(ČTK) – Výstavbu minipivovaru a pivních lázní plánuje v opuštěném areálu bývalé textilní společnosti Rotextile v Rokytnici nad Jizerou na Semilsku soukromý investor. Harrachovské sklárně, která má minipivovar už deset let a provozuje i pivní lázně, tak vyroste konkurence. Soukromá firma chce celý areál bývalé proměnit do tří let ve sportovní, relaxační a nákupní centrum, které zatím v oblíbeném krkonošském středisku chybí. Slavnostní otevření je naplánováno na zahájení zimní sezony v prosinci 2015.
Zřízení minipivovaru přijde zhruba na pět milionů korun. "Trh s pivem nabízí dnes řadu podnikatelských příležitostí, přičemž návratnost investice je do čtyř let. Aby byl pivovar životaschopný, musí denně prodat dva hektolitry piva, což jsou čtyři soudky," řekla ČTK Zuzana Počinková ze společnosti PR.NO-Za správa nemovitostí, která
připravuje. Samotné pivní lázně by však podle ní k uspokojení klientů nestačily, proto se počítá i s léčivými zábaly a masážemi.
Investor chce v Rokytnici využít rostoucí obliby minipivovarů, v Česku je jich v současné době už kolem 150. Na minipivovar s restaurací pro 30 hostů a sálem pro dalších 150 chce přestavět bývalou závodní jídelnu. Pivovar by měl mít podle Počinkové osobitý styl, vařit by měl nejen svoji značku, ale občas nabídnout i nějaký speciál. Vařit bude z kvalitní místní vody z vlastních studní a horských pramenů. "Návštěvníci budou mít navíc možnost celý proces výroby sledovat," dodala.
Přestavba továrny Rotextile, která už šest let stojí, není prvním podobným projektem ve městě. Už v roce 2005 přišla s podobným projektem firma Bau Invest. Zchátralou továrnu na okraji města, která původně sloužila zemědělskému zásobování a nákupu, chtěla přestavět na relaxační centrum se zhruba 80 apartmány. V areálu o rozloze 4500 metrů čtverečních sliboval investor vybudovat ubytovací komplex, vzniknout tam měl i bazén, sauny, hřiště a parkovací dům. Firma je ale v likvidaci a ze záměru sešlo.
Teď přichází další záměr a starosta Petr Matyáš doufá, že tentokrát ho investor dotáhne do konce. "Hodně by to městu pomohlo, byly by tu atrakce pro turisty, které zatím chybí, a vznikla by také nová pracovní místa," řekl již dříve ČTK Matyáš. Podle informací radnice je za projektem zahraniční investor, který už zadal přípravu projektu. Přípravné práce a některé opravy by měly začít ještě letos. Na příští rok plánuje investor demolice některých budov s narušenou statikou a zahájení hlavních stavebních prací.
Související články:
V opuštěné textilce v Rokytnici bude relaxační a nákupní centrum 4.9.2012
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.