V okolí Boru na Tachovsku mají šanci vyrůst větrné elektrárny

Fotogalerie ke článku (1)

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Celá fotogalerie (1)

Přestože se Plzeňský kraj staví k takovým stavbám negativně.

Větrné elektrárny, ať už v podobě osamocených stožárů nebo větrných parků, mají šanci vyrůst v okolí Boru na Tachovsku. Už tři firmy oslovily radnici se stejným záměrem a se dvěma město podepsalo smlouvu o spolupráci, další se připravuje. Intenzivní měření v oblasti provádí například brněnská firma Eldaco. Do konce příštího roku postaví v Kurojedech dva stožáry, jež by měly vyrábět elektřinu pro 8000 lidí. Město zájem firem podporuje, řekl dnes ČTK starosta Petr Kovařík.

"Smlouva o spolupráci znamená, že dané firmy mohou v lokalitě provádět měření a průzkumy," uvedl. Zájemci uvažují o samostatných stožárech i větrných parcích, počty zatím upřesněny nejsou. Mezi vytypované lokality patří Damnov, Kosov, Borovany, Doly, Lužná a Kurojedy. "Přestože se Plzeňský kraj staví k takovým stavbám negativně, není pro nás jejich stanovisko závazné. Jako obec si hospodaříme sami, snažíme se získat do rozpočtu peníze, toto může být jeden ze způsobů," dodal starosta. Podle něj stejně mají definitivní verdikty v rukách příslušné stavební úřady.

První firmou, která s Borem smlouvu o spolupráci podepsala, je brněnské Eldaco, jež se specializuje na větrnou energetiku a působí v oboru od roku 1995. Firma už provedla měření větru, trvalo rok a půl. "Data potvrdila, že větrné oblasti na Plzeňsku jsou a je jich celkem dost," uvedla předsedkyně představenstva Iva Šťastná. Podle ní Eldaco připravuje projekt pouze na dva stožáry o klasických rozměrech kolem 150 metrů výšky, každý o výkonu dva megawatty. "Jsme zastánci filozofie, že Češi jsou schopni akceptovat spíše menší počet elektráren," dodala.

Firma očekává, že vyrobí elektřinu zhruba pro 8000 lidí. Energii z obnovitelných zdrojů nemůže ze zákona prodávat obci, slibuje jí ale spolupráci i možnost zisku z výroby. "V současné době máme za sebou dlouhodobé pozorování avifauny, což je důležité, aby se eliminovalo riziko střetů ptáků s případnou stavbou," dodala Šťastná. Společnost nyní připravuje odevzdání dokumentace a zahájení procesu posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Pokud vše půjde bez komplikací, chce stavbu dokončit příští rok.
Další zájemce z jižních Čech, který uvažoval podle starosty dokonce o celém větrném parku, zatím projekt pozastavil. "Jsme americká firma. Projekty a veškeré aktivity ohledně developmentu jsou řízeny z ústředí v Londýně. Když do něčeho jdeme, musí být vše v pořádku, čisté, průhledné," uvedla pracovnice firmy AES Bohemia. V českém prostředí to tak prý vždycky není. "Skončilo to na nejasnostech kolem různých podílů v podniku, který nám nabídl investice do těchto elektráren," dodala.

Kromě Boru jsou v regionu pro stavby větrníků vytypované i oblasti u nedalekého Stříbra. Výstavbu největšího západočeského větrného parku tam chystá ČEZ, jenž zvítězil vloni v městském tendru. Na začátku roku 2012 by u Stříbra mělo stát 13 větrných elektráren, každá s výkonem dva megawatty.

Zájem o stavbu stožáru má také soukromý podnikatel v Železném Újezdě na jižním Plzeňsku. Podle studie České zemědělské univerzity, která zkoumala čtyři území Plzeňského kraje, o něž se zajímali další investoři, nabízí nejlepší větrné podmínky Kralovicko na severním Plzeňsku a Soběšicko na Klatovsku.

Zdroj: Zpráva Čtk, 12.3.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*