Ve dnech 30. – 31. října 2013 se bude konat již třetí Fórum pro kreativní Plzeň. Nabitý celodenní program konference představí celou řadu projektů, na nichž společnost Plzeň 2015 pracovala v uplynulých dvou letech. Motto letošního třetího ročníku zní „Od vize k realizaci“.
„Potřebuje město Plzeň péči o veřejný prostor? Je model podpory umělců z dolního Rakouska využitelný pro Plzeňský kraj? K čemu by vám mohlo být dobré, kdybyste si pozvali umělce do firmy? Můžete získat peníze na svůj projekt prostřednictvím komunitního financování? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví letošní ročník Fóra v Měšťanské besedě v Plzni,“ zve za pořadatele Alexandra Brabcová z týmu Evropského hlavního města kultury. „Často se setkáváme s tím, že se lidé ptají, co se bude dít, co z toho budou město a region mít a jak se oni sami mohou ještě zapojit. Rádi jim spolu s kolegy vše představíme,“ doplňuje Brabcová.
Příspěvky řečníků, kterými budou letos převážně lidé přímo z týmu Plzeň 2015, se budou týkat veřejného prostoru a vzdělávání, kulturního turismu nebo propojení kreativity a podnikání.
Z konkrétních projektů Evropského hlavního města kultury se představí například program „Pěstuj prostor“, který nabízí obyvatelům Plzně přímou účast na utváření městského prostředí a umožňuje jim přímou vazbu s veřejnou správou. Dětská verze programu „Kreativní demokratická škola“ ukazuje, jak vychovávat děti k aktivnímu demokratickému občanství a estetickému cítění již ve škole.
Jiný projekt „Plzeňský architektonický manuál“ dokládá na příkladu dobré praxe z Brna, jak z města vytvořit atraktivní místo pro domácí obyvatele a turisty, ale i vzor pro další města.
Představí se i program již známého Autobusu linka 2015 a jeho další udržitelnost po roce 2016; snaha o vytvoření marketingové značky Plzeňského kraje skrze Západočeské baroko, či plánovaná revitalizace parku sv. Jiří v Plzni.
Nezbytné propojení kultury a podnikání řeší hned tři projekty Plzně 2015: „Kreativní inkubátor“ nabízí systémovou podporu začínajícím malým a středním firmám v kreativních odvětvích, „Krekr“ zavádí neobvyklý a efektivní způsob rozvoje firemní kultury a webový portál „Everfund“ ukáže alternativní způsob podpory kulturních projektů a nový pohled na komunitní financování v ČR.
Cílem dalšího projektu „Skryté město“ je vytvořit netradičního průvodce Plzní a zapojit široce do jeho tvorby obyvatele města i školy.
Fórum pro kreativní Plzeň neopomene představit ani přípravu multifunkčního kulturního centra Světovar, které bude sloužit nejen jako důležité místo pro realizaci programu v roce 2015, ale z dlouhodobého hlediska také jako jedno ze zázemí pro rozvoj kulturního života v Plzni poté.
Pozvání k účasti na fóru přijali mimo jiné zástupci Nadace Proměny, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera, architekt Jan Soukup či bývalý ředitel Domu umění města Brna, kteří poukáží na souvislosti projektu Plzeň 2015 se svou vlastní prací. Zahraniční hosté představí kulturní síť sloužící k podpoře umělců v Dolním Rakousku, zástupce Košic – Evropského hlavního města kultury 2013 doveze inspiraci s proměnou nevyužívaných výměníků na sídlištích v kulturní komunitní centra.
Fakta o projektu Evropské hlavní město kultury
Plzeň byla 8. září 2010 mezinárodní porotou vybrána jako kandidát na titul Evropské hlavní město kultury 2015 za Českou republiku, kdy ve finále soutěže zvítězila nad Ostravou. Oficiálně titul EHMK 2015 Plzeň získala schválením Radou ministrů kultury v Bruselu 19. května 2011. Podíl státu na financování projektu prostřednictvím Ministerstva kultury ČR odsouhlasila vláda ČR 10. srpna 2011. Společnost Plzeň 2015, o.p.s., vznikla začátkem roku 2011 za účelem koordinace a přípravy projektu EHMK 2015. Realizační tým se ve své práci drží linie přihlášky, se kterou město titul získalo. Cílem je zapojit hlavní kulturní aktéry města do realizace projektu, posílit jejich aktivity a zviditelnit plzeňská témata. Předpokladem je garance kvality programu ze strany místních i mezinárodních odborníků, inspirace dobrou praxí z České republiky i zahraničí.
