V Praze je vystaven vzácný model patologicko-anatomického ústavu

Model je k vidění v Ústavu vědeckých informací 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v ulici U Nemocnice 4 v Praze 2. Zájemci si ho mohou zdarma prohlédnout v pracovních dnech od 09:00 do 16:00. Součástí stálé expozice jsou také dokumenty osvětlující osudy památky.

Pražská 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy 12. června veřejnosti představila vzácný model pražského patologicko-anatomického ústavu, který byl zhotoven v roce 1861 pro světovou výstavu v Londýně. Model detailně zpodobňuje zařízení místností, včetně miniaturních částí pitvaných těl. Právě tyto podrobnosti měly názorně doložit, že ústav skýtá záruku vysoké úrovně a modernosti výuky. Z rozhodnutí vídeňské výstavní komise ale model na světovou výstavu odeslán nebyl. Model je k vidění ve fakultním ústavu vědeckých informací. (foto ČTK)
Praha 12. června (ČTK) –
Pražská 1. lékařská fakulta dnes veřejnosti představila vzácný model pražského patologicko-anatomického ústavu, který byl zhotoven v roce 1861 pro světovou výstavu v Londýně. Model detailně zpodobňuje zařízení místností, včetně miniaturních částí pitvaných těl. Právě tyto podrobnosti měly názorně doložit, že ústav skýtá záruku vysoké úrovně a modernosti výuky. Z rozhodnutí vídeňské výstavní komise ale model na světovou výstavu odeslán nebyl.

Trojrozměrný dřevěný model zpodobňuje ústav vybudovaný v letech 1856 až 1859. V době vzniku byla budova považována za nejmodernější svého druhu v Evropě. Zvláštností modelu je, že byl vytvořen až po dohotovení stavby. Zpravidla se modely dělají před jejím zahájením a nemají tak detailní a didaktické zobrazení vnitřních prostor.

Naproti tomu vnější podobu nezachycuje model úplně věrně. Chybí třeba komín a vnější stěny jsou polepeny barokizující tapetou, která neodpovídá dobovému vzezření fasády. Nad hlavní frontou se skvěl nápis Extispiciis Anatomicis (patologickým anatomům) Franciscus Josephus I. MDCCCLVIII, který byl později, patrně při zvýšení budovy o jedno patro, přenesen do centrální posluchárny.

Zhotovení modelu navrhl profesorský sbor lékařské fakulty v měřítku 1:16, ze studijního fondu byla poskytnuta záloha 110 zlatých. Pracemi byl pověřen učitel modelování ve škole Jednoty pro povzbuzení průmyslu v Čechách a na stavovské technice Arnošt Popp. Vytvořil model 156 centimetrů dlouhý, 69 centimetrů široký a 36 centimetrů vysoký. Studijní fond dorovnal zvýšené náklady 75 zlatých a 85 krejcarů.

Vídeňská výstavní komise rozhodla, že "s pílí a láskou zhotovený model" nebude do Londýna poslán. Bližší důvody rozhodnutí badatelé nezjistili.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*