V Písku skončila regenerace historického jádra a začíná obnova další části

Fotogalerie ke článku (1)

Písek (zdroj: Písek)

Písek (zdroj: Písek)
Celá fotogalerie (1)

Díky projektu se tak obnovila třetina obvodu historického jádra města.

V Písku skončila tříletá regenerace historického jádra města. Součástí projektu za 204 miliony korun byla zejména oprava sladovny, v níž vzniká ojedinělé centrum ilustrace. Obnovily se také parkány a vznikla nová promenáda od Kamenného mostu k městské elektrárně. Na projekt, který patří k nejrozsáhlejším svého druhu v republice, přispěla 125 miliony korun Evropská unie a 21 milionů získalo město od státu, řekli dnes novinářům zástupci města.

V Písku se díky projektu obnovila třetina obvodu historického jádra města. Ve sladovně, která je technickou památkou, vzniklo 2052 metrů čtverečních výstavních ploch a otevřená scéna na nádvoří sladovny nabízí přes 1400 metrů čtverečních. Vznikla také nová pasáž z Velkého náměstí na nádvoří sladovny. Dříve neupravenou plochu, která nyní slouží jako oddychová, krášlí fontána a nová dlažba.

Díky projektu získá trvalou práci nejméně 19 lidí. "Zřejmě jich ale bude potřeba víc. V provozu bude mimo pondělí neustále pět výstavních prostorů včetně tří stálých expozic," vysvětlil ředitel obecně prospěšné společnosti Sladovna Jiří Hladký. Centrum ilustrace Písek, zkráceně CIPísek podle postavičky píseckého rodáka Radka Pilaře, se otevře ve sladovně v průběhu letošního roku. Malým i velkým diváků nabídne interaktivní expozice věnované dětské ilustraci, animovanému filmu a také výtvarníkovi Pilařovi.

Autoři projektu původně vyčíslili náklady na necelých 168 milionů korun. Akci ale prodražila inflace a hlavně praskliny na nosných klenbách sladovny. "Především se jednalo o instalaci ocelových nosníků do stropů," vysvětlil manažer projektu Petr Matoušek. Kovové vzpěry stály 15 milionů korun. Město kromě zhruba dvanáctiprocentního podílu v původním projektu zaplatilo i zvýšené náklady, celkem 58,5 milionu korun.

V Písku v květnu začne rekonstrukce lokality Na Bakalářích. Stavbu o několik let zpozdili odpůrci kácení kaštanů, město ale narušené kmeny nahradí novými stromy. Obnova území naváže na regeneraci parkánů a promenády u řeky Otavy. První etapa si vyžádá 35 milionů korun, město na ni chce získat dotaci, řekla dnes ČTK mluvčí písecké radnice Jindřiška Jelínková.

"Návrh bude připomínat linii původních píseckých hradeb, místopisný název Bakalářů oživí podoba gotické školy. Uvolní prostor před kostelem Narození Panny Marie a zbylé plochy doplní o parkovací stání, obnoví inženýrské sítě včetně veřejného osvětlení a citlivě zrevitalizuje bývalou kaštanovou alej," uvedl starosta Miroslav Sládek. Dodal, že ze zanedbaného prostoru se stane důstojné připomenutí bohaté historie města. Stavba začne 1. května a potrvá jeden rok.

Na řešení prostoru Na Bakalářích byla vypsána architektonická soutěž už v roce 2000. Návrh provázelo několik změn, ve kterých autoři zvažovali vytvoření podzemních garáží. Museli ho také přizpůsobit požadavkům památkářů a stavbu opozdily i archeologické nálezy. Projektová dokumentace tak vznikla až v roce 2005.

Další zpoždění způsobily protesty kvůli kácení kaštanů. Město si nechalo vypracovat dendrologický posudek, podle kterého by bylo vykácení většiny stromů v kaštanové aleji v nejbližších letech stejně nutné. Městský úřad proto navrhl 28 stromů pokácet. Proti kácení se ale ohradilo občanské sdružení Lípa 2000, které navrhlo kaštany prohlásit za památné stromořadí. Špatný stav aleje potvrdil i druhý posudek.

Sdružení se pak společně s Jihočeskými matkami proti rozhodnutí o kácení odvolalo, krajský úřad ale rozhodl o pokácení 20 kaštanů. Krajský soud poté zamítl žalobu, kterou se sdružení Lípa 2000 kácení snažilo zabránit. Sdružení pak podalo kasační stížnost, kterou Nejvyšší správní soud zamítl.

Zdroj: Zpráva ČTK 24.4.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*