V Domě hudby v Pardubicích budou skleněné umělecké lustry

(ČTK) – V Domě hudby v Pardubicích budou dva umělecké lustry, které připomínají krystaly. Budou ve foyer a na schodišti. Jsou složené z 88 kusů v opálovém, jantarovém a čirém provedení, uvedl v tiskové zprávě Pardubický kraj, který Dům hudby vlastní.

Lustry mají nepravidelné tvary s vybroušenými plochami a hranami. Jednotlivé kusy ve skutečnosti tvary krystalů nemají, jen je napodobují, protože krystaly mají v přírodě jasně definovanou soustavu se sedmi typy. Svítidla vyráběla firma Lasvit z Nového Boru na Liberecku.

„Jsou sestavené ze zářících krystalů vyrobených podle návrhu uznávaného izraelského designéra Arika Levyho. Zatím se v podobných sestavách objevily ve veřejném prostoru pouze v zahraničí, v Pardubicích budou mít českou premiéru,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

Pardubický kraj nyní Dům hudby opravuje. První koncert se tam uskuteční 12. března, kompletní opravy skončí v červnu. Interiérové úpravy budou stát 62 milionů korun. Zateplení budovy, výměna dveří a oken s trojitými skly je za 40 milionů korun, na tuto investici přispěje EU. Budova je z roku 1983, byla sídlem KSČ, působili v ní také svazáci a monopolní odborová organizace ROH. Autorem návrhu je architekt Jan Třeštík.

Doplněno Stavbaweb:
Osmaosmdesát kusů precizně broušených skleněných kamenů ve dvou světelných instalacích pro budovu zpracovala česká sklářská a designérská společnost Lasvit. Svítidla jsou sestavené ze zářících krystalů vyrobených podle návrhu izraelského designéra Arika Levyho. Architekt Ondřej Tuček jeden umělecký lustr umístil do ohybu kolonády a druhý nad schodiště ze šaten. Budou to vlastně sestavy 40 a 48 ručně vyráběných svítidel krystalického tvaru ve třech odstínech, každé zavěšené na samostatném lanku. 
Zdroj a foto: Pardubický kraj

Budova dnešního Domu hudby v Pardubicích byla otevřena v červenci 1983 jako moderní sídlo Okresního výboru Komunistické strany Československa, OV ROH, OV SSM a dalších podobných organizací. Nechyběl samozřejmě „sjezdový“ sál. Na začátku 90. let přešla uvolněná budova do majetku státu a místní představitelé nově zvolených samospráv podpořili její využití pro Konzervatoř Pardubice, Východočeský státní komorní orchestr (dnes Komorní filharmonii) a Základní uměleckou školu Havlíčkova. Sídlilo tu i pracoviště Okresní knihovny. Po vzniku krajů ji do vlastnictví získal Pardubický kraj.
Oprava objektu je ale náročnější než se čekalo, proto i delší oproti původnímu předpokladu. Více zde.

Související články:
Úpravy interiérů Domu hudby v Pardubicích  9.10.2017

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*