Evropské hlavní město kultury je považováno za jeden z nejúspěšnějších projektů EU. Je určen pro města, význam má ale pro celý region. Město, které se pro daný rok stává evropskou kulturní metropolí, je vyhledávaným cílem mnoha turistů. Nezanedbatelné jsou ekonomické přínosy projektu. Titul Evropské hlavní město kultury měl dosud pro všechna města dlouhodobý pozitivní dopad v oblastech ekonomického a sociálního rozvoje, nárůstu cestovního ruchu, obnovy kulturních zařízení a infrastruktury a rozvoje kreativního průmyslu s pracovními místy.
Hlavní témata projektu Evropské hlavní město kultury lze vnímat dvěma dimenzemi: první v rámci evropského rozměru podporuje spolupráci mezi umělci a kulturními subjekty členských zemí EU, druhá vyzdvihuje kulturní bohatství Evropy. Prioritami jsou spolupráce v rámci mezinárodních kulturních sítí, koprodukční projekty a společné projekty se zahraničními partnery s cílem poukázat na kulturní bohatství země i města, zdůraznění rozmanitosti kultur a rozšíření programu stávajících festivalů, které tato kritéria splňují.
Projekt podněcuje občany k účasti a zájmu
o kulturu jiných zemí, z hlediska udržitelnosti spoluvytváří dlouhodobý kulturní a sociální rozvoj dané oblasti. Udržitelnost projektu v Plzni naplňují projekty Světovar, Everfund, Pěstuj prostor, posílení mezinárodních kontaktů a mobilní aplikace, které budou sloužit i po roce 2015. Spolupráci s občany a kulturními aktéry symbolizují projekty Arts managementu, koprodukce kulturních událostí roku 2015 s místními kulturními organizacemi a aktéry i fenomén dobrovolnictví, který je pro realizaci projektu velmi významný. Již dnes jsou zapojeny desítky organizací a aktérů z Plzně a regionu. Realizaci projektu pomáhá více než 100 dobrovolníků.
Témata pro Plzeň:
Umění a technologie
– Odkaz Adolfa Loose
– Fashion Show ve městě
– City Gate – nové technologie
– Kreativní inkubátor na Světovaru
– Sezóna nového cirkusu a tance: 20 představení po celý rok
Vztahy a city
– Zahrada Jiřího Trnky
– Biograf Trnka
– Spejbl paráda
– Obří loutky v Plzni
– Od loutky k virtuální realitě
Příběhy a prameny
– 9 týdnů baroka: pouti, cesty, stezky, ohrožené a zaniklé kostely
– Světovar a industriální dědictví
– Jan Hus: 600 let poté
– Slavnosti svobody 70 let
– Průvodce po Plzni a paměťové projekty
Tranzit a menšiny
– Světovar jako dům evropských kultur
– Projekty ve spolupráci s bavorskými partnery
– Historické a poutní cesty regionu
– Plzeňské otisky ve světě
– Vlak za kulturou
– Autobus 2015
– Bohumil Lindauer dnes – projekty s plzeňskými minoritami
tisková zpráva
Fórum pro kreativní Plzeň
Je to fakt skvělý nápad :-) A jednoznačně se hodí při výběru kvalitního materiálu.
Zajímavé řešení s využitím kombinace cihel a hliníku, které nejen dobře vypadá, ale i plní praktické funkce, jako je regulace…
Jinak celkem uvažuji i já o jeho koupě protože není nikde psáno že je to jenom na stavbu nového domu.…
Skvélé řešení pro moderní bydlení! Kombinace černé fasády s chytrými pasivními chladicími technologiemi je odvážný, ale funkční krok.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!