Utopie moderny: Zlín

Fotogalerie ke článku (1)

Fenomén Zlín

Fenomén Zlín
Celá fotogalerie (1)

Od 19. do 23. května bude v Praze a ve Zlíně mezinárodní sympozium nazvané Utopie moderny: Zlín.

Hlavní část setkání budou tvořit přednášky o vývoji města po stránce historické, sociální, architektonické, urbanistické či politické, jeho součástí však budou i komentované exkurze, které povedou například do bývalého sídla Baťovy firmy či do rodinných domků. ČTK to za organizátory řekla Bára Čermáková. Akci pořádají Zipp - česko-německé kulturní projekty, iniciativa německé Spolkové kulturní nadace, ve spolupráci s Domem umění města Brna.


"Zlín je v rámci Evropy jedinečný fenomén. Město vzniklo díky odvážné vizi průmyslníka Tomáše Bati a jde o ukázkový příklad moderního urbanistického plánování podřízeného hlavní myšlence - nastolit takové podmínky, aby byla umožněna maximální výkonnost prudce expandujícího obuvnického podniku," řekla vedoucí projektu Zipp Katrin Klingan. "Během 20. století Zlín prošel zásadními proměnami. Sympozium si mimo jiné klade za cíl nastínit možnosti a limity jeho budoucího rozvoje," dodal ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek.


Sympozia se zúčastní renomovaní čeští a zahraniční odborníci, mimo jiné urbanisté, architekti, sociologové, kulturologové a historikové. Program bude členěn do čtyř tematických celků: Fenomén Baťa a moderna, Sociální utopie/Městské utopie, Moderna a urbanita: Protiklad? a Marketing sociální utopie. Připraven je i doprovodný program, zahrnující filmovou noc, kde bude možné shlédnout původní baťovské instruktážní filmy a další zajímavosti ukryté dosud v archivech zlínských filmových ateliérů.

"Sympozium je určeno studentům, pedagogům, vědcům a všem zájemcům o fenomén města Zlín. Účast je bezplatná. Více informací a podrobný program je možné nalézt na www.projekt-zipp.de/cz, přihlášky pak zaslat na e-mail: zlin@projekt-zipp.de," uvedla Čermáková s tím, že přednášky budou tlumočeny podle potřeby do češtiny, angličtiny a němčiny.

Iniciativou Zipp - česko-německé kulturní projekty pokračuje německá Spolková kulturní nadace v sérii bilaterálních programů spolupráce se zeměmi východní Evropy. Zipp se soustřeďuje na vybraná témata a otázky, které jsou v obou zemích společensky relevantní, jako je dědictví demokratických hnutí, zacházení s historickými traumaty, zkušenost ekonomických transformačních procesů po roce 1989 nebo budoucnost našich měst.


Základem ojedinělé zlínské architektury, která se objevila v souvislosti s výstavbou slavné továrny na obuv z roku 1894, je železobetonový skelet s unifikovanými rozměry, typickou je pak cihlová vyzdívka a okna v kovových rámech. Rozvoj Zlína je spjat zejména se jmény Tomáše Bati a Jana Antonína Bati.


Tomáš Baťa byl zakladatelem obuvnického impéria a nevlastním bratrem Jana Antonína Bati. Jeho "baťovky" udělaly z Československa obuvnickou velmoc a na jméno Baťa (Bata) může člověk narazit na mnoha místech světa. Baťova činnost přerostla rámec běžného podnikatele. Nejenže zaváděl novátorské metody řízení a širokou péči o zaměstnance, ale navíc podporoval umění a byl veřejným činitelem. Od roku 1922 až do své tragické smrti při letecké havárii v roce 1932 byl starostou Zlína. Když Tomáš 1932 zahynul, zaujal v podniku jeho místo Jan Antonín Baťa.

Zdroj: Zpráva ČTK 4.4.2009

Doplněno Stavabweb:
Více informací o projektu naleznete zde:
Zipp — česko-německé kulturní projekty /Světy života /Utopie moderny: Zlín /

Předběžný program sympozia ve formátu PDF naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*