URBIS INVEST – duben 2009

Liberecký kraj bude na veletrhu Urbis Invest prezentovat svoje investiční a rozvojové projekty jako doklad svého obrovského potenciálu pro investiční partnery letos poprvé. To jiné subjekty, například Jihočeský a Středočeský kraj, města Olomouc, Strakonice, Příbram a řada dalších, jsou tomuto veletrhu věrné již řadu let.


Také z jejich podnětů a především z poznatků získávaných jednak vlastním marketingem, jednak z vesměs reprezentativně obsazených odborných seminá-řů a konferencí doprovodného programu pocházejí impulsy k inovacím této ve-letržní akce. A že jsou to inovace kvalitní, o tom svědčí i trvale rostoucí zájem o účast na veletrhu, naposledy mj. z řad krajů, a to nejen českých. I proto letošní ročník Urbis Invest bude hostit řadu nových subjektů, které věhlas a prestiž akce přilákali k účasti.

Liberecký kraj
V úvodu zmíněný Liberecký kraj bude na veletrhu investičních příležitostí Urbis Invest v letošním roce poprvé. Společnými vystavovateli jsou města Ralsko a Nový Bor a společnost Investorsko inženýrská a.s. Zástupci KÚ hodlají představit několik nástrojů na podporu investic a podnikání v kraji. Prvním z nich je databáze brownfields Libereckého kraje — nástroj, který umožňuje rychle vyhledat potřebné informace podle přesně zadaných kritérií. Databáze funguje již rok, u uživatelů se setkala s kladným ohlasem a je často využívána. Také proto se kraj snaží udržet ji stále aktuální: každoročně se ověřují informace, přidávají nově vyhledané lokality nebo naopak odebírají lokality, které jsou již odstraněny nebo revitalizovány. Katalog brownfields je dalším nástrojem, jehož cílem je zvýšit povědomí o nevyužívaných objektech a aktivně podporovat jejich revitalizaci. V něm nalezne zájemce nejen typové lokality, ale i přehled dotačních titulů, ze kterých lze čerpat prostředky na jejich revitalizaci.

Město Nový Bor představí účastníkům veletrhu své průmyslové zóny a brown-fieldy, Ralsko bude nabízet investiční příležitosti pro podnikatele v podobě objektů a pozemků v areálu pro průmyslové využití. Obě města se dále zaměří i na propagaci turistiky. A právě spojení péče o brownfieldy s turistickým ruchem je novým aspektem, který se v plné síle na letošním veletrhu Urbis Invest projeví. Jde totiž o to, že řada dosud nevyužitých brownfieldů jsou ve skuteč-nosti objekty v nižší či vyšší míře chráněné jako památkové. Z toho plynou samozřejmě vyšší nároky již na pouhou údržbu — a povinnost pečovat o památky vyplývá pro majitele přímo ze zákona. Takže na jedné straně pro kraj nebo obec představuje vlastnictví takových objektů bohatství z pohledu kulturně – historické, a tím často i potenciální bohatství jako cíle turistického průmyslu, ale na straně druhé jde o permanentní zátěž. A to až do doby, než se z „poten-ciálu“ stane trvale využívaná stavba. Nejlépe samozřejmě pokud je odpovídajícím způsobem opravená a revitalizovaná ve svých funkcích, nicméně těžko lze uvažovat o revitalizaci řady průmyslových staveb, které již dnes neodpovídají požadavkům moderní výroby a navíc často již ani podobná výroba neexistuje ani v místě a někdy ani v Evropě — příkladem může být nedávno ukončená výroba zápalek v podniku SOLO v Sušici.

Ústí nad Labem — revitalizace Krásného Března a Neštěmic
Čtvrti, která by se mohla stát druhým centrem města, se obyvatelé Ústí nad Labem zatím vyhýbají. Přitom tato lokalita přímo oplývá potenciálem rozvoje — při správném přístupu. V Krásném Březně a Neštěmicích sídlí řada úspěšných ústeckých společností. Ve spolupráci města a lokálních podnikatelů se před rokem začala formovat myšlenka komplexní revitalizace. Cílem je zlepšit tuto oblast, která jako vstup do města musí reprezentovat, ale je třeba i zkvalitnit zdejší — nejen podnikatelské — prostředí: místní chtějí, aby bylo přátelské, čisté, zelené a příznivé pro rozvoj podnikání, což přímo souvisí se změnou vnímání tohoto prostoru.

Chtěli bychom, aby se o našem projektu mluvilo mezi lidmi, aby se o něm diskutovalo na odborných portálech. Studie možností území má upoutat pozornost a otevřít oči, upozornit na obrovský potenciál tohoto území,“ říká Ing. František Podrápský, vedoucí odboru strategického rozvoje. Také proto se projekt bude prezentovat v Brně — podle města nejatraktivnější výzvou pro architekty a investory je poloha Krásného Března a Neštěmic na břehu řeky Labe. Dosavadní chápání nábřeží jako plochy pouze pro podnikání se mění: požadavkem doby je živý prostor pro přitažlivé bydlení a vodní rekreaci.

