U Mariánských Lázní má vyrůst nová část města za pět miliard Kč

Fotogalerie ke článku (1)

Kasárna Klimentov (zdroj internet)

Kasárna Klimentov (zdroj internet)
Celá fotogalerie (1)

Zcela nová část města má vyrůst v obci Velké Hleďsebe u Mariánských Lázní.

Podle projektové studie by měla celková výše investice do obnovy bývalého vojenského areálu Klimentov činit téměř pět miliard korun. Až polovinu této částky má jít z fondů EU a dalších veřejných zdrojů. Představitelé projektového týmu z firmy Golfer a starosta obce to dnes sdělili na tiskové konferenci.
Investorem nemá být pouze jedna firma. Mladá fronta Dnes v květnu uvedla, že v Klimentově bude investovat britská společnost Waystone. Podle právníka Karla Zusky z projektového týmu byla některá prohlášení o společnosti Waystone unáhlená. "Obec nemá možnost si podle legislativy EU, ani podle našich právních předpisů vybrat konkrétního developera, uzavřít s ním smlouvu na 30 let a všechno mu dát, protože developer si to musí vysoutěžit," upřesnil.
Firma Waystone má dokončit tu část projektu, kterou již zahájila a bude se moci zúčastnit i výběrových řízení na další investice v Klimentově.
"Obec nepředpokládá spolupráci s jediným developerem. Obec předpokládá spolupráci s mozaikou investorů, kteří se budou podílet podle struktury areálu na různých částech," řekl na tiskové konferenci urbanista Miroslav Míka. "Řada projektů je ryze nedeveloperských, protože pokud se udělá studie proveditelnosti, tak se zjistí, že o to žádný z developerů nemůže mít zájem," doplnil Zuska. Dokončení všech částí projektu se předpokládá kolem roku 2020.
Územní studii pro část obce Klimentov schválilo zastupitelstvo Velké Hleďsebe 22. listopadu. V bývalém vojenském prostoru se nachází na 66 budov, které můžou být použité pro plánovanou přestavbu areálu. Hodnota těchto budov má tvořit až třetinu plánované investice.
Areál bývalých kasáren se má změnit v průmyslovou a rekreační zónu, počítá se také s vybudováním rodinných a bytových domů včetně sítě základních služeb. Přibližně na 55 hektarech má být po dokončení projektu 173 rodinných domů a 560 bytů, kolem 4300 metrů čtverečních má sloužit jako kancelářská plocha, přes 12.000 metrů čtverečních jako obchodní plochy. Přibližně stejně rozsáhlý má být prostor plánované průmyslové zóny.
Obec Velké Hleďsebe by po dokončení areálu měla mít o 3000 obyvatel více. Taková bude kapacita nových bytů a domů. Studentů by v areálu mělo být přibližně 1350. Práci na Klimentově najde kolem 600 lidí, převážně místních. Ve Velké Hleďsebi nyní žije kolem 2000 obyvatel.
Místo v areálu mají najít také senioři. "Hledáme aktivní důchodce. Toto bude areál pro aktivní stáří," řekl Míka. V Klimentově vznikne až 600 míst pro lidi v penzionovém typu bydlení. Zároveň naznačil, že bydlení v Klimentově by mohli využít nejen důchodci z ČR, ale i z dalších zemí EU. Propojení se staršími lidmi mají mít také vysokoškolská zařízení, jejichž výstavba se plánuje. Mezi studijní obory budou patřit geriatrie nebo gerontologie.
"Problematika aktivních seniorů je sice hlavním nosným tématem, ale v rámci celého areálu zabírá pouze malou část," upřesnil záměr projektu starosta Jiří Bytel.
Součástí průmyslové zóny bude také takzvaný průmyslový inkubátor, kde budou moci podnikat začínající firmy. V něm budou mít šanci působit i obyvatelé Klimentova. "Část podnikatelského inkubátoru by mohla být zaměřená na ekonomické aktivity starších lidí," starosta obce. Podle ekonoma Ladislava Kuchty z projektového týmu by průmyslovou zónu v Klimentově neměly tvořit montážní závody nebo logistické stavby.
Původně měla být z areálu Klimentova klasická průmyslová zóna. tento záměr však padl kvůli malému počtu volných pracovních sil v okolí, nízké migraci obyvatelstva a konkurenci průmyslové zóny v Chebu.
Zdroj: Zpráva ČTK, 4.12. 2007
Doplněno Stavbaweb:
Zpracovatelem konceptu územního plánu obce Velká Hleďsebe a Územní studie bývalého vojenského areálu v obci Velká Hleďsebe(urbanistické řešení areálu kasáren Klimentov) je architekt Miroslav Míka.
Rozvojovou studii zpracovala společností Waystone Limited (britská developerská společnost, která se specializuje na oživení území postižených těžbou či průmyslovou výrobou).
Další rozvojová studie pro vyhodnocení možných řešení nového územního plánu obce byla vypracována v rámci mezinárodního projektu MISTER (Military and Industrial Sites Reshaping) Programu Interreg IIIB CADSES. Cílem Iniciativy INTERREG III je podpora přeshraniční, nadnárodní a meziregionální spolupráce k podpoře vyváženého rozvoje a evropské integraci. 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*