2010.
Přehled vítězů MIPIM Awards:
Administrativní centra
KRANHAUS 1, Kolín nad Rýnem, Německo
Rekonstruované kancelářské budovy
LES ECURIES DE LA CHASSE ROYALE, Brusel, Belgie
Rezidenční výstavba
MOUNTAIN DWELLINGS, Kodaň, Dánsko
Hotely a turistické komplexy
PHOENIX ISLAND VILLA CONDO & CLUB HOUSE, Seogwipo-si, Jižní Korea
„Zelené budovy“
CENTRUM PRO TECHNOLOGIE TRVALE UDRŽITELNÉ ENERGIE (CSET), Ningbo, Čína
Zvláštní cena poroty (Grand Prix)
HIGHBURY SQUARE, Londýn, Velká Británie
(projekt soutěžil v kategorii rezidenční výstavby)
Zdroj: TZ Crest Communications, a. s.,16.3.2009
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…