Úterý 27. října 2009 v 17 hodin, Památník Leoše Janáčka, Smetanova 14, Brno.
Brno – 17:00 Zahájení výstavy studentských architektonických návrhů stavby Janáčkova muzea na Janáčkově náměstí v Brně. Pořádá Nadace Leoše Janáčka.
Pramen: Eva Drlíková z Nadace Leoše Janáčka, e-mail: janacek-nadace@janacek-nadace.cz
Nadace Leoše Janáčka společně s oddělením dějin hudby Moravského zemského muzea otevírá v sezóně 2009 – 2010 cyklus pořadů s názvem Podvečery u Janáčků.
Úvodni pořad je vernisáži prací studentů Fakulty umění a architektury Technické univerzity Liberec, kteří si za téma závěrečných prací zvolili návrh Janáčkova muzea – centra v Brně.
Více informací zde.
Brno 27. října (ČTK) – V brněnském Památníku Leoše Janáčka dnes začala výstava studentských architektonických návrhů stavby případného Janáčkova muzea v moravské metropoli. Návrhy ale nevytvořili studenti brněnské architektury, nýbrž liberecké Technické univerzity. K případné stavbě janáčkovského muzea či centra v Brně je ale podle Evy Drlíkové z Nadace Leoše Janáčka, která výstavu organizuje, ještě dlouhá cesta.
„Ze strany nadace je to v rovině první fáze, která se lidově nazývá zbožné přání,“ řekla ČTK Drlíková k tomu, kdy a zda vůbec muzeum vznikne. Projekt je zatím ve fázi úvah o tom, zda by Brno uneslo něco, co by se mohlo jmenovat Janáčkovo muzeum nebo Janáčkovo centrum. Zda jednou vznikne, není vůbec jisté.
Podle Drlíkové by to ale mohlo být místo, kde by se lidé mimo jiné scházeli, aby si poslechli Janáčkovu hudbu, kde by mohla být velká stálá janáčkovská expozice a kde by se mohly konat i konference či přednášky.
Studenti fakulty umění a architektury liberecké Technické univerzity dostali nápad na vytvoření návrhů na muzeum ve chvíli, kdy se dozvěděli, že na brněnskou fakultu architektury se instaluje pamětní deska Janáčkovi. Začali se domnívat, že by Brno spjaté s Janáčkem mohlo mít i něco jako muzeum nebo centrum, a spojili se s nadací.
Téma si zadali jako jejich závěrečné práce, ať už bakalářské, nebo magisterské. „Vzniklo pět návrhů, které jsme dali ke zhlédnutí, a usoudili jsme jako nadace, že by bylo hezké, kdyby se toho námětu někdo ujal a začal o tom uvažovat,“ podotkla.
Návrhy vycházejí z lokality, kde by případně muzeum či centrum mohlo stát. Všechny přitom akceptují to, že by muzeum mělo být zasazeno do současné zeleně na náměstí. Ta by zůstala zachována. To mimo jiné odpovídá i období První Československé republiky, kdy na stejném místě stávala vila a místo bylo tehdy zastavěno.
Hukvaldský rodák Leoš Janáček (1854 až 1928) spojil s Brnem většinu svého tvůrčího života. Vášnivý a originální skladatel, ale též hudební pedagog, organizátor, teoretik, kritik, dirigent, sbormistr a uznávaný sběratel lidových písní, se neúnavně snažil z Brna udělat hudební centrum evropské úrovně.
Zdroj: Zpráva ČTK z 27. 10. 2009
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…