Zelená architektura
30.10. — 14.12.2008
Čtyři výstavy a doprovodný přednáškový cyklus budou v Praze od čtvrtka do poloviny prosince seznamovat zájemce s různými aspekty architektury, která je šetrná k přírodě. Projekt Zelená architektura pořádá Galerie Jaroslava Fragnera, v jejíchž prostorách se konají dvě výstavy. Další je v blízké Betlémské kapli a poslední v sídle společnosti Zumtobel v Holešovicích, řekli pořadatelé novinářům.
Pro výstavu ve Fragnerově galerii vybral kurátor Petr Kratochvíl 50 českých staveb, pro jejichž autory i klienty bylo vedle hlediska šetrného přístupu k přírodě důležité i kvalitní architektonické řešení. Název výstavy Zelená architektura tak je metaforou dobrého bydlení v souladu s přírodou.
Návštěvníci se mohou přesvědčit, že "zelený" dům nemusí být nutně nudnou stavbou plnou izolace, obalenou solárními panely. Prezentované realizace se vyznačují snahou o symbiózu s krajinou a hledáním využitelných paralel s přírodními tvary a strukturami.
Hledisko udržitelného rozvoje se ve světové architektuře stále výrazněji prosazuje jako důležité kritérium. Podle Kratochvíla se toto povědomí začíná prosazovat také v ČR, o čemž svědčí i třeba vítězství takto koncipovaných staveb v posledních ročnících Grand Prix architektů (Centrum ekologické výchovy Sluňákov ateliéru Projektil nebo nová radlická Centrála ČSOB studia AP ateliér).
Ve Fragnerově galerii se koná i výstava newyorského architekta Mitchella Joachima - ta na rozdíl od zbylých projektů není přehlídkou realizací, ale utopií. Představuje vizi života v budoucnosti ve městě ovládaném dokonalou technikou a ještě dokonalejší přírodou, která je chytře propojena s potřebami civilizace.
Pod názvem Sluneční architektura v Rakousku se v Betlémské kapli uskuteční výstava nízkoenergetických a pasivních domů architektů Georga Reinberga a Martina Treberspurga. Rakousko mělo už v 80. letech velký počet solárních projektů, dnes má v Evropě nejvyšší hustotu pasivních domů. Výstava představuje nejdůležitější projekty těchto dvou architektů a ukazuje způsoby praktického použití ekologických konceptů.
Poslední výstava prezentuje nejúspěšnější projekty z prvního ročníku mezinárodní ceny pro autory vůči přírodě ohleduplných staveb. SpolečnostZumtobel ji pořádá ve spolupráci s berlínskou galerií architektury Aedes. Prvním vítězem se v jedné ze dvou kategorií stal stuttgartský ateliér Schlaich Bergmann Solar za projekt kilometr vysoké elektrárny do Austrálie využívající potenciál slunce i větru. Na výstavě jsou čtveřice nejlepších projektů z obou kategorií.
Zdroj: Zpráva ČTK 29.10.2008
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…