Zájem o veletrh z okolních zemí — Žilina
Prezentace Žilinského kraje, který rovněž obohatil svůj kalendář akcí o účast na URBIS INVEST letos poprvé, představí katalog investičních příležitostí Žilinského kraje. Ten má dvě části — analytickou, s údaji o investičních příležitostech členěných podle regionů a typu (brownfield, greenfield, nevyužívané kulturně – historické budovy) a analýzou podnikatelského a investičního prostředí, zpracovanou až na úroveň jednotlivých regionů Žilinského kraje, a vlastní katalogovou část. Kraj se chystá prezentovat i důvody, proč investovat právě u nich. Možnosti investic jak „na zelené louce“ — tak ostatně proběhla i dosud největší investice, KIA Slovakia — tak i široká nabídka „brownfields“, to vše bude doplněné o zásadní informace, jako je přítomnost kvalitní pracovní síly v podmínkách příznivého podnikatelsko – investičního prostředí Slovenska, výhodné polohy a dopravní dostupnosti kraje.

Zlínský kraj představí Holešov
Vrchol investičních příležitostí ve Zlínském kraji tvoří strategická průmyslová zóna Holešov. Vzniká na místě vnitrostátního veřejného letiště, s jehož provo-zem se již nepočítá, a na přilehlých pozemcích. Celková rozloha zóny je 360 hektarů. Přípravou zóny je pověřena společnost Industry Servis ZK, stopro-centně vlastněná Zlínským krajem. Její dokončení je plánováno na konec roku 2009, první investoři tak zamíří do zóny v roce 2010 a s plným provozem se počítá v roce 2012. Mělo by jít hlavně o průmyslovou výrobu, výrobu potravin a nápojů, zpracování dřeva, plastů a kovů, ale počítá se i s polygrafickým, strojírenským a automobilovým průmyslem a investiční výstavbou v oblastech strategických služeb, technologických center a výzkumem a vývojem. Podstatnou část nákladů na výstavbu základní technické a dopravní infrastruktury hradí stát. Projekt v Holešově je totiž zařazen, podobně jako například Mošnov, Nošovice či Kolín, mezi strategické rozvojové plochy v ČR přímo podporované národní vládou.

I Hradec Králové se chce zviditelnit
Královéhradecký kraj je na severu propojen šesti mezinárodními silničními a dvěma železničními hraničními přechody s Polskem. Je zároveň dnes již na-pojen na dálniční síť České republiky. V současné době jsou hlavními výrobními obory v kraji strojírenství, výroba elektrických zařízení, plastových a pryžových komponent, zpracování dřeva a výroba nábytku i dříve tradiční textilní průmysl. V Polabské nížině pak jsou ideální podmínky pro zemědělství.

Toto samo o sobě — avšak mnohem obšírněji — hodlá prezentovat zmíněný kraj především proto, že věří v potenciál veletrhu přinést připraveným vystavovate-lům reálné šance realizovat svoje záměry v oblasti investičních aktivit institucionálních i soukromých investorů. Kraji jde totiž i o využití jeho významného potenciálu historicky významných objektů — a to jak pro rozvoj produkce a zaměstnanosti, tak i pro cestovní ruch. Perspektivní rozvojové a investiční příležitosti vidí kraj mimoto i v oživení své vědeckovýzkumné základny, včetně využití potenciálu vysokých škol (3 univerzity, 5 klastrů), v rozšíření a zkvalitnění dopravní infrastruktury, ale i v aplikaci PPP projektů a rozvoji přeshraniční spolupráce s Polskem.

V dubnu do Brna
Aktuálně zmapované nabídky lokalit investičních a rozvojových příležitostí nejrůznějšího typu od průmyslových objektů přes zemědělské, vojenské a historické až po administrativní, se tak pokusí získat pozornost návštěvnické obce veletržního dění. Ta, i díky aktivitám pořadatelů veletrhu, přijíždí nejen z tuzemska, ale každoročně ve vyšším počtu i ze zahraničí. Věříme, že tento rostoucí trend — a to i přes panující atmosféru stagnace finančních trhů — bude potvrzen i letos. Vždyť investovat svoje prostředky v době propadu trhu bývá jednou z nejvýnosnějších operací na realitních trzích.

Nejde samozřejmě o slepou víru, ale o dosavadní zkušenosti účastníků z minulých ročníků. Kontakty „z Brna“ totiž až dosud rozhýbaly nejeden investiční záměr a totéž lze očekávat od účasti na letošním veletrhu Urbis Invest. Investoři tuzemští, ale i z Polska, Ruska, Německa a samozřejmě i ze vzdálenějších destinací totiž ve svých kalendářích návštěvu veletrhu Urbis Invest mají zatrženou červeně. A dvojitě!



Zdroj: TZ Stavební veletrhy Brno, Jana Tyrichová
www.stavebniveletrhybrno.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*