V Jihlavě chystají víceúčelovou arénu

(ČTK) – Chystaná víceúčelová aréna v Jihlavě bude červeným probarvením fasády připomínat ježka, jehož má město ve svém znaku. Na její střeše je navržený běžecký ovál. Kromě extraligy hokeje a dalších sportovních utkání bude v nové budově možné pořádat koncerty nebo výstavy. Vyplývá to z dopracované studie, již dnes představil novinářům architekt Ondřej Chybík z architektonického studia Chybík+Krištof.

Aréna vznikne místo nynějšího zimního stadionu v centru města. Demolice starých budov by měla začít koncem příštího roku. „Pak by nás čekaly dva roky výstavby. To je takový optimální scénář, kterého se zatím držíme,“ řekl David Beke (ODS), jihlavský radní a manažer pro výstavbu arény.

Předpoklad nákladů na samotnou budovu arény se teď podle radního pohybuje kolem 875 milionů korun bez daně. Dalších 97 milionů Kč by měl stát sousední objekt, kde bude třeba tělocvična a kuchyně. S projektem jsou spojené i další náklady.

O příspěvek na arénu Jihlava vyjednává s Národní sportovní agenturou. „Tam se hovoří zhruba o částce 150 milionů korun. Samozřejmě, naší snahou bude, aby ta alokace byla vyšší,“ uvedl Beke. Město se bude ucházet také o podporu kraje. Podle radního bude mít aréna význam pro celý region. Její program by měl být nabitý tak, aby „žila 24 hodin, sedm dní v týdnu“, uvedl

Uskutečnit stavbu by podle radního mělo být reálné navzdory koronavirové krizi. „My to vidíme, že to je paradoxně spíš příležitost než riziko, protože klesají úrokové sazby,“ řekl.

Na Horáckém zimním stadionu hrají domácí zápasy hokejisté Dukly. Městu patří klub i sportoviště, jehož zastřešení končí životnost. Dukle by měl během stavby poskytnout zázemí stadion v Pelhřimově, domlouvá využívání stadionu v Havlíčkově Brodě.

Studio Chybík+Krištof vyhrálo loňskou architektonickou soutěž města. Při posledních úpravách studie architekti zapracovali připomínky dotčených orgánů, projektantů technologií, případně i obyvatel, v potaz brali zkušenosti provozovatelů podobných hal. „Ta soutěžní studie doznala změn v různých částech,“ uvedl Beke.

Navržená aréna má tvar elipsy. Od soutěžního návrhu se změnila třeba podoba její fasády. Je výrazněji tvarovaná, zbarvená do červena. Probarvením trojúhelníků ve vrcholové části připomíná ježka, což podle Chybíka nebyl původní úmysl. „On nám tak nějak vyběhl, pak jsme si uvědomili, co máte ve znaku,“ řekl. Fasádu navrhl ateliér vytvořit z ocelových roštů. Červená barva bude kromě fasády dominovat i uvnitř arény určené pro 5600 diváků.

Doplněno Stavbaweb:
Informace o soutěži najdete na stránkách ČKA: Horácká multifunkční aréna v Jihlavě
Návrhy architektonické soutěže lze shlédnout na webu města Jihlava zde.

Související články:
Horácká multifunkční aréna v Jihlavě  4.10.2019

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*