23.1. 2015 v 18:30
Knihkupectví Serius, Mírové nám. 11, Jablonec nad Nisou
Cyklus přednášek „Tištěná architektura“ má za cíl upozornit na zajímavé knihy a texty architektů, o architektech a o architektuře. Autoři, případně hlavní protagonisté knih z řad architektů, historiků, teoretiků a kritiků architektury představí své projekty, názory nebo badatelské závěry a seznámí s okolnostmi vzniku knihy.
koordinátor projektu: Jakub Chuchlík
organizační tým: Ida Chuchlíková, Vladimír Opatrný, Dana Janatová
podporuje: Vladimírovo knihkupectví Serius, Martin Wenzel video&filmproduction, IUCH architektura, Statutární město Jablonec n. N. (2013, 2014), Nadace české architektury (2014)
Ing. Arch. Martin Hejl (*1980) je architekt, teoretik a pedagog. V roce 2006 absolvoval Fakultu architektury Technické univerzity v Liberci. V roce 2007 pracoval v architektonickém studiu BIG. Od roku 2008 do roku 2012 působil v holandském architektonickém studiu OMA (Office for Metropolitan Architecture). V roce 2013 přednášel na Technické univerzitě v Liberci a pražské univerzitě Archip. Je spoluzakladatelem architektonického studia Kolmo, které založil společně s Lenkou Hejlovou. V roce 2014 spoluzaložil multimediální studio Loom on the Moon.
Přednáška se bude věnovat knize 2×100 mil. m2 – Atomizace modernity: o architektuře velkých obytných celků 1914–2014. Tato kniha vznikla k benátskému Bienále jako záznam výzkumu o 200 mil. m2 plochy, kterou představuje obytná plocha postavená v Československu za posledních sto let. „Toto období frázujeme 6 zastaveními, která představují 6 největších ucelených urbanistických souborů z tohoto období, dokumentovaných rozhovory s jejich přímými aktéry a následnými badateli, axonometriemi a diagramy. Je reakcí na téma Absorbing modernity 1914–2014 v tom smyslu, že se snaží podat svědectví, jak se v prostoru bývalého Československa velké příběhy počátku moderny, její vize, ideály, synchronizace s technologickými inovacemi, očekávání společenských změn, manifesty a možná neopakovatelné možnosti, které v tu dobu stály před architekturou, postupem doby proměnily, absorbovaly: na jedné straně se v postmoderně umravnily v obezřetnou nedůvěru k totalitarismům, ale na straně druhé se unavily do reprodukce ověřeného, kvantity; současnou atomizaci (rozměrů projektů, velikosti kanceláří, specializací profesí, ambicí tvůrců) lze pak chápat jako uvolnění, ale zároveň jako rezignaci na velká měřítka.
Veškerý materiál vznikl v období deseti měsíců. Klasická vědecká – kunsthistorická metoda se ukázala jako příliš pomalá, proto jsme mobilizovali formu rozhovorů, které se záměrně odehrávaly u tázaných doma. Rozhovory rozvíjí několik paralelních příběhů, které se proplétají a doplňují. Tyto příběhy jsou dokumentovány ve třech diagramech.“
www.serius.cz
www.iuch.cz
www.placjablonec.cz
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…