Základní informace o konverzi a dostavbě bývalé továrny v Holešovicích na univerzální nájemní prostor.
Adresa: Dělnická 43/č.p.475, Praha 7
Investor: Richard Balous
TDI: Alfred Stránský
Projektant: Karásek, Novotný — architekti, atelier KAVA
Architektonické řešení: Tomáš Novotný, Jiří Opočenský
Stavební část: Tomáš Novotný, Jiří Opočenský
Statická část: Michal Rybáček
Zdravotechnika: Věra Tomášová
Elektroinstalace: Ivan Hovorka
Ústřední topení: Martin Beneš
Požární zpráva: Michaela Vacková
Dodavatel: Jaroslav Rybář — Stavební kancelář
Okna: O.K. OKNA, s. r. o
Podlahy Cetris: JUMAR, s. r. o
Elektro: P. RYBÁŘ
Světlíky: POLYMONTAS JABLONEC
Izolace střechy: POLYMONTAS JABLONEC
Továrna — administrativa: 820 m2
Továrna celkem: 7,5 mil Kč
Továrna“ Dělnická
— základní informace o konverzi a dostavbě bývalé továrny v Holešovicích na univerzální nájemní prostor
Tovární objekt z roku 1911 je součástí komplexu budov v holešovickém bloku, které postupně investor RB odkupuje od majitelů s jednoznačným záměrem. V duchu soudobé proměny dolních Holešovic na jedno z nových pražských kulturních center, kdy probíhá, nebo je v přípravě, konverze velkých průmyslových celků — nádraží, jatka, pivovar, mlýny nebo přístav — rehabilitace původního stavu, tzn. vyčištění halových dispozic a uvolnění dvorů očištěním domů od pozdějších přístaveb.
Tovární objekt s plochou střechou s lepenkovou krytinou je v uliční frontě sevřen z obou stran vyššími sousedy, rohovým čtyřpodlažním činžovním domem z přelomu 19. a 20.století a šestipatrovým družstevním domem ze šedesátých let minulého století. Součástí areálu kromě továrního objektu jsou činžovní dům do ulice Komunardů, dvorní romantický objekt původní kotelny a navazující objekt garáží.
Továrna postavená v roce 1921 (dle plánů z roku 1911) v posledních letech sloužila jako prodejna, projekční a kancelářské prostory podniku INTERIER a. s. V roce 1996 byla naposledy stavebně upravována dle projektů Atelieru M ing. Stanislava Marka. Jedná se o podsklepený, třípodlažní zděný halový objekt s vysunutým samostatným objemem schodiště. Nosnou konstrukci tvoří železobetonový skelet s trámovými žb.stropy, Hlavní objekt je částečně podsklepen, v průběhu let ve dvorní části nastavovaný chaotickými přístavbami.
Kotelna — podsklepený objekt dílen v přízemí s vyšším centrálním prostorem zakončeným lucernou, sevřeným dvěma křídly s plochou střechou se světlíky. V posledních letech sloužil jako dílny a sklady.
Garáže — k dílnám přilehlý sdružený prostor čtyř individuálních garáží s pultovou střechou se samostatným vstupem ze dvora .
Zadáním investora bylo rehabilitovat a uvolnit architektonicky vzácný prostor továrních hal vybouráním stávajících dělících stěn s ponecháním jeho dosavadní tzn. administrativní funkce. Oproti původním představám investora, uvolnit dvůr zbouráním přístaveb, projekt řešil jejich rekonstrukci a nástavbu v posledním podlaží.
Halový prostor v přízemí, využívaný stejně jako dosud pro účely reprezentační a obchodní, byl rozšířen o část suterénu, optickým i fyzickým propojením, vybouráním jednoho pole stropní desky při uliční fasádě. Prostory jsou spojeny novým ocelovým schodištěm. Zbytek suterénu byl oddělen příčkou, vymezující prostor skladu a archivu, přístupný ze schodiště. V prostoru schodiště jsou umístěny centrální počítačový server a technická místnost.
V hale přízemí je zřízen recepční pult a dvě samostatné prosklené buňky hovoren, osvětlené a odvětrané do otevřeného průjezdu. V obou prostorách dvorního traktu byly zbudovány přeorganizováním dělících stěn nová kancelář s vazbou na archiv a samostatná čajová kuchyňka, přístupné z prostoru schodiště.
Dvě volná patra budou využívána, tak jako dosud, jako univerzální kancelářský prostor. Ve stávajícím přístavku, stejně jako jeho nástavbě, byly vybudovány individuální kanceláře, spojené s halovým prostorem prosklenou stěnou vestavěnou do otvorů původních továrních oken, s vybouráním parapetu.
Schodiště zůstává v původním stavu s opravou nášlapné vrstvy. Osvětleno a větráno bude novými okny ve stávajících otvorech, v přízemí jsou navrženy nové únikové dveře do prostoru sousedního dvora.
Stávající hygienické zázemí na mezipodestách schodiště bylo kompletně zrekonstruováno, nad čajovou kuchyňkou a místností úklidu na poslední mezipodestě byl zbudován prostor pro osazení plynových kotlů. Fasáda objektu byla v minulosti nevhodně zjednodušena a opatřena břízolitovou omítkou. Původní pevná ocelová okna s čtvercovým rastrem a větracími křídly jsou opatřena jednoduchým zasklením, vnitřní dřevěná okna, rovněž s jednoduchým zasklením byla přidána dodatečně. Tato vnitřní okna byla nahrazena novými, rovněž dřevěnými z europrofilů, zasklenými izolačním dvojsklem. Při poslední rekonstrukci byla provedena výměna okenních výplní — výkladců a vjezdových vrat v přízemí. Projekt uvažoval s ponecháním takto upraveného a schváleného parteru, včetně využití zbudovaného schváleného bezbariérového vstupu v rámci vybourání a snížení úrovně podlahy v prvním stropním poli.
Fasáda dvora byla opravena obdobným způsobem, původní „průmyslová“ okna byla obnovena, v přístavku osazena okna nová dřevěná z europrofilů s izolačním dvojsklem. Původní továrna byla opatřena novou omítkou včetně barevného nátěru, schodišťový trakt je navýšen novou atikou, přístavek je opatřen dodatečnou tepelnou izolací a měl být obložen fasádním systémem Cetris. Od tohoto řešení bylo dodatečně upuštěno, a přístavek byl opatřen kontaktním zateplovacím systémem.
Stávající střešní plášť byl kompletně nahrazen novou skladbou na principu obrácené střechy. Nad přízemním přístavkem byla zbudována terasa s pochozím dřevěným roštem.
Architektonický výraz nových prvků — tzn. dvorní vestavby — by měl být naprosto soudobý, tedy odpovídající době vzniku, proto navrhovaný odvětraný fasádní systém Cetris a okna s novým členěním, v kontrastu s původním objemem továrního objektu. Interiér pracuje s upravovanými betonovými povrchy, doplněnými soudobými materiály — barevnými sádrokartonovými a polykarbonátovými příčkami, překližkou, podlahovými deskami cetris, gumou a přírodním linem.
V 1.etapě byl dokončen tovární objekt a celý pronajat firmě MEDIACOM jako kancelářská a reprezentační budova. Vzápětí po kolaudaci a nastěhování nájemce byl suterén zaplaven spodní vodou při srpnových povodních a v rámci popovodňových úprav byl interiér upraven.
Nad garážemi byl vybudován ateliér, přístupný samostatně ze dvora a přes terasu, a rovněž ihned pronajat. Dokončena je adaptace kotelny na vinotéku klubový prostor s prodejnou a bankou vín.
Publikováno v Architektuře 2003.
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…