Rekonstrukce vily skončila, plánunované otevření vily je v červenci 2008.
Muzeum významného českého architekta Josefa Gočára (1880-1945) bude koncem června otevřeno v kubistické Bauerově vile v Libodřicích u Kolína. Gočár ji pro tamního majitele velkostatku Adolfa Bauera postavil v letech 1912 až 1914 a nyní skončila její rekonstrukce. Vedle expozice o Gočárově díle v budově vznikne i galerie kubistického designu.
Rekonstrukci od roku 2005 prováděla Nadace českého kubismu, která vilu vlastní. Vila je kulturní památkou a je jedinou venkovskou kubistickou vilou v Česku. Dalších pět kubistických vil je v Jičíně a Pelhřimově - od Pavla Janáka, v Praze od Josefa Chochola, v Lysé nad Labem od Emila Králíčka a v Olomouci od Rudolfa Stockara.
Interiéry Bauerovy vily návštěvníkům nabídnou atmosféru počátku 20. století. Nosnými body expozice jsou dochované prvky interiérů, především zařízení koupelny, krbové zařízení, dřevěná vestavěná skříň či knihovna. V rámci provedeného průzkumu byly objeveny vzorky tapet, podle nichž jsou vyrobeny repliky.
Interiér doplňuje dobový kubistický mobiliář a exponáty výtvarného a užitého umění. V prvním patře je expozice věnovaná historii a rekonstrukci vily, Josefu Gočárovi a českému kubismu vůbec, také však památkám moderní architektury v regionu.
Projekt libodřické vily vznikl pravděpodobně na podzim roku 1912, na jehož počátku Gočár vyprojektoval známý pražský Dům U Černé Matky boží či lázeňský dům v Bohdanči. Pro vzhled Bauerova domu je podle odborníků charakteristické, že se u něj kubistické formy neomezují jen na dekorativní orámování oken a na zešikmenou hlavní římsu. Kubisticky tu chtěl Gočár vytvarovat celý objem vily.
Kubistické detaily jsou i v interiéru vily - z původního zařízení se dochoval krb, schodiště, dřevěná vestavěná skříň, knihovna, koupelna, kotel ústředního topení a prádelna. Při rekonstrukci byly také objeveny vzorky tapet, podle nichž se vyrobily jejich repliky.
Vila byla dědicům Bauera za druhé světové války zabavena jako židovský majetek a od roku 1945 v něm sídlila správa obce. Po roce 1948 se vila využívala i jako pobočka knihovny a mateřská škola. V roce 2002 ji koupila Nadace českého kubismu, která provedla v letech 2005 až 2008 její generální rekonstrukci podle návrhu Michala Sborwitze. Exteriér i interiéry byly rekonstruovány se snahou přiblížit se co nejvíce původnímu vzhledu, obnoven byl i pozemek okolo vily a rehabilitovány dochované vzácné dřeviny.
Rekonstrukce Bauerovy vily je součástí projektu Kubismus na venkově, jenž je spolufinancován Evropskou unií a českým státem. Podporu poskytl také Středočeský kraj.
Josef Gočár - velký stavitel českého kubismu
Vizitka jednoho z nejvýznamnějších českých architektů 20. století, představitele českého kubismu v architektuře, Josefa Gočára:
Josef Gočár
* 13. března 1880, Semín u Přelouče (Pardubicko)
+ 10. září 1945, Jičín
Vzdělání a působiště:
Architektonická studia zahájil na Vyšší státní průmyslové škole v Praze v roce 1898. Poté studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole v ateliéru profesora Jana Kotěry a později v jeho speciální škole architektury (absolvoval v roce 1905). V roce 1924 byl jmenován profesorem Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze, v letech 1928 až 1931 byl rektorem AVU. Od roku 1911 byl předsedou Skupiny výtvarných umělců, později Spolku výtvarných umělců Mánes i Společnosti architektů.
Charakteristika uměleckého díla:
Přední představitel kubismu v architektuře, proslul též konstruktivistickými a funkcionalistickými stavbami. Vysoce oceňován je i jeho podíl na urbanistických koncepcích některých měst, zejména Hradce Králové.
Nejvýznamnější architektonická díla:
Obchodní dům U Černé Matky Boží v Praze na rohu Celetné ulice a Ovocného trhu (1911-1912) - vrcholné dílo české kubistické architektury. Stavba se vyznačuje na svou dobu revoluční železobetonovou konstrukcí a výraznou fasádou. Gočár navrhl i kubistický interiér kavárny Orient umístěné v domě.
Legiobanka v Praze Na Poříčí (1921-1923) - monumentální stavba navržená ve spolupráci se sochařem Janem Štursou je nejvýznamnějším příkladem obloučkového kubismu (rondokubismus).
Kostel svatého Václava v Praze-Vršovicích (1927-1928) - jedna z nejvýznačnějších Gočárových funkcionalistických staveb.
Rašínovo gymnázium (nyní Gymnázium J. K. Tyla) v Hradci Králové (1923-1927) - funkcionalistická stavba ve tvaru otevřené knihy. K význačným Gočárovým hradeckým stavbám patří i dvě měšťanské školy a budova pro Církev československou husitskou. Je autorem regulačního plánu města z roku 1928.
Lázeňský pavilon v Lázních Bohdaneč na Pardubicku (1912-1913) - kubistická stavba s krytou kolonádou. Město obohatily i další Gočárovy stavby, například železobetonová věž vodojemu.
Projekty soukromých vil:
Bauerova vila v Libodřicích u Kolína (1912-1913)
Strnadova vila v Praze (1925-1927)
soubor rodinných vil v Praze na Babě (1935-1936)
Návrhy kubistického nábytku:
V roce 1912 spoluzaložil Pražské umělecké dílny na výrobu kubistického nábytku.
Nerealizované architektonické návrhy:
Návrh na dostavbu pražské Staroměstské radnice (1909) - na Staroměstském náměstí měla vzniknout pyramida typu babylonské věže.
Zdroj: zprávy ČTK 21.5.2008
Doplněno Stavbaweb:
Přehled realizovaných prací Josefa Gočára
Wikipedie o josefu Gočárovi
Prohlédněte si Bauerovu vilu on-line
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…