Valašské Meziříčí dokončilo rekonstrukci bývalé vězeňské kaple

Fotogalerie ke článku (2)

pozvánka na slavnostní otevření

pozvánka na slavnostní otevření

vězeňská kaple před rekonstrukcí (zdroj: Zlín)

vězeňská kaple před rekonstrukcí (zdroj: Zlín)
Celá fotogalerie (2)

Kaple s památkově chráněným hospodářským přístavkem a dlážděným nádvořím dotváří prostředí dříve obnovených dominant města - zámku Žerotínů a barokní sýpky.

Radnice ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku dokončila rekonstrukci bývalé vězeňské kaple na druhém nádvoří tamního zámku Žerotínů. Rekonstrukce trvala rok a půl a stála 20 milionů korun, z nichž 15 milionů poskytlo ministerstvo financí. ČTK o tom dnes informoval mluvčí městského úřadu Josef Beneš. Kaple si odbude premiéru ve čtvrtek v 17:00 vernisáží výstavy Slavné vily Zlínského kraje, která zde bude až do 14. září.

"Podařilo se zachránit a veřejnosti zpřístupnit celý původní areál zámku," uvedla místostarostka Dagmar Lacinová (ČSSD). Obzvláště dramatická prý byla právě obnova kaple. "Byla velmi zchátralá a beze střechy. Zvažovali jsme, zda ji opravit nebo strhnout," doplnila Lacinová. Podle ní vznikl opravou ucelený areál, kdy kaple s památkově chráněným hospodářským přístavkem a dlážděným nádvořím dotváří prostředí dříve obnovených dominant města - zámku Žerotínů a barokní sýpky, v níž působí informační a projektové centrum a galerie.

Vnitřní vybavení kaple přijde na 2,5 milionu korun. V kapli se mohou konat výstavy, komorní koncerty, vystoupení malých jevištních forem, ale též přednášky a svatební obřady. Přístavek poslouží jako zázemí pro návštěvníky a účinkující. Zatím je v provozu sociální zařízení, k němu přibude kavárna. V prvním patře vzniknou šatny pro účinkující. Ty jediné nebudou bezbariérové.

Areál bývalé vězeňské kaple, postavený v roce 1611, sloužil nejprve jako jízdárna koní, posléze jako přístřeší pro kočáry, stáj a sklad. "Za napoleonských válek v něm armáda zřídila lazaret pro raněné vojáky," přiblížil historik Ladislav Baletka. Na vězeňskou kapli, zasvěcenou Neposkvrněnému početí Panny Marie, se budova proměnila v letech 1855 až 1908.

Pro duchovní útěchu si sem chodily trestankyně ze sousedního zámku Žerotínů, kde na konci 19. století působila jediná ženská věznice na Moravě. "Přestože trestnici spravoval církevní řád, panovaly zde velmi kruté podmínky," dodal historik. Podle něho si zde současně odpykávalo trest až 500 žen, od zlodějek po vražedkyně. Celkem jich zdejšími celami prošlo asi 19 000.

Za první světové války byl v zámku Žerotínů vojenský lazaret, v kapli byla prádelna a sklad. Za první republiky zde měla nejprve československá armáda zbrojařskou dílnu a pak prostory krátce sloužily jako tělocvična Orla. Roku 1940 nechal tehdejší okresní úřad polovinu jízdárny zbořit, protože bránila rozšíření silnice. Zbylá část budovy po válce sloužila jako sklad umělých hnojiv a později zeleniny.

Zdroj: Zpráva ČTK 16.7.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*