V Kyselce chystá majitel opravu prvních tří zdevastovaných budov

V Kyselce na Karlovarsku chystá firma C.T.S. Duo, majitel někdejších lázní, obnovu prvních tří zdevastovaných budov. Mají tvořit rekreační a kongresové centrum. Náklady na opravu celého areálu mají přesahovat miliardu korun. Opravena má být Mattoniho vila, Ottův pavilon a objekt restaurace. Dokončeny jsou studie pro přípravu podkladů k územnímu řízení a vydání stavebního povolení. Kdy opravy začnou, není jasné, řekl dnes na setkání k řešení situace v Kyselce jednatel C.T.S. Duo Petr Dostál.

Mattoniho vila má sloužit k ubytování, patrně jako hotel či penzion. Ottův pavilon se má změnit v muzeum věnované historii Kyselky, vzniknout by v něm měl kongresový sál a hlavní přístup k prameni. Restaurační objekt je určený pro původní účely. Náklady na první etapu prací jsou odhadovány na minimálně 400 milionů korun. „Zvláště problém Ottova pramene je třeba řešit, protože v současnosti nelze zaručit nezávadnost vody,“ uvedl Dostál.

Zcela jasné dosud není, co bude s dalšími objekty na břehu řeky, které jsou rovněž součástí někdejšího lázeňského areálu. Z budov Jindřichův a Císařský dvůr a Vilemínka zůstaly pouze ruiny. Majitel areálu v Kyselce vede jednání s památkáři a jednou z možností je, že by z těchto objektů zůstaly pouze repliky průčelí. Dostál podotkl, že záměry společnosti C.T.S. Duo nepočítají s obnovou klasických lázní.

Hlavní překážkou v realizaci záměru obnovit areál v Kyselce je zajištění finančních zdrojů. Jedinou možností je získat tuzemské i evropské dotace, případně další soukromé investory, podotkl Dostál. „Bohužel, s čím jsme při přípravách projektu nepočítali, je ekonomická krize. S ní se velmi zhoršil přístup k bankovním úvěrům,“ řekl.

Hejtman Josef Novotný míní, že snaha firmy se mu jeví jako pozitivní, pokud je míněna opravdu vážně. „Kraj do toho však žádným způsobem zasahovat nemůže, je to soukromý majetek,“ konstatoval hejtman.

Lázně získal jako první po roce 1990 podnikatel Karel Franta z Prahy. Vzápětí je převedl na Friedericha Beckera z Německa. Toho však později zatkla policie za podvody. Předtím ale prodal lázně Udo Markardovi z Bad Kisingenu, který byl pak v Německu odsouzen za závažné trestné činy. Od Markarda koupil Kyselku Dagestánec Šamil Chalitujev a sliboval stamilionové investice. Muž ale zbankrotoval, než projekt stačil uskutečnit.

Prodej bývalých dětských lázní formou licitace se pak konal celkem třikrát. Poprvé nebyl žádný zájemce, ve druhé aukci poté vydražila komplex budov za vyvolávací cenu 30 milionů korun firma Rukua, ale nezaplatila do stanoveného termínu. Při třetím prodeji před třemi lety uspěla C.T.S. Duo.

Zdroj: Zpráva ČTK, 31. 3. 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*